Bez komentarza, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Podziemia Muzeum Regionalnego w Starym Sączu mają być udostępnione zwiedzającym. Znajdziecie tam….

Opublikowano: 6 marca, 2024 o 8:13 am   /   przez   /   komentarze (0)

Piwnica najstarszej zachowanej kamienicy w Starym Sączu już w maju zostanie udostępniona zwiedzającym. Mowa o podziemiach Domu na Dołkach, w którym znajduje się dziś Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli. To najstarszy i jedyny budynek, który przetrwał pożar rynku w 1795 roku. Teraz będzie tam wystawa znalezisk archeologicznych odnalezionych przez Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Sądecczyzny.

Dużym nakładem sił i środków odremontowano zabytkową piwnicę w „Domu „Na Dołkach”, która przeznaczona będzie na nową ekspozycję, powiększy przestrzeń wystawienniczą i będzie dodatkową atrakcją muzeum i Starego Sącza mówi Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza i kustosz muzeumZorganizowany zostanie w niej dział archeologiczny pokazujący cenne znaleziska dokonane przez Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Sądecczyzny w ostatnich 3 latach. Pokazana również będzie historia starosądeckiego rynku.

Z takich najbardziej cennych zabytków, które się udało znaleźć to monety datowane na przełom XIV i XV wieku. W jednym naczyniu zostało zdeponowanych ponad 100 monet. Do tego jeszcze były guzy prawdopodobnie z żupana, czyli stroju męskiego zamożniejszej szlachty, siekierki z brązu datowane 1200 r. p.n.e., bransoleta datowana na 1900 rok p.n.e., moneta celtycka, rzymskamówi archeolog Bartłomiej Urbański.

Towarzystwo występowało o środki na remont do Sejmiku Województwa Małopolskiego i Powiatu Nowosądeckiegokontynuuje Andrzej Długosz w obydwu przypadkach środków nam nie przyznano. Powiat Nowosądecki uznał za przeszkodę to, że nie jesteśmy właścicielem budynku. W sprawę włączył się radny powiatowy Stanisław Dąbrowski i znaleziono rozwiązanie zastępcze. Wniosek złożył Urząd Miejski i Gmina otrzymała 10 tys. zł. na roboty elektryczne i dołożyła do tego 3 tysiące ze środków własnych. Roboty konserwatorsko-budowlane sfinansowane zostały ze środków własnych Towarzystwa oraz dzięki sfinansowaniu części kosztów przez wykonawcę tych robót czyli właściciela Firmy ArStec Józefa Steca.

Ekspozycja w zabytkowej piwnicy w Starym Sączu ma być gotowa w kwietniu, a pierwsi turyści będą mogli ją zwiedzić w długi majowy weekend.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"