Wydarzenia, Z ostatniej chwili

„Józefa Tischnera rozważania o dobru i złu”. Finał 12. Dni Księdza Tischnera

Opublikowano: 16 marca, 2018 o 9:57 pm   /   przez   /   komentarze (0)

To już ostatni wykład przypadający na 12. Dni Tischnera w Starym Sączu. W sali Muzeum Regionalnego wszystkich gości i rodzinę ks. Tischnera powitał kustosz muzeum Andrzej Długosz. Gościem spotkania była dr Izabela Marszałek- Kotzur.

„ Problem zła stanowi od wieków przedmiot nieustannych dociekań. Ludzkie uwikłanie w zło wydaje się wciąż, a może coraz bardziej, aktualne. Było ważne i aktualne dla ks. Prof. Józefa Tischnera, który pytał, jak w przestrzeni relacji międzyludzkich zło staje się rzeczywistością i w jakich postaciach jest ono przez nas doświadczanemówiła dr Izabela Marszałek-KotzurZarówno pojęcie dobra jak i zła można przybliżyć jedynie poprzez wniknięcie w różnorakie wątki dramatyczne zawiązujące się pomiędzy ludźmi.  Tischner podejmuje się próby uchwycenia fenomenu zła w świetle ogólnej idei dobra. Idea ta stanowi bowiem pierwotność doświadczenia świata. Myśleć w oparciu o ideę dobra, to odsłaniać tragizm ludzkiego istnienia.”

Problem zła w myśli ludzkiej nigdy się nie zdezaktualizował, wręcz przeciwnie, doświadczenia ostatnich czasów pokazały, jak ważka jest to kwestia.

Tischner nie był wprawdzie autorem jakiegoś koherentnego systemu filozoficznego, stworzył natomiast względnie spójny zarys własnej wersji fenomenologicznego wykładu antropologii, którą nazwał filozofią dramatu. W jej centrum znalazł się konkretny człowiek w jego historycznym uwarunkowaniu, uwikłany w rozmaite relacje międzyludzkie.

Tischner zwraca uwagę, że istnieją oblicza zła specyficzne dla poszczególnych epok, ujawniające się konkretnemu pokoleniu.
Zło XX wieku par excellence to zło totalitaryzmu – narodowego socjalizmu i komunizmu. Krakowski filozof nadaje im symboliczne nazwy: „Auschwitz” i „Kołyma”. Nie oznaczają one dla niego, oczywiście, określonych miejsc geograficznych, lecz miejsca wielkich zbrodni, których dopuściły się przestępcze systemy. Tischner próbuje ustalić, w jaki sposób zawiązywały się struktury systemu pozwalającego na wcielenie się zła.
Niemożliwość skutecznej refleksji nad ludzkim złym czynem jest dla niego jawnym dowodem kryzysu rozumu.

Już jutro (17 marca) o godzinie 10:00 w Klasztorze Sióstr Klarysek odbędzie się Msza św. w intencji ks. Józefa Tischnera – celebruje ks. kapelan  Stanisław Śliwa; oprawa liturgiczna dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"