Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Kto odpowie za fatalny stan chodnika do źródełka św Kingi?

Opublikowano: 19 czerwca, 2015 o 8:42 am   /   przez   /   komentarze (24)

Kto odpowie za fatalny stan chodnika do źródełka św Kingi w Starym Sączu? Z pewnością pogoda i złe warunki atmosferyczne! Jak się okazało, okres rękojmi się skończył a piaskowiec nadal ulega erozji i rozwarstwieniu.

Źródełko miało być piękne a jest cieknące z odpadającymi schodami.. Następnej zimy zapewne nie przetrwa..-piszą do nas zbulwersowani mieszkańcy.

Niech ktoś się ustosunkuje do tego co tam się dzieje albo odpowie za taki stan rzeczy –dodaje starosądeczanin.

 

Wykonana w 2010 roku inwestycja za ponad milion złotych znów będzie poddana modernizacji i Gmina zrealizują ją we „własnym zakresie”. Co to oznacza? Z pewnością kolejny przetarg i kolejne pieniądze na poprawę jakości chodnika, który może stanowić zagrożenie dla pieszych. Nie wspominając już o estetyce.

Źródełko zostało zrealizowane z Małopolskiego Programu Operacyjnego, z którego Gmina uzyskała dofinansowanie w wysokości ponad 665 tys. zł. Dokumentację przebudowy źródła św. Kingi przygotował znany sądecki architekt Wojciech Butscher a wykonawcą robót była sądecka firma. Prace w trudnym terenie, na zboczu, w wąskim jarze trwały kilka miesięcy.

Zrealizowano m.in. wzniesienie nowego muru oporowego u podstawy skarpy, przebudowę ciągu pieszego z systemem placów i podestów, realizację małej architektury, czyli m.in. murków, siedzisk, ławek, cokołów, misy i tablicy inskrypcyjnej. Będzie nowa instalacja ujęcia wody, system kanalizacji deszczowej. Zamontowane zostanie oświetlenie terenu i ogrodzenie.

Projekt został sporządzony w oparciu o analizę historii i tradycji tego zakątka, który jest miejscem kultowym od średniowiecza (pierwsze wzmianki o kaplicy przy źródle pochodzą z XVII wieku, ta dzisiejsza została wybudowana w roku 1779 staraniem ksieni Katarzyny Psurskiej). Źródełko zostało przeniesienie nieco wyżej i wbudowane w zbocze. Powstał też owalny placyk i wybudowano nowe chodniki.

 

Dla zobrazowania tej inwestycji w skali niewielkiego przecież Starego Sącza marszałek Zegzda posłużył się porównaniem jej wartości do kosztu budowy pięciu domów. Powiedział w 2010 roku, że źródełko św. Kingi jest perełką w starosądeckiej koronie, a istotą przedsięwzięcia poprawa dostępności i estetyzacja tego kultowego miejsca.

28_4_2010-1

To przedsięwzięcie stało się jednym z etapów rewitalizacji naszego miasta i jego historycznych części – mówił w 2010 roku obecny burmistrz Marian Cycoń.

Niestety rękojmia tej inwestycji obejmowała trzy lata. Jak powiedział nam wiceburmistrz Kazimierz Gizicki –W ramach przeglądu pogwarancyjnego w 2013 roku wykonawca wymienił elementy schodów, które uległy zniszczeniu.

Jednak nie trudno zauważyć, że w dalszym ciągu piaskowiec ulega erozji i rozwarstwieniu. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że jest to kamień mało odporny na czynniki atmosferyczne. Dlaczego zatem przebudowę ciągu pieszego prowadzącego z dwóch stron, z góry od strony klasztoru i z dołu od ul. Bandurskiego do kaplicy wykonano z tak „słabego” materiału?

Kamień piaskowiec to decyzja konserwatora zabytków -powiedział nam wiceburmistrz Kazimierz Gizicki – Będziemy wymieniać uszkodzone płyty we własnym zakresie –podsumował.

-Stary Sącz jest ważnym elementem dziejów Małopolski.Nie mamy wielu takich historycznych zakątków, na pewno są to: Kraków, Biecz, Alwernia, Wieliczka, Oświęcim, ale też i Stary Sącz. Musimy o to miasto dbać –mówił w 2010 roku Leszek Zegzda.

