Wydarzenia

Park&Ride w Starym Sączu

Opublikowano: Kwiecień 27, 2015 o 4:18 pm   /   przez   /   komentarze (4)

Park&Ride czyli Parkuj i Jedź to parking zlokalizowany w pobliżu peryferyjnych przystanków przeznaczony dla osób korzystających z publicznego transportu zbiorowego.

Kierowcy pozostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach, przesiadają się do komunikacji zbiorowej i w ten sposób kontynuują drogę. Pierwsze parkingi tego typu powstały na zachodzie Europy.

Taki plan budowy parkingu zrodził się także w Starym Sączu. Na dzisiejszej Sesji Rada Miejska przegłosowała uchwały w sprawie odpłatnego przejęcia 7 działek pod budowę węzłów przesiadkowych oraz miejsc postojowych w systemie Park & Ride.

Najbardziej optymalną lokalizacją dla opisanej wyżej inwestycji jest teren położony w Starym Sączu przy skrzyżowaniu ulic Pod Ogrodami i Jana Pawła II

 

Gmina Stary Sącz wraz z Miastem Nowy Sącz zamierza ubiegać się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na usprawnienie działania transportu miejskiego poprzez realizacje inwestycji umożliwiającej integracje różnych środków transportu za pomocą węzłów przesiadkowych oraz systemów Park & Ride.

Przedmiotowa inwestycja ma na celu wzmocnienie roli transportu miejskiego jako alternatywy dla środków transportu indywidualnego, poprzez rozbudowę połączeń transportowych miasto – wieś. Ponadto inwestycja przyczyni się do zmniejszenia zatłoczenia szlaków komunikacyjnych prowadzących do Nowego Sącza oraz zmniejszenia emisji spalin jakie dostają się do atmosfery co korzystnie wpłynie na jakość powietrza w regionie.

Parkingi typu Park&Ride, mają za zadanie „przechwycić” jak największy odsetek pojazdów kierujących się do centrum Miasta i zachęcić kierowców do skorzystania z oferty transportu publicznego.

-Parking jest na etapie koncepcji i przygotowujemy go do naboru październikowego w ramach naboru – transport nisko emisyjny wspólnie z MPK Nowy Sącz -powiedział naszemu portalowi Wiceburmistrz Kazimierz Gizicki.

Parking będzie bezpłatny a zajezdnia autobusowa z poczekalnią jest elementem tego projektu.

Jednak to nie wszystko!

Takie parkingi typu  Park&Ride będą co najmniej dwa w Starym Sączu. Druga taka inwestycja planowana jest pomiędzy ul. Papieską a torami kolejowymi.

DSCN0289-1024x768

 

Nic tylko czekać…aż zaparkujemy i pojedziemy…MPK oczywiście. A w przyszłości szynobusem!

 

Warto przeczytać: Gmina Stary Sącz nowym właścicielem dworca PKP?

Komentarze

Komentarze (4)

 • Kwiecień 29, 2015 o 6:35 pm starszy kapral

  Nie wiem co to jest Park&Ride ( w szkole miałem j. rosyjski), ale to musi być zaiste bardzo dobry pomysł, skoro krytykanci nawet nie śmią wychylić daszku od czapki.

 • Kwiecień 30, 2015 o 7:13 am Mieszkaniec

  Co krytykować skoro jest to wyśmienity pomysł i tyle!

 • Maj 3, 2015 o 11:24 pm wow

  W żadnym większym mieście w Polsce pomysł ten nie wypalił (Kraków, Warszawa itp) a radni myślą , że wypali w Sączu. Już widzę jak ludzie przesiadają się z samochodów do autobusów żeby stać w korku na węgierskiej w autobusach „bez klimatyzacji” .

 • Listopad 5, 2017 o 4:08 pm Anonim

  Może na Ukrainie by się sprawdził co p.burmistrzu [ w Lesku] ?????

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a