Wydarzenia

Mieszkania w SIM – komisja zakończyła prace, są listy najemców

Opublikowano: 17 marca, 2023 o 10:56 am   /   przez   /   komentarze (0)

Kolejny krok w projekcie budowy mieszkań na wynajem w Starym Sączu. Listy najemców zostały sporządzone przez członków powołanej w celu przeprowadzenia naboru zgodnie z Zarządzeniem nr 241/2022 Burmistrza Starego Sącza z dnia 22 września 2022 r w sprawie ogłoszenia naboru wniosków o zawarcie umowy najmu lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach zlokalizowanych w Starym Sączu wybudowanych w ramach inwestycji realizowanej przez społeczną inicjatywę mieszkaniową SIM Małopolska sp. z o.o..

Chętnych było więcej niż mieszkań i niektóre osoby znalazły się na liście rezerwowej. Teraz biuro Spółdzielczej Inicjatywy Mieszkaniowej kontaktuje się z przyszłymi najemcami w celu podpisania umowy partycypacyjnej.

Przypomnijmy, że w Starym Sączu przy ul. Podegrodzkiej powstaną dwa budynki wielorodzinne. Spółka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Małopolska wybuduje 104 lokale mieszkalne o zróżnicowanym metrażu. SIM Małopolska oferuje prawo najmu instytucjonalnego, z możliwością dziedziczenia. Oferta SIM stanowi alternatywę dla kredytu hipotecznego – własne „M” z ustawową gwarancją niskiego czynszu oraz możliwością wykupu lokalu mieszkalnego po latach.

Spółka, której udziałowcem jest Gmina Stary Sącz realizuje funkcjonalne budownictwo społeczne w nowej odsłonie, skierowane do lokalnej społeczności, tworzone w szczególności z myślą o młodych rodzinach, seniorach oraz osobach z niepełnosprawnościami. Kryteria pierwszeństwa naboru wniosków o zawarcie umowy najmu uchwalone były przez radę gminy.

Oferta społecznych inicjatyw mieszkaniowych skierowana jest do osób, które zgodnie z wymogami ustawowymi w dniu zawarcia umowy najmu nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, chyba że zmiana miejsca zamieszkania związana jest z podjęciem pracy w nowej okolicy. Oferta SIM powstała z myślą o osobach o średnich dochodach, które posiadają tzw. „zdolność czynszową”. Stawka czynszu najmu będzie odpowiednia do możliwości mieszkańców i ustalana dla każdej inwestycji indywidualnie, proporcjonalnie do metrażu wynajmowanego mieszkania. Stworzenie atrakcyjnej oferty cenowej przez SIM Małopolska możliwe będzie dzięki skorzystaniu z preferencyjnego finansowania oferowanego w ramach programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego realizowanego przez państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Najem w szczegółach
• okres najmu – nieokreślony, gwarantujący najemcy
stabilizację;
• 14,63 zł za metr kwadratowy – maksymalna dopuszczalna ustawowa stawka czynszu najmu w 2022 roku; • około 15% wartości kosztów budowy mieszkania – wysokość „partycypacji mieszkańca” (600–1000 zł za metr kwadratowy)*;
• kwota partycypacji zwracana jest najemcy w przypadku
rezygnacji z najmu lokalu po wniesieniu kwoty partycypacji przez następnego najemcę tego samego mieszkania;
• „mieszkanie pod klucz” – oddane lokale będą gotowe do
zamieszkania (nieumeblowane).

*czynsz może być niższy, maksymalna dopuszczalna stawka
wynika z przepisów ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem,
mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń (art. 7c.).
** ostateczna wysokość „partycypacji” określona zostanie
po sporządzeniu kosztorysu inwestycji.

oprac. Kurier Starosądecki

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a