Dlatego też barokowa kapliczka pw. św Kingi w Starym Sączu otrzymała w tym roku dofinansowanie w wysokości 9 tysięcy złotych  na prace remontowo -konserwatorskie (II etap). Dofinansowanie przyznał Sejmik Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Kapliczka” (czytaj więcej)

Szkoda tylko, że otoczenie wokół samej kapliczki i źródełka cieszyło nasze oko, przez tak krótki czas! Pozostaje tylko retoryczne pytanie, kto zawinił? Wykonawca budując zgodnie ze specyfikacją? Burmistrzowie i Radni, którzy nie zauważyli problemu?Konserwator zabytków wydając zezwolenie na budowę chodników z piaskowca? a może sam piaskowiec i pogoda?

Od setek lat źródełko pełni funkcję kulturowo – religijną i ma niezwykłą moc. Przyczynia się do uzdrowień. Służy spragnionym i świetnie nadaje się do kiszenia ogórków. Woda ze źródełka św. Kingi w Starym Sączu ma wiele zastosowań! To nie ulega żadnych wątpliwości, szkoda tylko, że w takim „rozwarstwionym” otoczeniu.

 

fot. Czytelnik
fot. archiwum UM Stary Sącz

 

 

Komentarze

Komentarze (24)

 • 19 czerwca, 2015 o 9:09 am Anonim

  Masakra. Milion złotych i 5 lat!

 • 19 czerwca, 2015 o 9:47 am janek

  a co tam się przejmować. Milion w tą czy w tą. I tak podatnicy zapłacą. Skoro koszt modernizacji to jak budowa 5 domów..co tam. Stac nas

 • 19 czerwca, 2015 o 9:49 am mieszkanka

  to wygląda przerażająco, Codziennie tamtędy do pracy idę.Wszystko się sypie. A podjazd to ja nie wiem kto to wymyślił, ale z takim nachyleniem to wózkiem źle przejechać a co dopiero -podjazd dla niepełnosprawnych

 • 19 czerwca, 2015 o 9:50 am Marcin

  A co to jest milion na taka inwestycje? Trzeba było interweniować jak był okres rękojmi a nie teraz płakać.

 • 19 czerwca, 2015 o 9:52 am Anonim

  a kto miał interweniować, chyba gmina. Ale co tam.Nikt nie zauważył Milion w tą czy w tą. Stać nas. Zrobi się na nowo

 • 19 czerwca, 2015 o 11:07 am ANONIM

  skoro wybiera się w ramach przetargu najtańsze firmy – a owe firmy „oszczędzają” na materiałach, to skąd ten lament ???

  pozdrawiam włodarzy 🙂

 • 19 czerwca, 2015 o 12:15 pm Mieszkaanka z Podmajerza

  A gdzie był przez ten czas nasz Radny i Przewodniczący osiedla? Proszę sprawdzić czy interweniował w tej sprawie jak się to wszystko zaczęło sypać. Władza,władza,władza i przytakiwanie a gdzie troska o to co się dzieje w koło.!!!!!

 • 19 czerwca, 2015 o 12:30 pm Sadeczanka

  Chodzę tamtędy z dzieckiem na plac zabaw i Orlika. Podjazdy są takie, że ciężko zjechać lub wyjechać i lepiej wózek znosić. Krawężniki i stopnie oczywiście rozsypane. Nie wiem co za konserwator zabytków zatwierdził piaskowiec. Chyba tylko po to, żeby robić remont co 5 lat.

 • 19 czerwca, 2015 o 12:36 pm ;)))

  zobaczcie że konserwator zabytków wymyślił taki materiał ! jak wykonali ten chodnik powiedziałem że długo nie będzie nie ten materiał na chodnik gdzie mamy takie natężenie ruchu sypanie solą piaskiem itp w zimie dziwie się że konserwator nie pozwolił na płyty granitowe jak w innych częściach miasta może to nawiązuje do elementów w klasztorze, ale za takie wymysły to konserwator powinien teraz dopłacić do remontu

 • 19 czerwca, 2015 o 1:08 pm @

  Najważniejsze że na kampanię 2011 wystarczyło, kto miał zarobic ten zarobił. Dodać do tego przestarzałe technologicznie kino, wemieniane co już chodniki, do dziś nie podłączoną od trzech lat kanalizację i obraz dobrobytu (niektorych) gotowy.

 • 19 czerwca, 2015 o 2:01 pm Anonim

  Nieeeee no! Masakra jakaś!! Za taką kasę, to powinni zrobić, żeby ten podjazd płaski był, żeby nie było pod górkę!! I żeby zakrętów nie było … i żeby, … i żeby niczego nie było.
  Ludzie, czasem poczytajcie, co piszecie …

 • 19 czerwca, 2015 o 2:26 pm Marcin

  Inaczej wybierać nie można. Przepisy prawa.

