Na sygnale, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Nielegalne badania techniczne w Nowym Sączu. Diagnosta straci uprawnienia?

Opublikowano: Marzec 9, 2018 o 5:44 pm   /   przez   /   komentarze (3)

Ostatniego dnia lutego inspektorzy konińskiego oddziału WITD w Poznaniu zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy renault z naczepą krone. Pojazd często poruszał się na tej trasie, bo rozwożono nim przesyłki kurierskie z Konina do Strykowa.

Na pozór wszystko było w porządku. W dowodzie rejestracyjnym ciągnika samochodowego, ostatnia rubryka terminu ważności badania technicznego miała datę 8 lutego 2018 roku. Z osobnego dokumentu wynikało, że przeglądu ciężarówki dokonano w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Nowym Sączu. Była również wymagana pieczęć diagnosty, jak również jego podpis.

Jak informuje WITD zaświadczenie zawierało datę przeprowadzenia badania technicznego: 6 lutego 2018 roku. Inspektorzy od razu mieli podejrzenie, że w dokumencie tym potwierdzono nieprawdę. Analiza wykresówek dokumentujących szczegółowe dane o przemieszczeniu się pojazdu marki renault wykazała, że w dniu rzekomego przeprowadzenia badania technicznego pojazd znajdował się w Koninie od godziny 05:00 do godziny 18:40.

Stanowisko Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu:

„Pojazd, którym, rozwożono przesyłki kurierskie dla dużego operatora zagranicznego i krajowego rynku spedycyjnego miał nielegalnie wydane zaświadczenie przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów w Nowym Sączu. Zawsze w przypadku ujawnienia podobnego oszustwa pytamy, ile takich pojazdów jeździ codziennie po polskich drogach? Kto sprawował bezpośredni nadzór nad kierowcą i diagnostą?

28 lutego 2018 roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu z oddziału w Koninie przeprowadzili kontrolę drogową na podstawie ustawy o transporcie drogowym. Kontroli poddano ciągnik samochodowy marki Renault wraz z naczepą marki Krone, którymi wykonywany był krajowy przewóz drogowy przesyłek kurierskich z Konina do Strykowa przez przewoźnika polskiego. Jednym z elementów kontroli było sprawdzenie stanu technicznego oraz dopuszczenie pojazdów do ruchu na podstawie przepisów Prawo o ruchu drogowym.

Kierowca okazał do kontroli dowód rejestracyjny ciągnika samochodowego, w którym ostatnia rubryka terminu ważności badania technicznego ukazywała wpis z datą 8 lutego 2018 roku. Okazane zostało także zaświadczenie o przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów w Nowym Sączu, opatrzone pieczęcią diagnosty, jak również jego podpisem. Zaświadczenie zawierało datę przeprowadzenia badania technicznego: 6 lutego 2018 roku. W związku z zebranym materiałem dowodowym istnieje podejrzenie, iż w dokumencie tym potwierdzono nieprawdę. Analiza wykresówek dokumentujących szczegółowe dane o przemieszczeniu się pojazdu marki Renault wykazała, że w dniu rzekomego przeprowadzenia badania technicznego pojazd znajdował się w Koninie od godziny 05:00 do godziny 18:40. Analizując pracę kierowcy rozpoczętą 5 lutego 2018 roku o godzinie 18:40 i trwającą do godziny 05:00 6 lutego 2018 roku (przemieszczenie się pojazdu na dystansie 363 kilometrów) oraz pracę kierowcy rozpoczętą 6 lutego 2018 roku o godzinie 18:40 i trwającą do godziny 4:15 dnia 7 lutego 2018 roku (przemieszczenie się pojazdu na dystansie 351 kilometrów), stwierdzono że nie jest możliwe, by pojazd dotarł do wskazanej stacji kontroli pojazdów w dniu widniejącym w zaświadczeniu. Każdy z wymienionych okresów pracy kierowcy rozpoczynał się i kończył w Koninie. Biorąc pod uwagę fakt, że odległość od miejsca wyjazdu kierowcy do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Nowym Sączu wynosi około 500 kilometrów, można uznać, że osoba podpisująca zaświadczenie o przeprowadzeniu badania technicznego nie miała możliwości naocznego dokonania sprawdzenia stanu technicznego pojazdu.

W związku z powyższym, mając na uwadze, że na podstawie przepisów art. 83b oraz art. 84 ustawy Prawo o ruchu drogowym nadzór nad stacjami kontroli pojazdów sprawuje starosta i on też może cofnąć diagnoście uprawnienia do wykonywania badań technicznych, skierowano pismo do Starosty Powiatowego w Nowym Sączu w celu wykorzystania służbowego.” -informuje WITD w Poznaniu.

Jak poinformował rzecznik Starostwa Powiatowego: Nadzór nad przedmiotową stacją oraz uprawnionym diagnostą, który przeprowadził badanie techniczne sprawuje Prezydent Miasta Nowy Sącz.

źródło: WITD w Poznaniu

Komentarze (3)

Napisz komentarz

Komentarz
Nick

 • Marzec 11, 2018 o 7:29 am Marian

  Ale odkrycie. Patrząc co jeździ w naszej okolicy to daje do myślenia skąd kierowca ma przegląd.np Zacne busy na kli 🙂

  Odpowiedź
  • Marzec 12, 2018 o 8:13 am Modern

   te busy to już dano na złomie powinny być, ale nie, bo żal i przecież są jak nowe z salonu.. przykre, bo to przecież transport publiczny i w grę wchodzi ludzie życie..

   Odpowiedź
   • Marzec 13, 2018 o 11:52 am Koko

    Ale ludzie o swoje zdrowie i życie nie dbają bo wsiadają bez opamiętania – ważne by bilet był jak najtańszy.

    Odpowiedź

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a