Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Pokrzywa w soku jabłkowym wygrywa na Festiwalu Smaku w Starym Sączu

Opublikowano: Lipiec 27, 2015 o 8:56 am   /   przez   /   komentarze (10)

Starosądecki Rynek podczas 11. już półfinału gościł wystawców z powiatów gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego i miasta Nowego Sącza, którzy prezentowali swoje produkty. Festiwal rozpoczął się o godzinie 10:00 i pierwszym kulinarnym specjałem była Grzanka z Kukiełki Lisieckiej ze świeżymi pomidorami i oscypkiem. 

Impreza jest połączeniem kiermaszu, targów żywności, konkursu i plebiscytu na najlepsze wyroby. W tym roku trasa kulinarnych doznań rozpoczęła się w Wieliczce, potem festiwal zagościł w Oświęcimiu, Wadowicach, Miechowie, Nowym Targu, Tarnowie. Do Starego Sącza przyjechało dwudziestu producentów.

 

Podczas festiwalu można było próbować wyśmienitych dań przyrządzonych przez kucharzy z Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników oraz szefów kuchni. Były to m.in.: pieczona wołowina na pierzynce sałat z sosem musztardowo-pomarańczowym, proziaki z konfiturą z czerwonej cebuli, jabłka pieczone z miodem, cynamonem i bakaliami, sałatka z fasoli Piękny Jaś z prażonym boczkiem oraz schab zapiekany ze świeżym majerankiem, tymiankiem i czosnkiem.

Spore zainteresowanie wzbudziła góralska grzybowa – „Zupa Zaproska” na bazie kminku i mięty, przygotowana przez przedstawiciela zarządu województwa Leszka Zegzdę, który wraz z burmistrzem Jackiem Lelkiem i wiceburmistrzem Kazimierzem Gizickim serwował danie.

 

Publiczność po degustacji wybrała swoich faworytów.

W kategorii „Ekologiczny Przysmak” zwyciężyła Jadwiga Krok z Białej Niżnej za wędzony ekologiczny udziec z indyka, peklowany w solance z naturalnymi przyprawami (ziele angielskie, liść laurowy i pieprz)

Tradycyjnym specjałem” okazała się kiełbasa z fasoli Piękny Jaś Janiny Molek z Tropia.

Kiełbasa jest pyszna -mówi pan Jan –ale jeszcze lepszy był pasztet przygotowany przez panią Janinę. Coś wspaniałego.

Smakołykiem z legendą” została pokrzywa w soku jabłkowym z Tłoczni Owoców „Pawłowski” ze Żbikowic, a najlepszym przysmakiem w kategorii „Jak u mamy” został pasztet z bobu z dodatkiem sosów (pokrzywowy, czosnek niedźwiedzi i miętowy) upieczony przez kucharzy Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „U Zosi” w Zdyni.

 

Konkurs „Małopolski Smak” oceniało jury w składzie: Marcin Polus (prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników), Wojciech Wocław (publicysta portalu Onet.pl), Jerzy Poznański (ekspert kulinarny), Leszek Horwath (znawca tradycji kulinarnych), Artur Kochański (członek Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników), prof. dr hab. inż. Władysław Migdał (Wydział Technologii Żywienia Uniwersytetu Rolniczego), Monika Moskwa (przedstawiciel Partnera Strategicznego „Małopolskiego Festiwalu Smaku” Delikatesy Alma), Aneta Mamala ( redaktor z portalu Starosądeckie.info) oraz Małgorzata Sitek (specjalista ds. marketingu z portalu Sądeczanin)

 

Grand Prix przyznano Tłoczni Owoców „Pawłowski” ze Żbikowic za pokrzywę w soku jabłkowym, drugie miejsce powędrowało dla Janiny Molek z Tropia za kiełbasę z fasoli „Piękny Jaś” natomiast miejsce trzecie otrzymał Stary Dom Zdrojowy w Wysowej Zdrój za Zbójnicką pajdę z rydzami. 

Najbardziej smakowała mi pajda -mówi Joanna, spotkana na starosądeckim Rynku –przepyszna pajda, kotlecik z wołowinki, do tego owczy ser, sosy i pyszne marynowane rydze. Wspaniałe! Z pewnością odwiedzę Stary Dom Zdrojowy w Wysowej, by ponownie poczuć ten smak.

„Pokrzywa w soku jabłkowym” otrzymała także nagrodę dziennikarską przyznaną przez  portal Starosądeckie.info i Sądeczanin oraz nagrodę publiczności. Potrójna nagroda dla jednego produktu miała miejsce po raz pierwszy w historii Małopolskiego Festiwalu Smaku.

Tłocznia Owoców Pawłowski jest rodzinną firmą. Prowadzą ją od 2013 roku państwo Ilona i Antoni Pawłowscy. Podczas odbierania nagród pani Ilonie towarzyszyły łzy:

To są łzy szczęścia -mówi nam pani Ilona –po prostu nie wierzę, w to co słyszę:) Jesteśmy szczęśliwi. 

 

Skąd pomysł na pokrzywę i jaka jest tajemnica tego produktu?

