Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Podłęże-Piekiełko na pierwszym miejscu w konstultacjach społecznych

Opublikowano: 7 sierpnia, 2015 o 7:26 am   /   przez   /   komentarze (3)

W dniu 5 sierpnia 2015 roku w budynku ministerstwa infrastruktury w Warszawie odbyło się spotkanie w sprawie uchwały Rady Ministrów ustanawiającej Krajowy Program Kolejowy 2023.

Kwestię budowy linii Podłęże – Piekiełko reprezentowali Bartłomiej Orzeł z sądeckiego Ośrodka Studiów o Mieście, Piotr Manowiecki z akcji Pociąg – autobus – góry, Dariusz Galica oraz Grzegorz Jóźkiewicz – Przewodniczący Rady Miasta Zakopane. Wsparli ich posłowie Andrzej Gut-Mostowy oraz Jarosław Gowin, a także senator Stanisław Hodorowicz. Była to zdecydowanie najliczniejsza na sali grupa, lobbująca za jedną z inwestycji.

Po krótkim przedstawieniu obecnych założeń Krajowego Programu Kolejowego poinformowano o wynikach konsultacji społecznych prowadzonych do tej pory. Jak podano do wiadomości, najwięcej zgłoszeń, które wpłynęły do ministerstwa, dotyczyło właśnie przesunięcia Podłęża – Piekiełko z listy rezerwowej na listę podstawową.

Następnie rozpoczęła się otwarta dyskusja w sprawie planowanych inwestycji. Pytania zadawali zarówno obecni na spotkaniu działacze społeczni, jak i politycy. Dyrektor ds. planowania strategicznego w spółce PKP PLK Maciej Kaczorek wypowiadał się na temat linii P-P dość dyplomatycznie, podkreślając jednocześnie, że rozumie wagę tej budowy dla rozwoju Sądecczyzny i Podhala. Wskazał, że jednym z rozważanych wariantów finansowania tego projektu jest Partnerstwo Publiczno-Prywatne, jeśli nie uda się znaleźć odpowiednich środków w budżecie państwa czy środkach  z Unii Europejskiej. Kaczorek przypomniał, że jest to jedna z inwestycji wpisanych do tak zwanego „Planu Junckera”. Po spotkaniu działacze złożyli na ręce jednego z dyrektorów departamentu list wystosowany w tej sprawie do premier Ewy Kopacz.

To że jesteśmy na pierwszym miejscu wcale nie znaczy, że możemy się rozprężyć – komentował Bartłomiej Orzeł. – O ile w przypadku „Sądeczanki” tych zgłoszeń nie było może aż tak dużo, to jednak tutaj mocno zjednoczyliśmy się jako region, i co warte podkreślenia, niezależnie od szyldów partyjnych. Muszę też podziękować Tomaszowi Michałowskiemu oraz Tadeuszowi Nowakowi, ponieważ zebranie takiej ilości podpisów od organizacji pozarządowych byłoby bez ich pomocy niemożliwe.

To impuls do jeszcze większego działania. Nie możemy oddać pola na ostatniej prostej. Mamy czas do 11 sierpnia, żeby jeszcze spróbować jeszcze mocniej przekonać ministerstwo – wtórował mu Piotr Manowiecki.

 

Adam Krupczak

Komentarze

Komentarze (3)

  • 7 sierpnia, 2015 o 9:15 am kolejarz-

    A poseł Marian Cycoń zawiesił swą aktywność w komisji infrastruktury?

  • 10 sierpnia, 2015 o 5:43 pm Anonim

    Lobuje za budową tylko mam pytanie do wykonawców analiz wariantów i studium wykonalności ponieważ posługują się starymi mapami a proponowana trasa jest mocniej zabudowana niż to widać na projekcie mam na myśli powiat Limanowski. Wobec powyższego oby trzeci projekt nie poszedł do kosza bo za te trzy projekty linia by już dawno powstała .

  • 10 sierpnia, 2015 o 5:44 pm wlk219

    Lobuje za budową tylko mam pytanie do wykonawców analiz wariantów i studium wykonalności ponieważ posługują się starymi mapami a proponowana trasa jest mocniej zabudowana niż to widać na projekcie mam na myśli powiat Limanowski. Wobec powyższego oby trzeci projekt nie poszedł do kosza bo za te trzy projekty linia by już dawno powstała .

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"