Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Młodzi, zdolni. Oto stypendyści burmistrza Jacka Lelka

Opublikowano: Lipiec 27, 2020 o 8:51 am   /   przez   /   komentarze (0)

Emila Dubiel, Jan Gurba, Gabriela Hopek, Katarzyna Dutka, Karol Lis i Sylwia Rams-Pikuła zostali stypendystami Burmistrza Starego Sącza 2020. W praktyce oznacza to tyle, że przez najbliższy rok otrzymają z budżetu Miasta i Gminy 500 zł miesięcznie, aby rozwijać swoje pasje i talenty.

Rada Miejska Starego Sącza uchwaliła nowy program wspierania uzdolnionej młodzieży zamieszkałej w Gminie Stary Sącz. Mowa o stypendium naukowym, które wypłacane będzie przez 12 miesięcy w kwocie 500 zł, dla uczniów zdolnych na skalę krajową a nawet międzynarodową.  Stypendium ma stanowić formę wyróżnienia i wspierania uczniów i studentów wykazujących się szczególnymi osiągnięciami w nauce oraz szczególną aktywnością i umiejętnościami w sporcie, twórczości i działalności artystycznej. Stypendium jest przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i studentów do 26 roku życia.

Emilia Dubiel. 9 lat, uczennica Szkoły Podstawowej w Barcicach. Trenuje 6-7 dni w tygodniu poświęcając na to nawet 6 godzin dziennie. Na stypendium burmistrza Starego Sącza zapracowała drugi raz. Najnowsze sukcesy to 3. pierwsze miejsca w Międzynarodowym Turnieju Tańca Sportowego w Makowie Podhalańskim , 3. pierwsze miejsca na Bukareszt Dance Festival, czy VI i VI miejsce w Pucharze Świata w Sankt-Petersburgu. Startuje w kategorii do 11 lat, a jej specjalnością jest jazz dance i taniec nowoczesny. Emilka jest też podwójną wicemistrzynią świata z zawodów Dance World Cup, które odbyły się Whistler w Kanadzie.
Katarzyna Dutka. Siatkówkę trenuje od 12 lat. Zaczynała w Popradzie Stary Sącz, ale jak podkreśla niezależnie od późniejszych barw klubowych z dumą szczyciła się starosądeckim pochodzeniem. Z Popradem Stary Sącz i STS Sandecją zdobyła wiele czołowych miejsc w ogólnopolskich konkursach rangi mistrzowskiej w siatkówce tradycyjnej i plażowej. Wyróżniająca się zawodniczka Finału Wojewódzkiego Mistrzostw Polski Młodziczek w Starym Sączu, najlepsza atakująca II Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Siatkowej im. Śp. Profesora Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Nowym Sączu, Najlepsza Przyjmująca Turnieju o Puchar Katarzyny Mróz w kategorii kadetek w Tarnowie. Aktywnie udziela się w wolontariacie pomagając dzieciom niepełnosprawnym.
Jan Gurba. Pasjonat sportów górskich z Cyganowic. Szesnastoletni wspinacz, narciarz wysokogórski, członek Kadry Olimpijskiej Polskiego Związku Alpinizmu i Klubu Wysokogórskiego w Nowym Sączu. Mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski Juniorów w trójboju wspinaczkowym i we wspinaczce na czas w roku 2019. Na arenie międzynarodowej odnotował znaczące sukcesy, zdobywając brązowy medal w Pucharze Europy Juniorów. Ranking światowy we wspinaczce na czas w 2019 roku ukończył na 6. miejscu. W górach poprowadził w ubiegłym roku wiele trudnych dróg wspinaczkowych i zjechał na nartach z Rysów, Krywania i kilku innych tatrzańskich szczytów. Stypendystą burmistrza Starego Sącza zostanie po raz drugi.
Gabriela Hopek. Zawodniczka narciarstwa alpejskiego. W 2020 roku reprezentowała Polskę na Młodzieżowych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Lozannie. Uczennica I liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Ma za sobą wiele startów w zawodach rangi mistrzowskiej, m.in. pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w slalomie i slalomie gigancie, zajmowała czołowe miejsca w zawodach międzynarodowej federacji narciarskiej. Reprezentantka Polski, członkini Kadry Narodowej Juniorek w narciarstwie alpejskim. Stypendium otrzyma drugi raz.
Sylwia Rams-Pikuła. Jedna z najbardziej utalentowanych portrecistek nowego pokolenia. Pochodzi z Gołkowic Górnych. Studentka V roku malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego. Półfinalistka prestiżowego najważniejszego na świecie konkursu na portret organizowanego przez Narodową Galerię Portretu w Londynie. Swoje prace wystawiała w Warszawie, Krakowie, ale też w swoich rodzinnych Gołkowicach.
Karol Lis. W 2015 roku ukończył Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, specjalność renowacja elementów architektury. W tym samym roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią. W 2015 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia artystyczne. Laureat wielu konkursów plastycznych, ma za sobą wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a