Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Komandor Franciszek Wróbel i jego żona Helena Świadkami Epoki. Nagranie trafi do Instytutu Pileckiego

Opublikowano: 26 sierpnia, 2021 o 8:00 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wczoraj (25 sierpnia) odbyły się nagrania do projektu Świadkowie Epoki dla Instytutu Pileckiego. To największe Archiwum Historii Mówionej, które rejestruje wspomnienia osób, które przeżyły II wojnę światową, a także tych, które pamiętają czasy powojenne. Taką historią podzielili się Komandor Franciszek Wróbel i jego żona Helena ze Starego Sącza. Wywiad przeprowadził dr Łukasz Połomski – historyk, publicysta, pasjonat dziejów Polski XIX i XX wieku, twórca, a także dyrektor programu historycznego SĄDECKI SZTETL. Operatorem kamery był Adam Latusek.

Nagrania w wersji audio trafią także do archiwum sądeckiego Sztetlu, które jest największym zbiorem historii mówionej na Sądecczyźnie.

-Historia Państwa Wróblów to dzieje XX wiecznej Polski w pigułce -mówi w rozmowie z naszym portalem dr Łukasz Połomski –Znajdzie się tu miejsce dla małego ale pięknego i kochanego Starego Sącza, ale też dla Antarktydy. To robi wrażenie. Nieczęsto nagrywa się takie historie. Stary Sącz powinien być dumny, że ma takich Obywateli, zaś sam Komandor to jest żywy pomnik. Kiedy wspominałem znajomym marynarzom i kapitanom, że nagrywam komandora Wróbla, na ich twarzy pojawiał się uśmiech i ciepłe wspomnienia. Faktycznie, nic się nie pomylili. W jego domu można poczuć nie tylko wielką historię, ale też rodzinne ciepło.

Państwo Wróbel wspominali dawny Stary Sącz, słynne jarmarki, szkołę i okupację. Oddzielna opowieść to oczywiście historia samego Komandora.

Zobaczcie sami…..

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a