Spacerownik, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Jakub Owsianka walczy o godność niepełnosprawnych

Opublikowano: Lipiec 5, 2018 o 7:21 am   /   przez   /   komentarze (30)

Jakub Owsianka z Barcic, ojciec chłopca cierpiącego na rzadką chorobę genetyczną, zwaną „rybią łuską”, po raz kolejny odważył się publicznie wystawić żółtą kartkę rządowi Prawa i Sprawiedliwości. Nadal prosi o większą pomoc dla osób niepełnosprawnych. Na kwietniowym spotkaniu z byłą premier Beatą Szydło w Krościenku powiedział  że ten rząd nie ma kręgosłupa moralnego i nie ma sumienia. – Pani premier mi tłumaczyła, że nie można tak szybko pomóc, a ja przypomniałem, że przecież PiS jest znane z tego, że w ciągu jednej nocy potrafiło przyjmować ustawy –komentuje Jakub Owsianka.

Po raz kolejny Jakub Owsianka udał się do Laskowej, gdzie Beata Szydło spotkała się z mieszkańcami. Niestety nie został dopuszczony do głosu.

Posłuchajcie relacji pana Jakuba:

Pani Szydło była w moich stronach, więc po raz kolejny z Piotrkiem pojechaliśmy, aby przypomnieć o problemach osób niepełnosprawnych, które mimo protestu nie zostały rozwiązane. Chciałem zadać pytanie na forum, ale nie zostałem dopuszczony do głosu. Zostałem więc po spotkaniu – udało mi się chwilę porozmawiać i wręczyć kolejną już prośbę o pomoc dla niepełnosprawnych, myśląc naiwnie, że kiedyś się zmęczą i pomogą…

W imieniu Fundacji Ichtiozis oraz jako rodzic niepełnosprawnego i chorego syna zwracam się do Pani po raz kolejny z prośbą o konkretną pomoc dla osób chorych i niepełnosprawnych.
Rząd, który Pani reprezentuje, chwali się dużym dochodem oraz pomocą oferowaną wszelkim grupom społecznym w formie programów +. Niestety, po raz kolejny osoby niepełnosprawne zamiast gotówki, która przecież jest niezbędna do życia, dostają obietnicę pod nazwą „mapa drogowa”.

Traktujecie Państwo osoby niepełnosprawne i ich rodziców jak osoby niezdolne do samodzielnego myślenia. Najlepiej świadczą o tym słowa pani minister Elżbiety Rafalskiej inaugurującej program „Wyprawka 300+” mówiącej , że rodzice dzieci wiedzą najlepiej, jak i na co wydać pieniądze. Tego zaufania rząd nie podziela w stosunku do rodziców i opiekunów niepełnosprawnych, oferując po 40 – dniowym proteście w sejmie pomoc rzeczową najlepszą w Waszej ocenie, a nie do końca zgodną z potrzebami.

To, co Państwo „dajecie” powinno być standardem w każdym cywilizowanym państwie, a nie wywalczoną formą opieki. Zresztą stosowanie języka pogardy przez niektórych posłów, nazywających rodziców niepełnosprawnych dzieci ”zwyrodniałymi”, na których powinien „znaleźć się paragraf” i przekłamania dotyczące protestu i wysokości otrzymywanej pomocy przez niepełnosprawnych, choćby takich, które pojawiły się w trakcie protestu na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i wypowiadane przez pana premiera Mateusza Morawieckiego, nie najlepiej świadczą o empatii rządzących i chęci pomocy najsłabszej grupie społecznej.

Posłowie skarżą się, że nie mogą przeżyć do pierwszego za ponad 10 tysięcy, ministrom poprawia się los przydzielając nagrody za ciężką pracę będące równowartością 6 -7 letnich dochodów dorosłej osoby niepełnosprawnej, a obywatelom wmawia się, że Polska jest dla wszystkich jednakowa…

Dlatego jeszcze raz proszę o przeanalizowanie sytuacji osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych, które otrzymują obecnie niecałe 900 złotych miesięcznie i w końcu realną pomoc dla tej grupy ludzi. A jeśli nie chcecie pomóc niepełnosprawnym, to jako rodzic niepełnosprawnego syna, wnioskuję o nagrodę dla wszystkich rodziców i opiekunów niepełnosprawnych dzieci i dorosłych za ciężką, bezwytchnieniową pracę przez całe życie swojego dziecka, choć nie ośmieliłbym się napisać, że nam się należy.

