Polityka, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Nowy śmigłowiec szkoleniowy „Robinson” dla Straży Granicznej w Nowym Sączu

Opublikowano: Kwiecień 11, 2019 o 4:23 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Wicepremier Beata Szydło i Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński odwiedzili dzisiaj (11 kwietnia) Nowy Sącz. Powodem ich wizyty było przekazanie śmigłowca dla Straży Granicznej w Nowym Sączu. Uroczystość odbyła się w bazie lotniczej przy ul. Węgierskiej. W wydarzeniu wzięli też udział Łukasz Smółka wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Piotr Ćwik Wojewoda Małopolski oraz przedstawiciele służb mundurowych i zaproszeni goście.

Śmigłowiec R-44 Robinson kosztował 3 173 400 zł. Środki na jego zakup pochodzą z rezerwy celowej, przeznaczonej na uzupełnienie wydatków na realizację zadań w tym właśnie na zakup sprzętu lotniczego. Będzie wykorzystywany w Straży Granicznej głównie do wdrażania pilotów śmigłowcowych do lotów operacyjnych w ochronie granicy państwowej z powietrza. Robinson to lekki śmigłowiec jednosilnikowy o napędzie tłokowym. Zabiera na pokład 4 osoby wraz z pilotem. To jeden z najbardziej popularnych na świecie śmigłowców wykorzystywanych do wstępnego szkolenia lotniczego, ponieważ koszty jego eksploatacji są niewielkie w porównaniu do śmigłowców o napędzie turbinowym.

Podczas szkoleń przyszli piloci zapoznają się z techniką pilotowania śmigłowców i przygotowują do realizacji zadań na cięższych oraz w pełni wyposażonych do lotów operacyjnych śmigłowcach, które są użytkowane w Straży Granicznej czyli PZL-Kania, H-135 i W3AM Anakonda. wielu obecnie wykonujących swój zawód pilotów śmigłowcowych zostało wyszkolonych właśnie na śmigłowcach R-44 Robinson.

-To miejsce jest niezwykle ważne w całym systemie bezpieczeństwamówił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński –decyzją naszych poprzedników Karpacki Oddział Straży Granicznej został zlikwidowany. Zdumiewające. Na szczęście w 2016 roku, decyzją obecnej tutaj pani premier Straż Graniczna wróciła na swoje miejsce. Dzisiaj mam zaszczyt towarzyszyć pani premier w przekazaniu śmigłowca. Może on nie robi wielkiego wrażenia, bo gabarytowo jest mniejszy aniżeli Anakonda, ale jako minister słucham komendantów i tych którzy nadzorują ich pracę i wiedzą czego im potrzeba. Uzgodniliśmy, że to komendanci będą decydować na co i w jaki sposób wydawać pieniądze, które znajdujemy w systemie dzięki uszczelnieniu finansowemu, tak aby Polacy czuli się bezpiecznie. 

Helikopter będzie służył pracownikom, którzy pełnią służbę ochrony granic naszego kraju, ale też granic Unii Europejskiej-mówiła wicepremier

Posłuchaj mjr Wilczaka.

 

Posłuchaj wicepremier Beaty Szydło:

 

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a