Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Leśna Majówka z Małą Armią Janosika w Nowym Sączu

Opublikowano: 14 maja, 2023 o 8:50 am   /   przez   /   komentarze (0)

13 maja 2023 roku w Amfiteatrze w Nowym Sączu odbyła się Leśna Majówka z Małą Armią Janosika. Na ten niezwykły koncert zaprosiły Lasy Państwowe w ramach w ramach Ogólnopolskiego Dnia Leśnika. Imprezę poprowadziła Iwona Szczygieł i Przemysław Nosal. Wszystkich zgromadzonych witał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Paweł Szczygieł i sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, poseł na Sejm Edward Siarska.

Mała Armia Janosika to zespół zainspirowany kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązuje do innych kultur i potrafi wyjść poza utarte schematy. Pomysłodawcą tego projektu muzycznego jest Damian Pałasz – skrzypek, muzyk i wizjoner, który w lutym 2015 utworzył w Rabie Wyżnej sekcję nauki gry na skrzypcach i basach góralskich. Na scenie wystąpiło 160 małych Artystów.

To pierwszy, ale nie ostatni taki koncert w ramach Ogólnopolskiego Dnia Leśnika. Już 12 lipca w godzinach popołudniowych Armia Janosika zagra koncert przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu. Koncert nie będzie biletowany. Wstęp wolny.

12 lipca to także dzień poświęcony Janowi Gwalbertowi. To mało znany, a ogłoszony w 1951 roku przez papieża Piusa XII oficjalny patron ludzi lasu.

Przez wieki lasy i puszcze na polskich ziemiach były traktowane jak sezam z nieskończonymi zasobami. Takie podejście zaczęło się zmieniać w XIX wieku, gdy potrzeba uzyskania jak największej ilości drewna dała początek rozwojowi leśnictwa i nauk leśnych – hodowli, użytkowaniu oraz urządzaniu lasu.

Dopiero w 1991 r. Sejm uchwalił ustawę o lasach, która wprowadziła pojęcie trwale zrównoważonej gospodarki leśnej. Jej celem jest zachowanie lasów, jako najbogatszych ekosystemów, z możliwie pełną biologiczną różnorodnością. Mają one jednocześnie stabilizować klimat i stosunki wodne, chronić glebę , stanowić obszary rekreacyjne i dostarczać drewna, surowca nadal poszukiwanego, a ponadto ekologicznego.

Organizatorem wydarzenia były Lasy Państwowe.

Pełna GALERIA zdjęć i filmików na naszym Facebooku TUTAJ

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"