Z wyrazami szacunku: Jakub Owsianka

fot. arch. Jakub Owsianka

screen/TVN24

Komentarze

Komentarze (30)

 • Lipiec 5, 2018 o 10:15 am Józek z potoka

  Czy można godnie żyć z zasiłku? Co to jest godne życie? Znam wielu biednych ludzi którzy żyją godniej niż wielu bogatych? A może ktoś pomylił życie dostanie z godnym?
  Poza tym państwo nie powinno nikomu pomagać, ani biednym ani bogatym, bo według mnie nie takie jest zadanie państwa. W wyjątkowo trudnych sytuacja powinna pomóż gmina bo ona jest najbliżej potrzebującego, a nie urzędnik z Warszawy.

 • Lipiec 5, 2018 o 12:36 pm nn

  Ciekawe czemu tak nie walczyli za rządów PO??

 • Lipiec 5, 2018 o 12:46 pm Anonim

  Ale państwo PiS rozdaje pieniądze i biednym i bogatym programy „PLUS” są i dla tych co mają dochody duże , nawet bardzo duże to dlaczego ubodzy i do tego niepełnosprawni nie mają upominać się o pomoc

 • Lipiec 5, 2018 o 12:47 pm Anonim

  Dlatego że czekali na naprawde dobrą zmiane , uwierzyli , zagłosowali i co i g….

 • Lipiec 5, 2018 o 1:36 pm to tylko ja.

  Nieprawda, to państwo powinno pomagać tym najsłabszym, którzy nie mają możliwości zarabiać z różnych względów lub potrzebują więcej z pewnych niezawinionych względów. Owszem Urzędy terenowe wiedzą najlepiej komu ta pomoc jest nieodzowna i przy ich pomocy państwo dotuje. Ale nasz /nie mój/ rząd rozdaje na prawo i lewo tym, którzy naprawdę nie potrzebują. Mają zdrowe ręce niech pracują. Wiadomo,że ówczesny rząd tym rozdawnictwem kupuje głosy. Ja tylko pytam dpkąd ten preceder może trwać. Mam nadzieję, że ludzie pomału dojrzeją i otworzą oczy. Z szacunkiem starosądeczanka. A propo: wiele z nas pracowali i nadal pracują mając dzieci i jesteśmy dumne że dobrze są wychowane. Wiele matek nie pracowało i co?

 • Lipiec 5, 2018 o 2:35 pm Anonim

  NN: nie widzisz różnicy pomiędzy PO a PiS , teraz rządzi partia sprawiedliwa a że, jest gorzej to pewnie wina tych co na nich głosowali , dali głos i zapomnieli rozliczyć

 • Lipiec 5, 2018 o 4:55 pm Józek z potoka

  Państwo nie ma własnych pieniędzy tylko te co zabierze ludziom lub ewentualnie się zadłuży kosztem obywateli, wiec jeśli pieniądze pochodzą od ludzi to niby dlaczego jednemu maja zabrać a drugiemu dać, ja np.jestem biedniejszy od wielu osób w gminie ale też bogatszy od wielu i nie mam ochoty pod przymusem dzielić się z biednymi i nie roszczę sobie prawa do pieniędzy ludzi którzy są odemnie bogatsi. Dlatego wszystkie programy socjalne powinny zostać zlikwidowane a co za tym idzie podatki powinny zostać drastycznie obniżone.

 • Lipiec 5, 2018 o 4:56 pm dex

  To nie jest kwestia braku zrozumienia. To zwykłe prostytuowanie się. Za zasiłek ludzie głosują sprzedając się populistom. Przestaną dopiero jak braknie pieniedzy.

 • Lipiec 5, 2018 o 4:59 pm Anonim

  Bo teraz życie jest 2x droższe niż wtedy. Podwyżkom nie ma konca. Tyle pisowskie rządy dały.

