Wydarzenia

Nowy Budynek Biblioteki w Starym Sączu

Opublikowano: 11 lutego, 2015 o 10:34 am   /   przez   /   komentarze (7)

Nowy budynek Biblioteki Publicznej dla Starego Sącza zlokalizowany będzie w historycznej willi z początku XX wieku, wybudowanej dla adwokata Seuchtera przy ulicy Mickiewicza ( w budynku w którym mieściła się szkoła potocznie zwana „Rolnik”)

Budynek, który dotychczas był własnością Powiatu został przekazany Gminie Stary Sącz przez Starostwo Powiatowe.

Z racji obszernego programu funkcjonalnego istniejący obiekt poddany zostanie rozbudowie, która zaplanowana została w przestrzeni ogrodu otaczającego willę. Takie działanie pozwoli na utrzymanie wizerunku zabytkowego budynku od strony ulicy Mickiewicza – do którego z pewnością przyzwyczaili się Starosądeczanie.

Projekt zakłada że parter biblioteki to w większości przestrzeń otwarta, ogólnodostępna powierzchnia czytelni, działów dziecięcego i młodzieżowego, które dużymi rozsuwanymi przeszkleniami otwierają się na piękny ogród. Wnętrze ukształtowane zostało z dbałością o funkcjonalność, przestronność i reprezentacyjność adekwatną randze instytucji.Piętro, poza częścią administracyjną, mieści pomieszczenia warsztatów i salę wielofunkcyjną ze sceną. Dołożono wszelkich starań, by historyczna tkanka pozostała w najszerszym zakresie nienaruszona, poddana zostanie renowacji, a fragmenty ścian w miejscu styku z częścią rozbudowywaną staną się przegrodami wewnętrznymi o wytwornym charakterze.

Cały obiekt zostanie dostosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.

Jak udało się dowiedzieć naszemu portalowi:

-Koszt modernizacji z wyposażeniem to 1,9 mln złotych. Projekt jest przygotowywany do złożenia o dofinansowanie w naborze wrześniowym Ministerstwa Kultury Biblioteka plus. Budynek w który obecnie mieści się Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im Wiktora Bazielicha (ul. Stefana Batorego 25b) zostanie zaadaptowany na pomieszczenia administracyjne Ośrodka Pomocy Społecznej. Natomiast budynek w którym mieści się obecnie Ośrodek Pomocy Społecznej zostanie przeznaczony na mieszkania socjalne.

-Biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie pożycza się książki, ale też miejsce spotkań towarzyskich i autorskich oraz dostępu do nowoczesnych technologii informacyjnych. Takie nowoczesne centrum biblioteczne powstanie w tym budynku – powiedział Burmistrz Jacek Lelek.

Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

Fot: Plany modernizacji budynku od strony ogrodu

Komentarze

Komentarze (7)

 • 11 lutego, 2015 o 11:05 am m.

  Pytam się kto pozwoli na taką dewastację tego budynku???

 • 11 lutego, 2015 o 11:25 am gg

  Oby plany rozbudowy nie podzieliły losu starosądeckiego Sokoła.

 • 11 lutego, 2015 o 12:39 pm G.

  Zgadzam się z opinią M. jak można zrobić coś takiego z budynkiem?????

 • 11 lutego, 2015 o 3:37 pm D.

  A ja się nie zgadzam ani z opinią M. ani G. Pragnąłbym byście przeczytali dokładniej artykuł. Jest zaznaczone, że od strony ulicy budynek zachowa swój wygląd – to raz. Po drugie, lepiej być oczywiście zacofanym i zawsze stawiać na oryginalny wizerunek i nie zachowywać funkcjonalności prawda? I teraz proszę państwa macie przykład typowego Polaka – jakim nas na zachodzie określają – któremu nic, nigdy nie pasuje. Może by coś pochwalić od czasu do czasu, albo pójść do gminy i wypowiedzieć się na temat, a nie narzekać w sieci?

 • 11 lutego, 2015 o 5:44 pm m.

  To zabytkowy budynek, niepowtarzalny w swojej formie jeśli chodzi o miasto Stary Sącz. Nie mamy podobnych dworów nawet w bliskiej okolicy. Jaki debilny architekt wyskakuje z takim planem. Normalnego budynku mieszkalnego nie wolno modernizować bez zgody konserwatora(chodzi mi o domy w tejże okolicy)ani z frontu, ani z tyłu. Mało tego są narzucone kolory elewacji jakimi można malować fasady. A tutaj przypinają kwiatek do kożucha. ”Zajterówka” jest tak sporym wewnątrz obiektem, że zmieściłby 3 nasze biblioteki więc lepiej niech się tęgie głowy zastanowią zanim coś bezpowrotnie zniszczą wydając niebłahe pieniądze.

 • 12 lutego, 2015 o 7:40 am tumak

  Zgadzam sie z przedmówcami. Normalnego domu nie wolno ruszać a tu z pięknego zabytkowego budynku zrobią jakiś hangar ??? Co to wogóle za projekt ? to nie można było jakos tej fasady sensownie zaprojektowac żeby zachować styl ? to mi bardziej stodołę przypomina

 • 24 marca, 2015 o 6:02 am U

  Czy ktoś przewidział miejsca parkingowe dla przyjeżdżających? Kiedy w budynku mieściła się szkoła trudno było mieszkańcom ulicy dojechać do własnego domu. Co będzie – kiedy zacznie funkcjonować biblioteka? Czy z tyłu tego pięknego budynku nie może powstać coś co nawiąże do stylu już istniejącej budowli. Mamy chyba jeszcze zdolnych, mądrych projektantów? Nie niszczmy naszych starosądeckich perełek.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"