Wydarzenia

O Starosądeckiej Karcie Dużej Rodziny z burmistrzem Jackiem Lelkiem

Opublikowano: 29 czerwca, 2015 o 6:56 am   /   przez   /   komentarze (9)

To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich rodzin 3+ z miasta i gminy Stary Sącz. Po konsultacjach, rozmowach i analizach burmistrz Jacek Lelek wraz z radą miejską zatwierdzili uchwałę utworzenia Gminnej Karty Dużej Rodziny 3+, a nie tak jak dotychczas zakładano 4+

Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w formie systemu zniżek dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych jak i w firmach prywatnych.

Karta przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.

Jeszcze w styczniu 2015 roku burmistrz był przeciwny wprowadzeniu karty 3+: – Przy wprowadzeniu Karty 4+ mamy realną szansę zaproponowania wielodzietnym rodzinom konkretnych ulg. Zrobienie Karty 3+ byłoby tylko fasadową opcją powielania ogólnopolskiej karty. Zdajemy sobie sprawę, że tych rodzin jest mniej, jednak udzielana pomoc będzie dużo większa. Taka zapadła decyzja -mówił w styczniu naszemu portalowi burmistrz Jacek Lelek.

11659865_10203023313222455_1318787606_o

Czyżby Wasze liczne komentarze, pod styczniowym artykułem o karcie 4+ nie pozostawiły włodarzom wyboru:

Proste – trochę to 4+ pod publikę, takich rodzin jest dużo mniej a co za tym idzie mniej z kasy budżetu pójdzie na to (lub mniej wpłynie) ale za to i tak medialnie jest super bo, co jak co powiedzą, że burmistrz wprowadził ulgi dla rodzin wielodzietnych i co ważne dał większe ulgi/zniżki jak ogólnopolska karta – i jest super przez to.a tak na poważnie – kicha, Warszawa uznała 3+ jako rodziny wielodzietne – ale władza lokalna uważa inaczej – pisał ZIOM.

Z całym szacunkiem ale Burmistrz żyje mitem wielodzietnej rodziny 4, 5, 6+ a takich rodzin naprawdę jest mało, żeby nie powiedzieć wcale. Wszędzie mówi się że mamy niż demograficzny…a rodzina wielodzietna to dzisiaj 2+ jeśli wogóle. Jedynaki w modzie a najlepiej kot i pies -komentowała ELA

Żenujące!!!! Skoro rodzina wielodzietna to 3+ to burmistrz niech nie zmienia ustaw! O jakim powielaniu kart ogólnopolskiej mówi??? przecież rodzinom 3+ też jest ciężko i myślę, że bardziej przydało by się ulżyć właśnie poprzez obniżenie opłat wszelakich czy dostęp do kultury (na miejscu)Ogólnopolska zakupy w „kruku”, Vistuli itp…….Porażka! Myślę, że gminna karta wielkiej rodziny dyskryminuje właśnie wielkie rodziny!…… – pisał tajemniczy O~`

Wydaje się, że mieliście realny wpływ na zmianę decyzji burmistrza:

Na skutek słuchania i rozmów z mieszkańcami,  zdecydowaliśmy, że dostosowujemy się do ogólnopolskiej karty 3+, choć nie ukrywam, że przy wcześniejszej opcji 4+ mieszkańcy mogliby liczyć na większe zniżki –podsumował burmistrz.

W ostatnim kwartale tego roku wszystkie sądeckie firmy będą mogły przystąpić do programu by zostać partnerami Gminnej Karty Dużej Rodziny. Jak udało nam się dowiedzieć, pierwsze instytucje, które dołączą do projektu to Centrum Kultury w Starym Sączu, Sądeckie Wodociągi i MPK. Posiadacze karty dużej rodziny będą mogli skorzystać ze zniżek na koncerty, seanse w Kinie Sokół, a także zniżek na opłaty za wodę i przejazdy komunikacją miejską.