 • Lipiec 5, 2018 o 5:19 pm Starosadeczanka

  Partia sprawiedliwa?? Chyba sobie kpiny urządza ktos…Żyjemy w kraju, w którym ten co przepracował całe życie nie ma za co się utrzymać na starość, a ten co palcem nie kiwnął żyje jak król. W kraju, w którym kobiety wolą siedzieć na zasiłkach i zbierac socjale od Państwa, niz ruszyć 4 litery do roboty. W kraju w którym „katolik”w niedziele biegnie przed ambonę a na co dzień popiera socjalistów…w kraju, w którym nie warto mieć ambicji bo matoł, który ich nie ma wychodzi na tym lepiej… W kraju którym dumnie broni się życia poczętego ale jak to życie pojawi się już na świecie to ma się go w czarnej d…. Wyliczać dalej?? I nie ma co liczyć na jakiekolwiek zmiany bo obywatelom jak widać socjalizm się podoba. A zwykły Kowalski co widzi? Ano – prześciganie się w pomysłach na kolejne marchewki dla wyborców, które były, są i będą stalym elementem gierek na Wiejskiej. Ale nie ma co się dziwić Wystarczy zobaczyć kto buduje rząd jacy ludzie z jakim wykształceniem z jakimi poglądami z jaką mentalnością i z jakim stopniu kultury a raczej jej braku … elokwencji i ogłady politycznej u tych ludzi to ja nie widziałam i nigdy nie zobaczę. Głupi tylko ten co ich popiera. Każda inna partia -podkreślam KAZDA- nie tylko PO, PSL, Kukiz ale jakakolwiek inna, będzie lepsza niż to co teraz jest u koryta .

 • Lipiec 5, 2018 o 5:41 pm Anonim

  Ale jeśli rząd daje wielkie pieniądze Rydzykowi , samym sobie w postaci dodatkowych nagród za „ciężką ” prace ,stać ten rząd na finansowanie fanaberii samolotowych „P. Anders to naprawdę powinien dofinansować tych których los nie oszczędził

 • Lipiec 5, 2018 o 7:07 pm hanka

  Popieram we wszystkim Sądeczankę ,bardo mądrze napisane,ale czy to ktoś zrozumie? mentalności ludzi nie zmieni .

 • Lipiec 5, 2018 o 7:07 pm hanka

  Popieram we wszystkim Sądeczankę ,bardo mądrze napisane,ale czy to ktoś zrozumie? mentalności ludzi nie zmieni .

 • Lipiec 5, 2018 o 7:29 pm dex

  Rany, czyżby coś drgnęło w świadomości suwerena (obrzydzone słowo) ? Jak w takiej mieścinie drgnęło to jest nadzieja. PIS też to czuje i dlatego przejmuje sądy w ordynarny sposób żeby mieć tam swoich i nie zostać skazanymi jak już dojdzie do rozliczeń za to co zrobili. Afery jak Getback i przekręty z Rydzykiem dopiero wychodzą. Dlatego bronić niezawisłości sądów to nasz obowiązek!

 • Lipiec 5, 2018 o 8:22 pm kkk

  bardzo dobre pytanie!! jakoś za rządów po wszyscy siedzieli cicho a teraz by chcieli brać garściami daj palca a wezmą ci całą rękę

 • Lipiec 5, 2018 o 9:36 pm kolega

  Jestem za tym zeby pomagac ludziom -zwlaszcza chorym dzieciom których rodzice pracowali cale zycie, placili zlodziejskie podatki a teraz dla nich panstwo pokazuje srodkowy palec.Przeraza mnie to ze zdrowi ludzie w Starym Saczu zamiast isc do pracy (szukac -zarejestrowac sie w PUP)wolą isc do Mopsu i wyzebrac darmowe posilki w barze i zasilek.Alkocholizm jest choroba ale mozna z nia walczyc

 • Lipiec 5, 2018 o 9:39 pm Jakub Owsianka

  To nieprawda,że za rządów PO siedzieliśmy cicho. W 2014 roku byłem z synem w Sejmie, podczas protestu osób niepełnosprawnych, który wówczas trwał 17 dni i zakończył się podwyższeniem świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców opiekujących się dziećmi niepełnosprawnymi od urodzenia w zamian za rezygnację z pracy. Potem jeszcze uczestniczyłem kilkakrotnie w protestach ( za rządów PO). Wówczas to obecna pani minister Rafalska wspierała nas w działaniach, obiecując, że jak P i S dojdzie do władzy, to pomogą osobom niepełnosprawnym. Swoje wsparcie deklarowała pani Mazurek, prezes Kaczyński, z którym dwukrotnie miałem okazję się spotkać, a także pan Andrzej Duda, obecny prezydent. Ale to były tylko deklaracje przedwyborcze…

 • Lipiec 5, 2018 o 9:56 pm PełO

  Tak bronić komu….w !!!!