 • 19 czerwca, 2015 o 2:27 pm Marcin

  Hyhy. Dobre:)

 • 19 czerwca, 2015 o 2:45 pm :))!

  Nie najlepiej to robić wszystko na odpier..* się tak jak i rynek, kino, park koło kościoła, platformę widokową. A już nie wspomnę o wiacie grillu i syfie jaki się znajduje na górze parkowej. Ty się zastanów co piszesz!!!

 • 19 czerwca, 2015 o 3:47 pm Anonim

  na wybory wszystko tip top …a potem się sypie

 • 19 czerwca, 2015 o 3:51 pm Anonim

  a gdzie byli kierownicy z gminy którzy odbierali te poprawki? kto to podpisał?

 • 19 czerwca, 2015 o 3:52 pm mama

  ja nawet tamtędy nie jezdze bo wozkiem z dzieckiem nie ma szans wyjechać. koszmar. Kto jeździ ten wie. pozostaje baszta.

 • 19 czerwca, 2015 o 3:56 pm mark

  Skoro milion nie wystarczył to po co się w ogole zabierać za cos co będzie „działac” kilka lat ? dla zasady pod publikę? przecież to miejsce często uczęszczane przez turystów a wygląda jakby tam tiry śmigały

 • 19 czerwca, 2015 o 4:14 pm Marcin

  To nie jest problem piaskowca, bo piaskowce spokojnie wytrzymują 30 lat. Nie jest problemem oszczędzanie na materiałach podczas budowy. Problemem jest oszczędzanie na utrzymaniu a szczególnie SÓL w zimie. Na sól nie ma mocnych. Z tego co pamiętam do odladzania miał być sprowadzany specjalny nieinwazyjny środek ale był drogi. Teraz jak się oszczędzało zimą to trzeba zrobić z granitu nie za milion tylko za dwa.

 • 20 czerwca, 2015 o 10:02 am i żeby niczego nie było...

  Nie bardzo rozumiem, o co ci chodzi człowieczku. Wymieniłeś kilka wielkich inwestycji, jakie w Starym Sączu się „same zrobiły”, tak samo jak same nie chcą się dziać w sąsiednim NS. Sam byłem przeciwny wywalaniu aż takiej kasy w rewitalizację rynku, ale jest to zrobione i cóż – Rynek jest piękny, serio mamy si czym chwalić! Podobnie jak park, platforma… A syf na górze miejskiej to chyba akurat nie burmistrz robi, tylko … No właśnie kto? Nie przypadkiem tacy jak ty, albo twoje dzieci?? Zawistni i roszczeniowi, z całą masą kompleksów, we wszystkim się szukający „należy mi się”? ….

 • 20 czerwca, 2015 o 12:30 pm edek z krainy kredek

  Jak zwykle człowieczku siejesz propagandę sukcesu!!! A kompleks to ty masz człowieku ale wyższości którym skrywasz inne kompleksy!!! Mimo tego pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego:))

 • 23 czerwca, 2015 o 1:47 pm mieszkanka

  I to jest najlepszy dowód na to ,z e radny nie powinien być także przewodniczącym., bo co dwie pary oczu to nie jedna. skoro takich dziur radny nie widział. masakra

 • 23 czerwca, 2015 o 1:49 pm zbulwersowany

  całkowicie się zgadzam. obsadzanie tylko stołków -15 różnych funkcji a jeden worek na kase.

 • 23 czerwca, 2015 o 3:43 pm staruszka

  Tym podjazdem pod samym zrodelkiem to ja nie moge wyjechac nawet wozkiem na zakupy a takiego uzywam bo nie mam sil do noszenia….a nukogo nie bede obarczac zakupami bo i nawet nie mam kogo.Stan chodnika jest taki jaki jest,ale to pretensje powinni miec urzednicy do siebie za niedopilnowanie.Poza tym te schodkowe zejscia powinny tez miec same konce stopni w jakims innym kolorze bo ich nie widac i jak nie mam okularow to strach isc bo nie wiem czy sie nie potkne i upadne, to naprawde jest uciazliwe dla starszych ludzi ktorzy niedowidza.Moze chocuaz pomalowac linie jakies zeby widziec ze koniec progu a o nieszczescie nie trudno, pomysle wlodarze tez i o staruszkach.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"