Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Odznaczeni odcisnęli piętno w 40-letniej historii Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej

Opublikowano: 14 lipca, 2018 o 7:50 am   /   przez   /   komentarze (6)

13 lipca w Kinie Sokół w Starym Sączu podczas uroczystej konferencji  „Wszystkie dobrodziejstwa Czterdziestu Starosądeckich Festiwali Muzyki Dawnej” uhonorowano Złotą Odznaką Honorową Starego Sącza wszystkich dyrektorów artystycznych Festiwalu. 

Odznaczenia otrzymali: Marcin Bornus -Szczyciński, dr Andrzej Citak, Teresa Bogna Gałońska, Stanisław Gałoński, Antoni Pilch, prof. dr hab. Marcin Szelest i dr Stanisław Welenyk.

Niestety nie wszyscy mogli przybyć do Kina Sokół. Ci, którzy zaszczycili nas swoją obecnością odebrali Złote Odznaki z rąk burmistrza Jacka Lelka i Przewodniczącej Rady Miejskiej Ewy Zielińskiej.

Stanisław Gałoński przez wiele edycji kształtował założenia, program i repertuar festiwalu. W swojej pionierskiej działalności, jeszcze w poprzednim systemie politycznym, w zupełnie innych realiach zmagał się  licznymi barierami finansowymi i organizacyjnymi. Jednak wykonywał swoją funkcję z olbrzymim oddaniem. Dyrygent, muzyklog, kompozytor, pierwszy kierownik artystyczny Capelli Bydgostiensis. Z jego inicjatywy powstał Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej w Starym Sączu i Festiwal Muzyka w Starym Krakowie. Teresa Bogna Gałońska jest żoną Stanisława Gałońskiego. U boku męża od samego początku czynnie angażowała się w organizację i promocję festiwalu będąc jego dobrą duszą.

Najbliższe koncerty:

sobota 14 lipca, Stary Sącz, kościół św. Elżbiety, godz. 19.30
…di Chiesa e di Camera
Ensemble Hildebrandt 1719

*****
sobota 14 lipca, Stary Sącz, Kino Sokół, godz. 21.30
W salonie Marii Leszczyńskiej: królowa i synowa
Le Salon de la Paix (Francja/Polska), kier. art. Katarzyna Tomczak-Feltrin

*****
niedziela 15 lipca, Stary Sącz, kościół św. Elżbiety, godz. 19.30
Alessandro Scarlatti: San Casimiro, rè di Polonia
Wrocławska Orkiestra Barokowa, dyr. Jarosław Thiel

Dr Stanisław Welanyk był dyrektorem artystycznym festiwalu w latach 1998 -2008 kiedy to kształtował linie programową i repertuarową festiwalu w ramach swojej autorskiej koncepcji ożywienia i odnowienia formuły festiwalu. Realizował ją konsekwentnie i z oddaniem, pomimo licznych barier, zwłaszcza finansowych. Perkusista, dyrygent. Juror konkursów perkusyjnych. Jest członkiem Krakowskiej Grupy Perkusyjnej. Wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. Był dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Kameralnej w Toruniu.

Dr Andrzej Citak dyrektorował festiwalowi w latach 2008 -2012. Jako dyrektor artystyczny kształtował program i repertuar festiwalu przez kilka edycji. Kształtował charakter i prestiż najstarszego festiwalu muzyki dawnej. Pozyskał pokaźne środki zewnętrzne na jego realizację. Muzyk, pedagog, chórmistrz, założyciel i dyrygent chóru „Scherzo”. Jest doktorem sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury. Uczy przedmiotów teoretycznych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu.

Prof. dr hab. Marcin Szelest, obecny dyrektor artystyczny festiwalu (od 2013 ). Z oddaniem realizuje swoją autorską koncepcję prezentacji muzyki dawnej, dążąc do zachowania należnej mu rangi i poziomu artystycznego. Organista, współzałożyciel i kierownik zespołu Harmonia Sacra. Zajmuje się badaniami źródeł i edytorstwem dawnej muzyki polskiej, przygotował wydanie dzieł wszystkich Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego. Jest profesorem organów Akademii Muzycznej w Krakowie a także organistą kościoła św. Krzyża w Krakowie.

 

Komentarze

Komentarze (6)

 • 14 lipca, 2018 o 2:02 pm Wyborca Trumpa

  Konferencja odbyła się w piątek do południa w normalnych godzinach pracy urzędu. Skąd za tem na widowni tyle urzedników i po co aż dwóch burmistrzów ? Czyż jeden nie wystarczy by odznaczyć wszystkich jak trzeba. Rację za tem mają przedsiębiorcy którzy mając możliwość uszczuplenia podatków robią wszystko by płacić jak najmniej lub wcale…. na darmozjadów nie warto.

 • 14 lipca, 2018 o 8:42 pm Anonim

  Twój nick wszystko mowi. Nie ma to jak zdanie motlochu.

 • 14 lipca, 2018 o 9:51 pm Sądeczok

  Co ty bredzisz? Tam nie ma żadnych urzędników za wyjątkiem burmistrzów. Reszta to radni i goście. Widać poziomek umysłu u Ciebie wyborco trumpa nie za bardzo wysoki ;).

 • 15 lipca, 2018 o 2:37 pm Polo

  Komuś to przeszkadza ze obydwaj burmistrzowie są na konferencji. Starają sie uczestniczyć w życiu Miasa, to widać, że aktywność to ich domena, nie tylko w pozyskiwaniu środków na inwestycje ale rownież w obecności na ważnych wydarzeniach i uroczystościach.

 • 16 lipca, 2018 o 12:03 pm Sk

  Pospolstwu wszystko przesKadza. Rozumieja tylko aktywnosc w kolejce do mopsu.

 • 16 lipca, 2018 o 6:10 pm Anonim

  Co ty masz z tym MOPSem? Naprawdę wiekszosc mieszkańców uczciwie pracuje i nie chodzi po zasiłki. Nie obrazaj wiec tych co maja odmienne zdanie od twojego.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a