Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Komandor Franciszek Wróbel z Honorową Odznaką Starego Sącza

Opublikowano: 23 lipca, 2019 o 12:52 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Komandor Franciszek Wróbel ze Starego Sącza odebrał wczoraj (22 lipca) z rąk burmistrza Jacka Lelka, przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Stawiarskiego i jego zastępcy Sławomira Szczepaniaka Honorową Odznakę Starego Sącza.  

Komandor pełnił najdłuższą w historii Marynarki Wojennej służbę na stanowisku dowódcy okrętu „Kopernik” – w sumie 30 lat, w tym 14 lat na okręcie podwodnym „Krakowiak” i „Kondor”. Ma swój lodowiec, budował stację polarną Henryka Arctowskiego i odkrył złoża ropy naftowej i gazu na południowej części Morza Bałtyckiego. Człowiek z bogatą historią. Duma Starego Sącza.

W roku 1975 „Kopernik” pod dowództwem komandora Wróbla rozpoczął wspólnie z Przedsiębiorstwem Geofizyki Morskiej i Lądowej Górnictwa Naftowego w Toruniu, badania geofizyczne dna południowej części Morza Bałtyckiego, które doprowadziły do odkrycia złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Jako kapitan „Kopernika” brał udział w budowie stacji polarnej Henryka Arctowskiego, wyprawach polarnych na Antarktydę, wyprawach do Arktyki w poszukiwaniach zasobów surowców i źródeł energii w rejonach Morza Grenlandzkiego i zachodniego Spitsbergenu, wyprawach badawczych na Morze Śródziemne i Ocean Spokojny. Prowadził słynne akcje ratownicze. Pierwsze przecięcie równika przez okręt Polskiej Marynarki Wojennej (17 grudnia 1979 r) również było Jego autorstwa. Pasjonat morza i pracy naukowej. Wykładowca w szkole morskiej. Autor cieszących się wysoką oceną podręczników z nawigacji i astronawigacji, wydawanych od roku 1968 do dzisiaj. Jego „Vademecum Navigatora” od lat stanowi żelazny kanon morskiej literatury i odgrywa ogromną rolę w kształceniu kadr morskich Rzeczypospolitej Polskiej. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, między innymi Krzyżami: Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotą odznaką „Wzorowy Dowódca”, a także złotą i srebrną odznaką „Zasłużony Pracownik Morza”

 

 

 

Zobacz także:

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"