Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Mieszkańcy Starego Sącza także w kwarantannie

Opublikowano: Marzec 21, 2020 o 8:33 am   /   przez   /   komentarze (0)

Powiat nowosądecki nadal bez koronwirusa, jednak sytuacja jest niezwykle rozwojowa. W Małopolsce mamy już 14 osób zakażonych. Mieszkańcy Miasta i Gminny Stary Sącz także znajdują się w przymusowej kwarantannie domowej. Dotyczy to osób, które wróciły z zagranicy. 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Mieście i Gminie Stary Sącz mamy 20 domostw i blisko 30 mieszkańców objętych przymusową domową kwarantanną.  W większości przypadków chodzi o osoby, które powróciły z zagranicy i zobowiązane zostały do pozostania na obserwacji w domu. Dotychczas nie odnotowano na terenie naszej gminy  żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania z powodu koronawirusa.

Do Szpitala Specjalistyczego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu, w którym znajduje się specjalny punkt konsultacyjny dla osób, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem zgłasza się coraz więcej osób. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w ostatnim czasie zgłosił się mieszkaniec Piwnicznej-Zdrój, który wrócił z zagranicy i przebywał w domowej kwarantannie.

Od ponad tygodnia policjanci z Nowego Sącza i z terenu powiatu nowosądeckiego, przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną faktycznie przebywają pod wskazanym adresem.Podczas codziennych sprawdzeń policjanci nie odnotowali sytuacji, by któraś z takich osób nie przebywała pod wskazanym adresem. Takie przypadki zdarzają się jednak na terenie innych powiatów i województw, dlatego podczas sprawdzeń funkcjonariusze informują kontrolowane osoby, że za naruszenie zasad kwarantanny grozi kara grzywny w wysokości do 30 tysięcy złotych.

 

Codzienne sprawdzenia i kontakt telefoniczny z osobami odbywającymi kwarantannę mają na celu nie tylko sprawdzenie, czy osoba nią objęta stosuje się do jej zasad. Policjanci zbierają też informacje czy mieszkańcy Sądecczyzny nie potrzebują wsparcia lub pomocy, a w przypadku wystąpienia takich sytuacji przekazują informację do służb, które takiej pomocy im udzielą, np. do ośrodków pomocy społecznej, służb sanitarnych, wojewody.

Wizyta funkcjonariuszy to tylko jedna z form sprawdzenia, czy osoby objęte kwarantanną stosują się do jej zasad. Policjanci zbierają informacje na ten temat na wiele różnych sposobów. Niezależnie od przepisów prawnych, wszyscy objęci kwarantanną powinni pamiętać, jaka odpowiedzialność na nich ciąży – nie dochowując jej zasad, mogą w pośredni sposób przyczynić się nawet do czyjejś śmierci.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a