Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Koronawirus raport. Władze z niepokojem obserwują rozwój sytuacji w tuchowskim klasztorze

Opublikowano: Czerwiec 5, 2020 o 7:56 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Łącznie potwierdzono do tej pory w Polsce 25 410 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 12 410 osób wyzdrowiało, a 1 137 zmarło. W Małopolsce zakażenie stwierdzono u 1 305 osób, 40 zmarło, a 930 zostało uznanych za ozdrowieńców.

Sześciu zakonników z klasztoru redemptorystów w Tuchowie (Małopolska) jest zakażonych koronawirusem. Wcześniej w ich kościele odbywały się uroczystości, w tym bierzmowanie.

Władze powiatu z niepokojem obserwują rozwój sytuacji w tuchowskim klasztorze. – Sprawa jest poważna, bo tam w ostatnim czasie odbywały się święcenia kapłańskie jednego z ojców. Odbywało się również bierzmowanie. Myślę więc, że sytuacja może być rozwojowa – zauważa Roman Łucarz, starosta powiatowy z Tarnowa.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące sytuacji epidemiologicznej w powiecie tarnowskim, w szczególności w Tuchowie. W wideokonferencji uczestniczyli: małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie Roman Bartuś, starosta tarnowski Roman Łucarz, wicestarosta Jacek Hudyma oraz dyrektorzy wydziałów: Zdrowia, Polityki Społecznej oraz Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

W trakcie wideokonferencji małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny omówił sytuację związaną z ogniskiem zakażenia koronawirusem w Tuchowie. Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie Roman Bartuś przekazał aktualne dane dotyczące liczby osób zakażonych, objętych kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym.

Przedstawiciele inspekcji sanitarnej zapewnili, że na bieżąco monitorują sytuację, zarówno w klasztorze ojców redemptorystów, jak i działającym w pobliżu DPS-ie. Od pensjonariuszy i pracowników Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie będą pobierane wymazy do badań. W działania włączą się żołnierze z małopolskich jednostek, wykorzystując w tym celu specjalną wojskową karetkę wymazową.

Wojewoda pozostaje w bieżącym ze starostą tarnowskim, służbami sanitarnymi i dyrekcją DPS-u.

W obliczu trudnej sytuacji wojewoda małopolski Piotr Ćwik podjął również decyzję o przekazaniu środków ochrony osobistej, które pozostają w jego dyspozycji, do Domu Pomocy Społecznej w Tuchowie. Dostarczone zostały:

  • fartuchy flizelinowe,
  • czepki chirurgiczne,
  • ochraniacze na buty,
  • rękawiczki jednorazowe,
  • maseczki włókninowe,
  • przyłbice,
  • zestawy ochrony biologicznej, składające się z kombinezonu PRO-TEX 7050 oraz kombinezonu flizelinowego stosowanego pod spód kombinezonu ochrony biologicznej, ochraniaczy na buty, gogli, maski z filtrem FFP3,
  • płyn do dezynfekcji.

Wojewoda zobowiązał przedstawicieli podległych służb do podjęcia działań służących minimalizacji ryzyka rozprzestrzenienia się zakażeń w powiecie tarnowskim. Zalecił bieżącą wymianę informacji i stały monitoring rozwoju sytuacji.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a