Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Koronawirus na Sądecczyźnie. Gdzie jest najwięcej zakażeń?

Opublikowano: 7 lipca, 2020 o 3:26 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Liczba zakażonych koronawirusem na terenie Powiatu Nowosądeckiego gwałtownie wzrasta. Dzisiaj jest już 134 zakażonych. To o 18 więcej niż wczoraj. Jeszcze trzy tygodnie temu – w ogóle nie było zdiagnozowanych chorych.

Mamy bardzo niekorzystną sytuację mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.Liczba osób zakażonych wzrasta. W kwarantannie domowej jest 948 osób – to bardzo dużo. Chcę przypomnieć, że 15 czerwca nie mieliśmy żadnego zakażonego. Wzrost jest ogromny. Z rozmowy z Inspektorem Sanitarnym wynika, że głównym miejscem tych zakażeń są imprezy zbiorowe – wesela.

Wzrost zachorowań zanotowano głównie po weselach w Nawojowej i Podegrodziu.

Sprawa dotyczy też wesela, które odbyło się niedawno w  Nowym Sączu – dodaje starosta. – Znam rodzinę, która brała w nim udział. Osiem osób z tej rodziny jest zakażonych, a pięć zostało hospitalizowanych w Krakowie.

Na dzień dzisiejszy (7 lipca) najwięcej osób zakażonych jest w gminie Chełmiec -31, Łącku – 24, Podegrodziu -21, Krynicy – 18, w Grybowie – 12, Starym Sączu – 11. W Korzennej – 7 osób, Łososinie Dolnej – 4, w Łabowej – 3, Kamionce Wielkiej – 2 i w Nawojowej – jedna osoba.

Kilku wójtów ograniczyło przyjmowanie klientów w urzędach. Dotyczy to Łącka, Podegrodzia i Nawojowej. Taką decyzję podjął również burmistrz Starego Sącza.

Sanepid ma obecnie bardzo trudne zadanie. Trzeba znaleźć wszystkich zakażonych i osoby, które się z nimi kontaktowały. W rozmowie ze mną, Inspektor Sanitarny zwrócił uwagę na to, że ludzie nie chcą się poddawać badaniu – dodaje starosta Marek Kwiatkowski. – Wiąże się to między innymi z późniejszą koniecznością odbywania kwarantanny czy pobytem w szpitalu.

Powiat Nowosądecki przygotował punkt kwarantanny zbiorowej. Do końca lipca jest to Centrum Diecezjalne Opoka w Starym Sączu, a od sierpnia – Dom Wczasów Dziecięcych w Piwnicznej Zdroju.

– Apeluję do mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego i turystów o przestrzeganie zaleceń sanitarnych – mówi starosta Marek Kwiatkowski. – Proszę o to, aby w wyznaczonych miejscach nosić maseczki i rękawiczki. Zachęcam też do częstego mycia rąk i dezynfekowania ich. Starajmy się również ograniczać przebywanie w miejscach, gdzie jest dużo osób i nie można zachować dwumetrowej odległości.

Starosta cały czas jest w kontakcie z Inspektorem Sanitarnym.

Nie ma co panikować. Trzeba podejmować skuteczne działania. Przykładem są wójtowie, którzy reagując na wzrost liczby zakażonych w swoich gminach ograniczyli wizyty w urzędach zarówno dla dobra mieszkańców jak i urzędników. Większość z nas pracuje i na co dzień ma kontakt z innymi osobami. Przestrzegajmy zasad, a to zapewne pomoże w zminimalizowaniu możliwości zakażenia. Po prostu dbajmy o siebie nawzajem-mówi starosta.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a