Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Łącko. Trujące ścieki trafiły do Dunajca

Opublikowano: 6 sierpnia, 2019 o 8:27 am   /   przez   /   komentarze (0)

Nagranie, na którym widać jak w Łącku do Dunajca wpływają śmierdzące i toksyczne ścieki trafiło do naszej redakcji. Sytuacji przyglądają się zaniepokojeni mieszkańcy i alarmują, że to nie pierwsza taka „trująca akcja” w gminie. Po naszej publikacji, w Łącku pojawili się pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy pobrali odpowiednie próbki do badań. Wyniki będą znane za kilka dni. Kto za to odpowie?

Jak piszą „Przyjaciele Dunajca”: „Skandaliczne funkcjonowanie oczyszczalni ścieków w Łącku ! Film, który ostatnio otrzymaliśmy dotyczy wylotu nieoczyszczonych ścieków z tzw. oczyszczalni w Łącku. Trujący ściek spływa do Dunajca zabijając jego naturalną ichtiofaunę. Warto też wspomnieć, że woda z Dunajca zasila instalację wodociągową Starego i Nowego Sącza. Czy mieszkańcy poniższych miejscowości nie czują się zagrożeni ? Oglądając ten film rodzi się również pytanie, czy służby odpowiedzialne za nadzór nad oczyszczalniami właściwie wykonują swoje obowiązki ? Obawiamy się że jednak NIE, ponieważ taki sposób pozbywania się ścieków odbywa się w Łącku bardzo często”.

Pokazany na filmiku zrzut pochodzi ze starej oczyszczalni. Tuż obok budowany jest nowy obiekt, który wkrótce zostanie oddany do użytku. A jakie kroki zostały podjęte w tej sprawie? Zapytaliśmy o to wójta Jana Dziedzinę:

-Zdarzenie, które zostało uwiecznione na filmiku z pewnością nie miało teraz miejsca. Nie mieliśmy żadnych zgłoszeń w ciągu ostatnich kilku miesięcy.  Nie będę udawał, że to się nie mogło zdarzyć. Na tego typu oczyszczalniach zdarzają się różne rzeczy. Czasem jakieś wezbranie i duże ulewy potrafią zakłócić cykl pracy oczyszczalni. Jednak jeśli taka sytuacja miała miejsce to autor filmiku powinien nas niezwłocznie poinformować, aby podjąć stosowne kroki. W przeciągu dwóch lub trzech miesięcy uruchomimy -budowaną tuż obok -nową oczyszczalnie a inwestycja właśnie stąd się wzięła. Mamy świadomość, że stara oczyszczalnia ma swoje lata i jej stan techniczny pozostawia wiele do życzeniamówi w rozmowie z naszym portalem Jan Dziedzinakroki dzięki Państwu już się zadziały, bo mieliśmy inspekcję i kontrolę. Oczywiście sami także przeprowadzamy regularne kontrole bo obliguje nas do tego prawo. Obecne badania sprzed miesiąca są pozytywne. Nie ma podstaw do niepokoju. Dzisiaj pobrane zostały kolejne próbki do badań. Wyniki poznamy za kilka dni. Chemią będziemy ratować parametry oczyszczania. Oczyszczalnia ma swoje lata. Nie ładowalibyśmy 17 milionów złotych w obiekt tuż obok gdyby nie świadomość tego, że oczyszczalnia nie spełnia norm. Niewiele jest gmin, które tak jak Łącko teraz „wkopuje” w ziemie -mówiąc o gospodarce wodno-ściekowej 55 milionów złotych. To tylko ze świadomością, że jak tego nie zrobimy to się wytrujemy. Jak nie my to nasze dzieci. 

 

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a