Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Mafia żwirowa nad Dunajcem!

Opublikowano: Listopad 5, 2019 o 9:36 pm   /   przez   /   komentarze (0)

„Mafia żwirowa nad Dunajcem” to tytuł kolejnego odcinka AgroPasja Marii Sikorskiej, który będzie wyemitowany w Polsat News w najbliższą niedzielę o godz. 16:30. 

W Małopolsce żwir jest na wagę złota. Działa tu mafia żwirowa, z którą walczy straż rybacka, a ryby walczą o życie.

– rozpoczyna reportaż Maria Sikorska.

W najnowszym odcinku zobaczymy amatorskie nagranie procederu kradzieży żwiru z brzegów Dunajca, wykonane przez członków Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowym Sączu.

Na zakolach Dunajca, w pobliżu miejscowości Brzezna i Podrzecze w gminie Podegrodzie dochodzi do nagminnego wybierania żwiru z koryta rzeki, który potem jest sprzedawany w okazyjnych cenach. Proceder odbywa się bez odpowiednich zezwoleń wodno-prawnych i bez nadzoru. Taka działalność jest zwyczajnym przestępstwem –mówią członkowie PZW.

-Mówicie Państwo o mafii żwirowej -dopytuje Maria Sikorska.

-Tak zgadza się. Na wszystkich górskich rzekach istnieją zorganizowane grupy, które się trudnią kradzieżą żwiru -mówi dyrektor PZW.

Kradną żwir z Dunajca i nierzadko pozostają bezkarni. Odludne miejsce niedaleko ujścia Popradu sprzyja takim procederom. Niełatwo dojechać tutaj samochodem osobowym, ale dla ciężkiego sprzętu to nie problem. To tylko jeden z udokumentowanych przez PZW w Nowym Sączu procederów kradzieży żwiru. W środku nocy zajeżdża ciężki sprzęt i wkrótce znika tak szybko jak tylko się pojawi.  Koryto Dunajca na kilkudziesięciu metrach jest pocięte wyrobiskami i hałdami żwiru oraz śladami opon koparek. Mało dotkliwe kary nie pomagają ukrócić procederu. Kierowca złapany na gorącym uczynku dostanie mandat w wysokości 300 zł, tymczasem przyczepa żwiru jest warta 500 złotych.

Poniżej zapowiedź odcinka, opublikowany przez PZW na kanale YouTube.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a