Info z urzędu, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Nie kompostujesz? Zapłacisz drożej za śmieci

Opublikowano: 7 listopada, 2022 o 6:57 am   /   przez   /   komentarze (0)

Dzięki przydomowym kompostownikom można mniej zapłacić za wywóz śmieci. Osoby, które nie chcą tego robić zapłacą więcej…dużo więcej za ich wywóz.

Opłaty za odpady wszędzie szybują w górę, więc każdy szuka oszczędności. Szansę mają właściciele domów jednorodzinnych, zakładając przydomowe kompostowniki. Gminy masowo podejmują uchwały w tej sprawie. Jedne są bardziej hojne, inne mniej.

Gmina Stary Sącz już zrobiła przymiarki do opłat za wywóz śmieci. Będzie drożej. To jedyna pewna informacja. O jakich kwotach mówimy?

Osoby, które nie będą kompostować odpadów zielonych zapłacą więcej. Chcemy w ten sposób promować kompostowanie, ponieważ wywóz tych frakcji jest najdroższy –mówi w rozmowie z naszym portalem zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki –to będzie kwota rzędu 9-12 złotych od osoby. Ostateczne ceny poznamy już wkrótce.

Właściciele domów, którzy mają kompostownik zapłacą prawdopodobnie 9 złotych mniej od osoby w gospodarstwie domowym. Muszą się jednak liczyć z tym, że śmieciarki nie będą odbierać od nich odpadów zielonych ani kuchennych. Nie nie ma też możliwości oddania ich do PSZOK.

Kompostowanie to najlepszy sposób, żeby uzyskać własny materiał do użyźniania gleby, a przy tym zagospodarować odpady, które powstają w naszej kuchni czy ogrodzie.

Odpady biodegradowalne to około 70% naszych śmieci. Jeśli trafią one do kompostownika, będziemy mogli posegregować nawet 95% odpadów pozostałych po oddzieleniu resztek jedzenia. Kompost jest źródłem naturalnego, darmowego nawozu, który możemy wykorzystać do użyźnienia gleby w ogrodzie czy w doniczkach.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a