Liczymy, że do starosądeckiej karty przystąpią lokalne firmy i przedsiębiorcy -powiedział naszemu portalowi burmistrz Jacek Lelek.

Co ważne. Jeśli ktoś już posiada Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny to nie musi zakładać Gminnej Karty, gdyż to jest ta sama karta!

Na każdej karcie znajduje się kod terytorialny, więc nie będzie problemu z rozróżnieniem czy ta karta należy do mieszkańca z miasta i gminy Stary Sącz – mówi burmistrz

Podsumujmy:

„Starosądecka Karta Dużej Rodziny” ma na celu wprowadzenie systemu zniżek oraz dodatkowych uprawnień dla rodzin wielodzietnych zamieszkałych na terenie Gminy Stary Sącz.
Programem objęte będą rodziny, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci i które są uprawnione do otrzymania ogólnopolskiej „Karty Dużej Rodziny”.

System ulg dotyczyć będzie między innymi:
-korzystania z ulgowych opłat za świadczone usługi komunalne (komunikacja miejska, wywóz odpadów komunalnych, dostawa wody i odprowadzanie ścieków),
-zastosowanie zniżki lub zwolnienia z obowiązujących opłat w samorządowych instytucjach kultury,
-zakupu usług i towarów od podmiotów prywatnych uczestniczących w programie.

Szczegółowy wykaz ulg oraz sposób i tryb korzystania z programu będzie określony przez Burmistrza w formie zarządzenia po przeprowadzeniu rozmów i podpisaniu stosownych umów z dostawcami towarów i usług. Jak powiedział burmistrz  –wszystko rozstrzygnie się w ostatnim kwartale tego roku.

Co należy zrobić aby założyć Ogólnopolską Kartę, która jest także Gminną Kartą Dużej Rodziny?

 1. Wypełnić formularz, który jest dostępny tutaj: KLIK  bądź w Urzędzie Miejskim w Starym Sączu.
 2. Do wypełnionego formularza dołączyć dowody osobiste małżonków i odpisy aktów urodzenia dzieci;
 3. Złożyć wszystko w Urzędzie Miejskim w Starym Sączu ul. Batorego 25.

Przechwytywanie25

Komentarze

Komentarze (9)

 • 29 czerwca, 2015 o 8:23 am Jacenty

  Fajnie że władza się opamiętała 🙂 dobra decyzja. Gratuluję.
  Pytanie jakie firmy i instytucje za tym pójdą. Czekamy na zarządzenie.

 • 29 czerwca, 2015 o 12:37 pm Gocha

  Fakt, powinno się wspierać rodziny wielodzietne, ale tak naprawdę to tych rodzin nie jest aż tak dużo… Przecież teraz młodych ludzi nie stać nawet na utrzymanie siebie bez pomocy rodziców, a co dopiero na utrzymanie dziecka. Kiedy ktoś pomyśli o nich? Nikt odpowiedzialny nie myśli o zakładaniu rodziny nie mając stałej, w miarę dobrze płatnej pracy. A o tym jak na razie cisza……

 • 29 czerwca, 2015 o 1:55 pm Anonim

  super brawo

 • 29 czerwca, 2015 o 5:49 pm JOHN

  3/4 kadry fryzura – nice!

 • 29 czerwca, 2015 o 8:04 pm Anonim

  No fakt. Niezły kadr. super..

 • 29 czerwca, 2015 o 8:07 pm Anonim

  Brawo panie Burmistrzu. W końcu władza słuchająca ludzi..

 • 29 czerwca, 2015 o 8:07 pm Anonim

  zdjecie super

 • 29 czerwca, 2015 o 10:29 pm buhahahha

  co to za zdjęcia?;)

 • 30 czerwca, 2015 o 9:43 am :)

  Od kiedy będzie można z tych ulg w gminie korzystać….Bo tekst jakiś b. enigmatyczny…. Ale oczywiście chylę czoła dla burmistrza w końcu się opamiętał!!!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"