Wydarzenia

Mieszkańcy Starego Sącza chcą kryty basen?

Opublikowano: Kwiecień 19, 2015 o 6:16 am   /   przez   /   komentarze (20)

Kryty basen w Starym Sączu? Czy to możliwe? Z pewnością nie w ramach budżetu obywatelskiego!

Basen kryty byłby znakomitym miejscem rekreacji nie tylko dla uczniów starosądeckich szkół ale również dla mieszkańców Starego Sącza -pisze pomysłodawczyni projektu – Dzięki regularnemu pływaniu zyskujemy zdrowie, lepsze samopoczucie i nabieramy sił. Do tej pory musimy korzystać z basenów w Rytrze i w Nowym Sączu. W moim odczuciu jest to bardzo dochodowe przedsięwzięcie, które będzie dobrze służyć lokalnej społeczności na wiele lat.

Basen miałby zostać zlokalizowany przy Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Partyzantów. Taką wizję miała mieszkanka Starego Sącza.

Pomysł basenu odrzucono! Jak napisano w uzasadnieniu – jest to projekt nie mieszczący się w ramach budżetu obywatelskiego, gdzie zgodnie z regulaminem mogą być zgłaszane, wybierane i realizowane projekty o wartości do 100 000 złotych. Koszt budowy krytego basenu na ogół wynosi kilkanaście milionów złotych.

Czy jest zatem szansa, że basen w Starym Sączu kiedykolwiek powstanie?

Basen w Starym Sączu to inwestycja jak najbardziej realna – powiedział naszemu portalowi Wiceburmistrz Kazimierz Gizicki –jednak jest to kwestia przyszłości. Najpierw musimy zrealizować kanalizację w zachodniej części Gminy. Jest to obecnie nasz priorytet. Potem możemy rozważać taką propozycję.


 

fot pogladowe. www.nto.pl

 

Komentarze

Komentarze (20)

 • Kwiecień 19, 2015 o 8:52 am Ola

  Fantastyczny pomysł z budową basenu 🙂

 • Kwiecień 19, 2015 o 10:19 am Anonim

  Basen super sprawa! ALE HALA SPORTOWA WAŻNIEJSZA!

 • Kwiecień 19, 2015 o 10:19 am NS

  O fajnie by było;)

 • Kwiecień 19, 2015 o 10:22 am Anonim

  No i super;) Szansa jest..w przyszłości:)

 • Kwiecień 19, 2015 o 12:16 pm kit

  Bardzo fajnie by było mieć basen w Starym Sączu!
  Młodzi ludzie i nie tylko byliby szczęśliwi że nie muszą jeździć do Rytra bądź Nowego Sącza. Aby zbudowali jak najszybciej!!!!

 • Kwiecień 19, 2015 o 12:29 pm Wieś

  Po co ten basen drogi, chodniki, kanalizacja to są zadania gminy.

 • Kwiecień 19, 2015 o 12:49 pm Starosadeczanka

  Super pomysł

 • Kwiecień 19, 2015 o 1:06 pm Anonim

  I mają racje!

 • Kwiecień 19, 2015 o 1:07 pm henry

  super pomysł! Bo stawy to pomyłka Tam powinien powstać kompleks sportowy, piekna hala i zaplecze. Ile nad stawami się pokapiesz? z tydzień max? przy dobrej pogodzie

 • Kwiecień 19, 2015 o 1:09 pm ila

  brawo za kreatywność. może nasze prawnuki doczekają! Kompleks sportowy, duza hala jest potrzebna -taka jak w Łącku, ścianka wspinaczkowa, przy tym basen kryty. TAki kompleks to marzenie!

 • Kwiecień 19, 2015 o 1:54 pm KS

  Jestem za !!! Super pomysl, zamiast tych sieciowych sklepow ktore stoja puste !!!!!