 • Lipiec 5, 2018 o 9:58 pm PełO

  Co jest dwa razy droższe ???

 • Lipiec 5, 2018 o 10:28 pm Józek z potoka

  Drgnęło!! chyba sobie żartujesz, bedą dalej wybierać między socjalistami pobożnymi i bezbożnymi, jedni ukradną pieniądze z OFE(a gdzie był trybunał jak ukradli mi z konta w OFE prawie 60 tyś) i przejedzą, drudzy rozdadzą na socjal,tamtym sądy nie przeszkadzały to ich nie ruszali ale gwarantuje Ci że jak PiS obstawi sądy swoimi to jak tamci przyjdą to będzie zamach na sądownictwo aby wyrokowali pod nową władzę, myślisz że PiS ruszałby sądy jakby wyrokowali pod nich? Cytują klasyka „ ponieważ większość jest głupich to w demokracji musi być głupio”

 • Lipiec 5, 2018 o 11:27 pm Starosadeczanka

  Dex, Niestety muszę cię rozczarować 🙂 Starosądeczanką to i owszem jestem ale w tej mieścinie nie mieszkam już od ponad 10 lat … I może lepiej dla mnie bo w przeciwnym razie mentalnie z pewnością bym się tam udusiła…

 • Lipiec 6, 2018 o 6:59 am Maria

  Ludzie, odpowiedź jest prosta : nacjonalistyczna, parafaszystowska partia nie potrzebuje niepełnosprawnych w swoim społeczeństwie. Koniec dyskusji.

 • Lipiec 6, 2018 o 9:08 am Maria

  Np. Masło.

 • Lipiec 6, 2018 o 10:53 am Anonim

  W punkt.

 • Lipiec 6, 2018 o 10:54 am Anonim

  Do PEŁO – komne to wprowadza pis z piotrowiczem na czele.

 • Lipiec 6, 2018 o 11:05 am Anonim

  Do jozka – sady mają orzekać jak uważają one a nie pod władzę . Problem jest żeby politycy nie mieli wpływu na decyzje kto tam trafia bo wtedy zawsze wymienią na swoich. Od 25 lat różne partie rząśdziły od lewej do prawej przez centrum. Ich oczekiwania wobec wyroków były skrajnie inne . A mimo to nikt nie kwestionował ttrybu wyboru sedziów. To jest dowód na to, że tryb obsadzania sędziów był niezależny od władzy i wyroki były jak chciały sądy, a nie jak chciała władza (ta była co kilka lat inna) . Dopieor pis zapragnął zeby orzekały tak jak im pasuje. I dlatego zgwałcili demokrację.
  Odnośnie OFE – TK orzekła prawidłowo. Kasa publiczna to kasa publiczna. Pieniądze na OFE nie były prywatne, nie można było ich sobie wypłacić i zdecydować co z nimi robić. Mogłeś? A no nie mogłeś. Na tym polega solidaryzm społeczny w emerytturach. Nie są to twoje pieniądze. Należą do panstwa i ono decyduje jak je wykorzytssać. Wydzielone konto jest po to zeby różnicować wysokość emerytur a nie żeby wypłacić ci te pieniądze. Mozna mieć uwagi do takiego systemu , ale system jewst jaki jest a TK nie ocenia systemu tylko przepis ustawy. Mylisz pojęcia i dlatego nic z tego nie rozumiesz.

 • Lipiec 6, 2018 o 11:08 am Anonim

  Gratuluje Panu i trzymam kciuki.

 • Lipiec 6, 2018 o 11:09 am Anonim

  Nierobami łatwiej rządzić. WIedziała to komuna i wie piskomuna.

 • Lipiec 7, 2018 o 5:42 pm pisowca_gon_gon_gon

  Jedyne co nam zostaje to pogonić tych oszustów , którzy są u władzy. Raz na zawsze. W 2007 r. pozbyliśmy się ich ale łapóweczka na prosty lud zadziałała i wdarli się znowu. Wiedzą , że ich pogonimy więc opanowują sądy i zjednują sobie lumpenploretariat. A ludzie niepełnosprawni nikogo nie obchodzą. Zapłacą za to. A tym czasem proszę się nie poddawać.

 • Lipiec 7, 2018 o 10:24 pm Bollek

  Musicie się najpierw sklonować tak jak powiedział wasz Autorytet Bolesław Kabel ……..

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a