Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Mini rondo ma uspokoić ruch a wzbudza ogromne emocje. „To rondo dla gokartów”

Opublikowano: 28 kwietnia, 2022 o 6:43 am   /   przez   /   komentarze (0)

Co to jest za „placek”? Kto wymyślił „rondko” w tym miejscu? To rondo dla gokartów- irytują się mieszkańcy ulicy Partyzantów i Moszczenicy na zmiany na skrzyżowaniu ulic Nowej i Partyzantów. W ubiegłym tygodniu powstało tu skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Mieszkańcy sygnalizują, że kierowcy nie mogą pokonać tego „rondka”, nie narażając się na mandat lub kolizję, że jest gorzej niż było.

Mieszkańcy doglądają inwestycji i nie kryją oburzenia. Na skrzyżowaniu znajduje się też oznakowanie pionowe. Problem w tym, że oznakowanie nie zostało dostosowane do pokonania tego skrzyżowania, komentują mieszkańcy – Jest tam zbyt wąsko i teraz nie da się tego „rondka” pokonać, nie najeżdżając na inny pas ruchu, co grozi kolizją.

Posłuchajcie pana Pawła, który codziennie przemierza ten odcinek drogi.

Przyglądam się tej inwestycji -mówi radny Władysław Florek –będziemy prosić o spotkanie z projektantem i wykonawcą. Zrobimy tak, żeby wszyscy byli zadowoleni.

Ja się pytam, dlaczego radni Starego Sącza nie widzieli projektu inwestycji? Nie widzieli lub nie chcieli widzieć. Wiemy, że inwestorem jest Starostwo Powiatowe, ale starosądeccy radni powinni mieć wgląd w inwestycję i wiedzieć co się dzieje. Interesują się po fakcie, kiedy rozdzwoniły się telefony i mieszkańcy alarmują media nie kryją wzburzenia mieszkańcy.

Chciałabym zaapelować do mieszkańców o cierpliwość i zaufaniemówi radna Magdalena Sznajder konsultowałam ten projekt w Zarządzie Dróg. Nie ukrywam, że zostałam uspokojona, ponieważ to mini rondo zostało zaprojektowane przez specjalistów. Myślę, że obawy mieszkańców się nie spełnią bo konstrukcja ronda i organizacja ruchu umożliwi przejazd dużym pojazdom po rondzie.

-Dajmy tej inwestycji szanse, zobaczymy jak to będzie funkcjonować komentuje burmistrz Jacek Lelek –dopóki rondo nie jest skończone to nie możemy się wypowiadać o jeździe po tym rondzie. Na razie to są przewidywania. Ja też nie wiem jak się tam będzie jeździć, chociaż samochodem ciężarowym nie jeżdżę. Takie rozwiązania stosuje się z powodzeniem w krajach zachodnich a w Polsce coraz częściej. Poczekajmy, zobaczymy. Jak będzie źle to będziemy wnioskować o przebudowę skrzyżowania. Osobiście się tym zajmę.

Skierowaliśmy zapytanie do Powiatowego Zarządu Dróg w tej sprawie. Czekamy na komentarz, jednak postanowiliśmy sprawdzić jak takie ronda działają w Polsce i jak się po nich poruszać.

Jako środek uspokojenia ruchu Zarządzający ruchem może wprowadzić skrzyżowania typu rondo. Jednym z nich jest mini rondo, czyli rondo o bardzo małej średnicy. Zasady przejazdu po takim skrzyżowaniu są takie same jak na każdym skrzyżowaniu typu rondo, czyli pierwszeństwo przejazdu ma pojazd okrążający wyspę wewnątrz ronda (poruszający się po tzw. obwiedni wyspy centralnej). Natomiast wszystkie pojazdy dojeżdżające do ronda są na wlotach podporządkowanych ( chyba że za pomocą oznakowania ustalono inne zasady pierwszeństwa).

Jest jednak bardzo ważna różnica pomiędzy konstrukcją mini ronda i pozostałych rond (małych, średnich i dużych). Otóż ze względu na małą średnicę mini ronda wyspa środkowa jest przejezdna , tzn. można na nią wjechać (wyspa ta może być tylko malowana lub wykonana z bruku) . Zasada ta dotyczy jednak tylko pojazdów dużych (np. śmieciarki, autobusy , pojazdy ciężarowe) , które to pojazdy ze względu na swoje gabaryty nie mieszczą się na obwiedni mini ronda. Pozostałe pojazdy (osobowe , dostawcze) muszą objeżdżać wyspę centralną dookoła.

Ponadto, ze względu na bardzo małe odległości pomiędzy sąsiadującymi wlotami ulic na rondo, kierowcy mogą mieć trudności w ocenie, który z kierujących jest już na rondzie a który do niego dopiero dojeżdża, czyli inaczej – który z kierujących ma pierwszeństwo?

Dlatego przez takie rondo należy przejeżdżać powoli, z prędkością 20 do 30 km/h upewniając się, czy czasem nie wymusimy na innym kierującym pierwszeństwa.

Poniżej przykładowe schematy przejazdu przez takie skrzyżowania dla różnych rodzajów pojazdów:

Samochód osobowy lub dostawczy:

Autobus przegubowy:

Pojazd ciężarowy:

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"