Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Orkiestra i Chór Filharmonii Dziecięcej z Siedmiogrodu w Starym Sączu

Opublikowano: 14 sierpnia, 2016 o 9:36 am   /   przez   /   komentarze (0)

Wczoraj (13 sierpnia) na dziedzińcu klasztoru ss klarysek wystąpiła Orkiestra i Chór Filharmonii Dziecięcej z Siedmiogrodu. Koncert odbył się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce dzięki uprzejmości dr hab. Adrienne Körmendy, konsul generalnej Republiki Węgierskiej w Polsce i przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Starym Sączu.

„Filharmonia dziecięca”, złożona z muzycznie uzdolnionych uczniów szkół podstawowych, powstała 30 lat temu w węgierskojęzycznym siedmiogrodzkim mieście Szentegyháza (rum. Vlahita) pod kierownictwem dyrygent  Sándora Haáza. Zespół, w którym członkami są dzieci i młodzież w wieku od 10 do 20 lat, składa się z 40-osobowej orkiestry i 100-osobowego chóru. Rozwija i kształci się przy zastosowaniu specjalnej grupowej metodyki pedagogicznej w nauce muzyki. Same dzieci dały sobie krótką nazwę: „Fili”. 140-osobowy zespół dumny jest swojego stroju i znaczka. Regularnie występuje w swoim kraju, a co roku jadą na turniej zagraniczny. Repertuar „Filharmoni dziecięcej” składa się z krótkich utworów muzyki klasycznej, piosenek ludowych – węgierskich i innych narodowoṡci – oraz z piosenek historycznych. W grudniu 2003 roku Sándor Haáz i „Filharmonia dziecięca” zostali odznaceni orderem  „Zasłużony dla Dziedzictwa Kultury Węgierskiej”.

Zespół występuje w całej Europie, dawał koncerty w katedrach w Brukseli, Bratysławie i Wiedniu, występował dla królowej Elżbiety II. W Polsce tylko nieliczni będą mieli okazję oglądać zespół na żywo. Chór „Fili” wystąpi jeszcze tylko w Tarnowie, Krakowie i Szczawnicy.

Jesteśmy dla WAS na Facebooku: Starosądeckie.info Masz dla nas temat? Zdjęcia? Pisz!

kontakt@starosadeckie.info

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"