Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Koral wsparł biblioteki na Sądecczyźnie

Opublikowano: Sierpień 10, 2018 o 3:19 pm   /   przez   /   komentarze (15)

Polski producent lodów „Koral” z Nowego Sącza wsparł biblioteki w powiatach nowosądeckim i limanowskim. Na półki 58 wypożyczalni książek trafiło 88 zestawów literackich o powojennym podziemiu niepodległościowym. To efekt nawiązania przez tę firmę współpracy z Fundacją Kwartalnika „Wyklęci” z Krakowa.

Wczoraj (9 sierpnia) nastąpiło przekazanie zestawów przez Kajetana Rajskiego, redaktora naczelnego Kwartalnika „Wyklęci”, dla Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, która przekaże zestawy dla 58 bibliotek i filii bibliotecznych na terenie powiatu nowosądeckiego.

– Historia Żołnierzy Wyklętych doczekała się już wielu publikacji, choć temat nadal nie został wyczerpany. Biblioteki – szczególnie w mniejszych miejscowościach – nie zawsze mają możliwość zakupienia najnowszej literatury dotyczącej czasów powojennych w Polsce. Dzięki naszej akcji ta luka się wypełnia – mówi Kajetan Rajski.

PPL „Koral” Józef Koral Sp. J. zdecydowało się na zasponsorowanie 88 zestawów książek dla bibliotek powiatów nowosądeckiego oraz limanowskiego.

Komentarze

Komentarze (15)

 • Sierpień 10, 2018 o 7:25 pm Józek z potoka

  Zacna inicjatywa.

 • Sierpień 10, 2018 o 7:35 pm Anonim

  A czy to książki o wyklętych czy o nowej historii wyklętych z wygumkowanymi przekazami o zbrodniach Łupaszki i jemu podobnych? Coś mi się wydaje, że to drugie.

 • Sierpień 11, 2018 o 12:03 am edwardo

  Wreszcie nie tylko se ale coś POLSCE-dziękujemy!!!

 • Sierpień 11, 2018 o 9:23 am tom

  A o poległych żołnierzach z Armii Ludowej to nikt pamiętać nie będzie? Ich życie było mniej warte? Polaczki to naród bez honoru. Pamiętają tylko o tych, którzy pasują ideologii chwili. Jakoś LWP nie grabiło i nie zabijało, a wyklętym zdarzało się często. Mimo to gloryfikuje się wyklętych. Nawet AK już nie jest istotne. Na pogrzebie gen. Ścibora – Rylskiego nie było przedstawicieli panstwa. Podła zmiana wyprała motłochowi mózgi.

 • Sierpień 11, 2018 o 9:40 am prezes wszystkich prezesów

  Bardzo dobrze to napisałeś!

 • Sierpień 11, 2018 o 10:01 am Józek z potoka

  Trzeba być na marnym poziomie wiedzy historycznej, żeby takie rzeczy pisać, dowódcy AL tacy jak Bolesław Bierut, Mieczysław Moczar i wielu wielu innych dali pokaz swojego patriotyzmu głównie po wojnie ale w trakcie rownież.

 • Sierpień 11, 2018 o 11:15 am Anonim

  TOM w Kochanówku już na ciebie czekają

 • Sierpień 11, 2018 o 2:23 pm Dex

  Te, filozof z potoka, naucz sie czytac. On pisał o zołnierzach, nie o dowodcach. Moze pochwalisz sie wiedzą i napiszesz coś o Jurze, Pazderskim, Burym, Rajskim. Wasi dzisiejsi bohaterowie. Wymordowali kilkaset osob cywilnych. Jure Ak skazalo na smierc za zbrodnie na ludnosci cywilnej. O brygadzie swietokrzyskiej i ukladzie z wermachtem slyszela prawica z potoka?

 • Sierpień 11, 2018 o 3:00 pm ix

  A coś merytorycznego? No tak, brak wiedzy. Typowy pisowski troll.

 • Sierpień 12, 2018 o 10:19 am Józek z potoka

  Ale ty też piszesz o dowódcach. Różnica zasadnicza pomiędzy żołnierzami wyklętymi a żołnierzami AL była taka taka że jedni chcieli wolnej Polski a Ci drudzy okupacji sowieckiej ale to nieistotny drobny szczegół

 • Sierpień 12, 2018 o 2:05 pm dex

  Problem w tym, że podkomendni Jury, Pazderskiego itd mieli wybór, a mimo to mordowali cywilów. Podkomendni dowódców AL za wybór dostaliby kule w łeb . Mimo tego z tych pierwszych robi się bohaterów.

  Żolnierze AL chcieli okupacji sowieckiej??? Gdzieś ty się tych bzdur nasłuchał. Chcieli wyzwolenia od nazizmu i tyle chciał zwykły żołnierz. Za to ginął. Reszta była polityką dowództwa. Natomiast może dodasz , że tzw. wyklęci przede wszystkim złamali rozkazy swoich dowódców z AK bo odmówili złożenia broni a rozkaz wydał przecież sztab AK, a nie sowieci. Ci co broń złozyli objęci zostali amnestią, inni poczuli się banitami i zaczeli eliminować tych co ich nie popierali (nawet cywilów), dochodziło do mordów za co też AK ich skazywało na śmierć. A lud chciał spokoju Nie chiał już zabijać i być zabijanym. Wyklęci chcieli anarchii, bo przecież wtedy nie było alternatywy i możliwości wyboru innej władzy. Byli tam też ludzie prawi jak Pilecki. Dlatego miano „żołnierzy wyklętych” jako jednej kategorii jest tak samo złe jak miano „polaków złodzei” Tam byli mordercy i bohaterowie i nie da się ich wrzucić do jednego wora wyklętych. Tak jak i Polaków, z których jedni mordowali Żydów, a inni im pomagali. Nie fałszujcie historii przez tworzenie jednej słusznej prawdy. Historia to detale – także te jednostkowe.

 • Sierpień 13, 2018 o 7:11 am ja

  Dex – masz 1000% racji. Ale józek to beton prawicowy i nie ma zdolności analitycznej a jedynie ideologiczną.

 • Sierpień 13, 2018 o 6:52 pm Generał ....

  Tak totalni czerwonoarmiści ……

 • Sierpień 14, 2018 o 6:42 pm Józek z potoka

  To weź i ufunduj książki o AL, ktoś Ci broni? Najlepiej zamów je u „światowej sławy historyka” niejakiego Grosa

 • Sierpień 29, 2018 o 1:44 pm PełO

  Lepszy pisowski jak LEWACKI….

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a