Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Mutacja Omikron zagraża. Ministerstwo przedstawiło „pakiet alertowy”

Opublikowano: 30 listopada, 2021 o 8:16 am   /   przez   /   komentarze (0)

 – Jesteśmy w apogeum czwartej fali, powoli dynamika zakażeń zmniejsza się – powiedział minister Adam Niedzielski – Niestety, pojawił się nowy element, który może stać się game changerem zupełnie zmienić to, czego spodziewaliśmy się w najbliższej przyszłości. To nowa mutacja wirusa, nazwana przez WHO Omikronem.

Jak mówił szef resortu zdrowia WHO oceniła nową mutację jako ryzykowną i mogącą przyspieszyć pandemię. – Obserwując ten proces i zwiększone ryzyko, zmieniamy nasze podejście do walki z pandemią. Musimy docenić wagę zjawiska, jakim jest pojawienie się nowej mutacji – powiedział Adam Niedzielski, prezentując “pakiet alertowy” obostrzeń.

Pierwszy to uszczelnienie granic: rząd wyda zakaz lotów do 7 rekomendowanych krajów afrykańskich. Zmieniają się także zasady powrotu do Polski z krajów spoza Schengen – kwarantanna została wydłużona do 14 dni, z możliwością zwolnienia w przypadku negatywnego wyniku testu PCR w 8. dniu kwarantanny.

Pakiet zawiera też ograniczenia krajowe. – To nie są działania skierowane wyłącznie na zapobieganie rozprzestrzenianiu się wariantowi Omikron, ale i obecnie dominującego wariantu – zaznaczył minister.

We wszystkich obiektach, w których limit zapełnienia wynosił 75%, od 1 grudnia limity zostaną zmniejszone do 50% (gastronomia, hotele, kultura i rozrywka, kościoły, obiekty sportowe), przy czym do limitu nie są wliczane osoby zaszczepione. W przypadku zgromadzeń i uroczystości (wesela, komunie, dyskoteki itp.) – limit zostanie zmniejszony ze 150 do 100 osób; dla wydarzeń sportowych limit zmniejsza się z 500 do 250 osób. Z kolei w obiektach, gdzie obowiązywał limit 1 osoby na 10 metrów kwadratowych, limit będzie wynosił 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 1 do 17 grudnia włącznie.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a