Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Odbudują ratusz na płycie starosądeckiego Rynku. Jest szansa na dofinansowanie

Opublikowano: 1 kwietnia, 2022 o 6:33 am   /   przez   /   komentarze (0)

Gmina Stary Sącz chce odbudować starosądecki ratusz, który do 1795 roku stał na środku rynku, ale kilkakrotnie płonął podczas pożaru miasta i już nigdy nie został odbudowany. Chociaż inwestycja była wpisana w strategię na lata 2020-2030 to teraz pojawiło się zielone światło na jego dofinansowanie.

-Ratusz był sercem tego miasta. Powrót do tego budynku jest jak najbardziej zasadny –mówi w rozmowie z naszym portalem burmistrz Jacek Lelek –oczywiście w dzisiejszych trudnych czasach miasto nie podoła takiemu zadaniu. Dobrze, że teren należy do nas i dzięki temu możemy pomyśleć o zawiązaniu partnerstwa publiczno-prywatnego albo też starać się o unijne dofinansowanie.

Na razie jest za wcześnie, by mówić o szczegółach projektowych, jednak sama koncepcja projektu nie zmieni się. Budynek byłby odtworzony i niczym nie różniłby się od tego, który stoi w Miasteczku Galicyjskim dodaje wiceburmistrz Kazimierz Gizicki.

Projekt wpisany jest do Strategii Starego Sącza na lata 2020-2030 mówi burmistrz Jacek Lelekoczywiście, nie jest to nasz priorytet, jednak prace planistyczne trwają już od dawna. Bardzo zaawansowane są też prace dotyczące źródeł finansowania, ponieważ jest kilka projektów unijnych, które wpisują się w naszą strategię odbudowy ratusza. Jest więc duża szansa na uzyskanie dofinansowania na poziomie 80%.

Pomysł odbudowy ratusza powracał wielokrotnie. Kilka lat temu wybrano już nawet firmę, która miała odtworzyć projekt i osadzić go w ścisłej zabudowie starosądeckiego rynku. Ostatecznie jednak inwestycję zawieszono. Dzisiaj pojawiło się zielone światło w postaci dofinansowań takich historycznych projektów i jak podkreślają włodarze –sprawdzane są wszystkie scenariusze ich uzyskania.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a