Polityka, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Jesteśmy przygotowani na relokację uchodźców

Opublikowano: 19 kwietnia, 2022 o 8:11 am   /   przez   /   komentarze (0)

Władze Starostwa Powiatowego cały czas monitorują sytuację i na bieżąco reagują na wszelkie zdarzenia związane z uchodźcami z Ukrainy, których na terenie Powiatu Nowosądeckiego jest ponad cztery tysiące. W ostatnich dniach pojawiają się dyskusje na temat ewentualnej relokacji uchodźców w związku z rozpoczynającym się sezonem turystycznym.

Z rozmów z burmistrzami i wójtami gmin Sądecczyzny, w których przebywa najwięcej uchodźców wynika, że potrzeba relokacji uchodźców może się pojawić przed weekendem majowym, kiedy wiele pensjonatów i hoteli zamierza rozpocząć przyjmowanie turystów.

Jak zapewnia starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wszyscy uchodźcy znajdą schronienie i żaden nie zostanie bez pomocy. Obecnie trwają rozmowy z właścicielami hoteli i pensjonatów, którzy przyjęli uchodźców – wielu z nich decyduje się na przedłużenie im pobytu.

– Trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy mają w takich przypadkach stuprocentowe obłożenie hotelu czy pensjonatu i mają za to wypłacane pieniądze mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Muszą oni przekalkulować, czy na przykład pobyty weekendowe turystów będą dla nich aż tak korzystne. W wielu przypadkach okazuje się, że turystyczne obłożenie tych hoteli i pensjonatów nie jest aż tak duże. Cały czas trwają rozmowy na ten temat. Gdyby jednak okazało się, że jest potrzeba relokacji uchodźców, mamy przygotowane około czterystu miejsc w remizach OSP czy w szkołach, gdzie uchodźcy mogą przybywać w dobrych warunkach. Oczywiście nie będzie to aż taki komfort, jaki mają obecnie w hotelach czy pensjonatach, ale będą mieli zabezpieczone wszystkie podstawowe potrzeby, włącznie z wyżywieniem. Sytuacja jest dynamiczna i zmienia się niemal codziennie. Mogę jednak zapewnić, że nasze służby cały czas sprawnie działają, reagując na bieżąco.

Starosta potwierdza również, że ruszyły wypłaty pieniędzy dla przedsiębiorców, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy w hotelach i pensjonatach. Kwoty pieniężne są wypłacane według stawek ustalonych na szczeblu rządowym. Środki są zabezpieczone i znajdują się na koncie Powiatu Nowosądeckiego.

Otrzymujemy już faktury od gmin, właścicieli hoteli i pensjonatów, w których przebywają uchodźcy z Ukrainy mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. –  Nasi pracownicy sprawdzają je i jeśli wszystko jest w porządku – pieniądze są szybko wypłacane. W najbliższych dniach większość przedsiębiorców powinna otrzymać środki na konta bankowe.
W przypadku, gdy dany przedsiębiorca chciałby rozpocząć w swoim obiekcie sezon turystyczny, powinien zgłosić potrzebę relokacji uchodźców do pracowników Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Numery telefonów: 18 41 41 621 lub 18 41 41 622.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a