 • Kwiecień 19, 2015 o 3:47 pm basenowa

  Sądząc po zainteresowaniu ślizgawką w Rynku zainteresowanie basenem może być … porównywalne. A tak serio.
  Basenowa plaga pierwsza dotała jakieś 10 lat temu na Podkarpacie . Tam każda gmina miejsko -wiejska, a nawet typowo wiejska za punkt honoru postawiła sobie zbudowanie basenu, co tam basenu … pływalni , akwaparku większego i efektowniejszego niż u sąsiadów zza miedzy , W ciagu paru lat kilkanaście podkarpackich gmin popadło w poważne tarapaty finasowe. Koszt utrzymania (dopłat jakie muszą ponosić samorządy gminny w związku z rosnącymi kosztami energii) początkowu wynosiły ok 1 mln teraz często przekraczają 2 miliony rocznie (są wielkorotnie wyższe niż koszty ogrzewania hali sportowej bo każdy lubi wode 30 stopni, a tę 20 stopni to już nie za bardzo. Żadna z wybudowanych po 2000 roku pływalni nie tylko nie zarabia na siebie, ale nawet nie jest w stanie wygenerować wpływów z biletów pokrywajcych 50% kosztów. Dodatkowo w związku z zagęszczeniem pływalni są one bardzo nieracjonalnie wykorzystywane. Budując u siebie pływalnie gminy prawie zawsze liczyły, że będzie z nich korzystała na zajęciach młodzież z minimum 5-10 okolicznych gmin, ale szybko okazało się, że muszą liczyć tylko na siebie, bo sąsiedzi pozrywali umowy, gdy tylko po budowali baseny u siebie.
  Jeśli życzysz źle swojej gminie, jeśli denerwuje Cię że Stary Sącz ma niski poziom zadłużenia gminy o jakim marzy większość samorządów w Polsce to głosuj (lubbuj) za wybudowanie w Starym Sączu pływalni krytej !!! W krótkim czasie gminna popadnie w tarapaty, które będą spłacać kolejne pokolenia.
  Mój Boże są 2 kryte pływalnie w odległosci do 10 km od Starego Sącza (Nowy Sącz i Rytro), jeśli powstanie jeszcze pływalnia w Chełmcu a może i w Piwnicznej scenariusz „podkarpacki” pewny „jak w banku”. Stary Sącz powinien odróżniać się mądrością i wykorzystywać swoje naturalne atuty np. letnia rekreacja wodna w oparciu o kompleks stawów, a nie małpować bezmyślnie najgorsze wzorce wyśmiane nawet przez biurokrację z Unii Europejskiej która fnansowała te inwestycje. Dziś budowa pływalni krytych i akwaparków podawana jest jako przyład na bardziej bezsensownych wydatków polskich samorządów. Tyle w temacie.

  ps. Temat uważam za zamknięty, licząc na rozsądek starosądeckich radnych.

 • Kwiecień 19, 2015 o 3:49 pm Anonim

  Popieram przedmówce! Hala potrzebna a nie basen!

 • Kwiecień 19, 2015 o 3:59 pm mario

  Jeśli budować to tylko halę sportową

 • Kwiecień 20, 2015 o 10:24 am Taki

  Do Basenowa- przyjmując taki tok rozumowania to nic w Starym Sączu nie powstanie,niech mieszkańcy jadą gdzie indziej,turysci niech omijają St Sacz, młodzież niech się nudzi i jak można zaobserwować na rynku ,zmiana „warty” następuje , coraz młodsi chłopcy wpadaja w nałóg.
  Kiedyś w Starym Saczu była skocznia narciarska, na Miejskiej Górze mnóstwo narciarzy , w lesie biegi narciarskie, festyny, Dni Starego Sącza, a dzisiaj ? nie róbmy nic , tylko wspominajmy tamte lata.

 • Kwiecień 20, 2015 o 10:35 am starosądeczok

  ale basenowa się rozpisała./ na pewno na zlecenie.

 • Kwiecień 20, 2015 o 12:06 pm basenowa

  Unia Europejska na szczęście się już zorientowała, zero dotacji na baseny! A bez dotacji w UE nikt o zdrowych zmysłach się nie zdecyduje na budowę krytej pływalni z własnych środkówt. Baseny bez złoż termalnych są najbardziej deficytową inwestycją (przynajmniej minus milion zł co roku).
  Pomysłodawczyni napisała: „W moim odczuciu jest to bardzo dochodowe przedsięwzięcie, które będzie dobrze służyć lokalnej społeczności na wiele lat”.
  Odczucia to można mieć przy jedzeniu ciastka, a nie przy decydowaniu o inwestycjach rzędu kilkunastu dziesięciu milionów i dugie tyle kosztów przez dziesięć lat.. Tu powinno sie zrobić dokładne analizy ekonomiczne, a najlepiej popytać samorządy, które już wdepnęły w … „basen”.
  Zero innowacyjnosci, pomysł zachcianka.
  Wybudujmy sobie basen, a potem się zabaczy. Dokłada się do basenu przez lata. Jeśli taką inwestycję wybudowałby prywatny inwestor proszę bardzo! jak się taki znajdzie to bedę popierać! Samorządy nie są od podgrzewania wody w basenie !!!

  Do TAKI. Oczywiście, że lepiej żeby mieszkańcy Starego Sacza jeździli do deficytowych (dotowanych) basenów. w okolicy, niż żeby kąpali się w dotowanym (deficytowym) basenie u siebie. Miejska Góra jako raj dla narciarzy kolejna mżonka. Narty wymagają śniegu !!! a ten zalega w odpowienich partiach gór. Na spacery, na rowery OK.

 • Kwiecień 20, 2015 o 2:08 pm Anonim

  A nie lepszym pomyslem byl by remont hali sportoweej lub zbudowanie nowej?

 • Kwiecień 20, 2015 o 7:10 pm pis

  Basen ważniejszy niż hala !

 • Kwiecień 20, 2015 o 8:21 pm ola

  Jestem na nie. Na lodowisko nikt nie chodził to i basen nie będzie cieszył się popularnością.
  Nie jestem malkontentem ale uważam, że gmina powinna po pierwsze zrobić kanalizację i inne ważne rzeczy a później powinni zająć się przyjemnościami.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a