Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Jan Paweł II i Słowacja

Opublikowano: Wrzesień 25, 2020 o 9:29 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wystawa „Jan Paweł II i Słowacja” przygotowana z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II jest jednocześnie upamiętnieniem 25. rocznicy wizyty papieża w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Mariańskiej Górze w Lewoczy – naszym mieście partnerskim. Tam też wystawę można oglądać.

Wystawę uroczyście otworzył we wtorek 22 września 2020 r. ambasador RP w Bratysławie Krzysztof Strzałka. W uroczystości uczestniczył Jacek Lelek Burmistrz Starego Sącza, a wśród zaproszonych gości znaleźli się Ján Kuboš biskup pomocniczy diecezji spiskiej, Milan Majersky marszałek Kraju Preszowskiego, burmistrz Łańcuta Rafał Kumka i oczywiście gospodarz miasta primator Miroslav Vilkovsky.

Autorem wystawy jest prof. Emília Hrabovec, prodziekan ds. działalności naukowej, stosunków międzynarodowych i rozwoju Wydziału Teologicznego Cyryla i Metodego Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Wystawa przedstawia związek Jana Pawła II ze Słowacją i jego trzy wizyty ze zdjęciami oraz tekstami i składa się z osiemnastu paneli. Do końca roku zwiedzający zobaczą ją w Lewoczy, Preszowie i Koszycach.

Dla Słowaków pierwszy słowiański papież był bardzo ważny. Byli z niego dumni, gdyż mówił głosem wszystkich narodów Europy Wschodniej i prześladowanego Kościoła zza żelazną kurtyną. Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu odwiedził Słowację trzy razy. Pierwsza pielgrzymka (wtedy jeszcze do Czechosłowacji) odbyła się w 1990 roku. Wszystkie pielgrzymki Jana Pawła II przypadły na lata ważne w kształtowaniu się Słowacji. Pierwsza odbyła się zaraz po upadku komunizmu, druga w pierwszych latach Słowacji jako niepodległego państwa, a trzecia tuż przed wstąpieniem Słowacji do Unii Europejskiej. Jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymek na Słowacji to sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii w Lewoczy, którą Jan Paweł II wyniósł do rangi bazyliki mniejszej. Tam właśnie można oglądać wystawę, ale fotogramy przypominające wizytę z roku 1995 znajdziemy też w centrum Lewoczy.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a