Pomysł na pokrzywę zrodził się w ubiegłym roku. Podpowiedziała nam go jedna z naszych klientek, która prosiła o zrobienie takiego soku. I nawet jeśli nie „wyjdzie” to obiecała,że kupi całą serię -śmieje się pani Ilona – Nasz produkt to młoda gałązka pokrzywy zalana wyciśniętym naturalnym sokiem jabłkowym z odmiany champion. Nie ma tam żadnych dodatków, ulepszaczy ani cukrów. Pierwszą partię przygotowaliśmy tydzień temu. Nie sądziliśmy, że podbije serca klientów. Na Festiwal przyjechaliśmy z 10 kartonami soku z pokrzywy. Rozeszły się natychmiast. Jeszcze przed konkursem. Jesteśmy zaskoczeni.

A gdzie można kupić bezkonkurencyjny sok?

Niestety w żadnym sklepie na Sądecczyźnie -dodaje pan Antoni -my jesteśmy otwarci na sklepy, jednak sklepy nie. A dlaczego? Przede wszystkim musi się zmienić mentalność klientów. Bardzo często wybieramy tańsze produkty, które nie zawsze są dobrej jakości. Cena dla klienta odgrywa kluczową rolę w wyborze produktów. Nasze soki produkowane są w bardzo małej ilości. To nie jest produkcja na masową skalę. Mamy nadzieję, że coś się zmieni i ludzie zaczną dostrzegać zdrowe, naturalne i bez żadnych konserwantów soki. Taka jest właśnie pokrzywa w soku jabłkowym.

Potwierdzamy! Pyszny 5 litrowy sok ( w cenie 25 zł) trafił już do naszego domu a najlepszymi recenzentami były nasze dzieci!

Soki możecie zakupić bezpośrednio w tłoczni Pawłowski w Żbikowicach 21. Koniecznie spróbujcie soku, który pierwszy raz w historii Małopolskiego Festiwalu Smaku „zgarnął” wszystkie trzy nagrody!!!

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody z rąk Leszka Zegzdy z zarządu województwa i burmistrza Starego Sącza. Dla publiczności na festiwalowej scenie wystąpili: zespół Starosądeczanie, Zespół Pieśni bez Tańca, Kwartet Jorgi z Waldemarem Rychłym oraz wyróżniony przez Województwo Małopolskie i Ministerstwo Kultury w 2013 r. Mirosław Witkowski ze swoim show „Od Bacha do Sinatry”.

Laureaci półfinałów spotkają się na krakowskim Placu Wolnica 29 – 30 sierpnia, gdzie odbędzie się wielki finał 11. Małopolskiego Festiwalu Smaku.

Komentarze

Komentarze (10)

 • Lipiec 27, 2015 o 9:33 am Anonim

  Polityka polityką, ale był Festiwal Smaku a artykuł zaczyna się od Gizickiego, Lelka i Zegzdy.. i wygląda to tak jakby tylko oni byli na tym festiwalu. Gizicki po za tym na tym portalu to w ogóle już chyba straszy.. w jaki artykuł nie klikniesz.. Gizicki.. Trochę obiektywizmu dziennikarskiego, i pokazania przy okazji Festiwalu Smaku osiągnięć zwykłych ludzi z naszego regionu, przedstawienie zwycięzców w szerszym opisie a nie w jednym zdaniu itd. Może że panowie Lelek, Zegzda, Gizicki płacą za reklamę, to od razu napiszcie artykuł sponsorowany, nie będzie żadnych wątpliwości.

 • Lipiec 27, 2015 o 9:44 am Anonim

  To nie kwestia chyba polityki, tylko pan wiceburmistrz jest wszedzie gdzie to mozliwe. Od parku Lemura zaczynając a przy garczkach skonczywszy

 • Lipiec 27, 2015 o 9:57 am Janina

  Wspaniała impreza!!! Do zobaczenia za rok. Dziękujemy:)

 • Lipiec 27, 2015 o 9:57 am anka

  Soki z pokrzywą pycha, pajda wspaniała. Brawo. Taki festiwal to festiwal! Super. Oby więcej takich

 • Lipiec 27, 2015 o 9:59 am mirka

  Wspaniale się bawiłam. Brawo dla pani Ilony i pana Antoniego. Soki naprawdę powalają! Są wyśmienite. Sama zakupiłam i z pewnością państwa odwiedze w Żbikowicach. Cały Festiwal zasługuje na 6 z plusem. Niesamowite potrawy. Brawa dla wszystkich zwycięzców.

 • Lipiec 27, 2015 o 11:06 am lah

  gizicki ,zegzda i lelek zamiast świętować uroczystości patronki miasta św. Kingi,które odbywały się w tym to robią konkurencyjną imprezę na Rynku i swoją już kampanię PO przed wyborami do Sejmu 2015 r.

 • Lipiec 27, 2015 o 11:27 am Kasandra

  Cycoń na senatora, Lelek na posła, Gizicki na burmistrza
  …. widzę, widzę, widzę …
  ” K”ą” sandra”

 • Lipiec 27, 2015 o 5:03 pm waldus

  PO na czele z V-ce Przewodniczącym PO w Sączu Z-cą Burmistrza Starego Sącza urządzili sobie bal na koszt podatnika.Jak donoszono miał podobno ofertę pracy w ministerstwie lecz jej nie przyjął bo niedługo są wybory parlamentarne i zostałby bezrobotnym.W Starym Sączy przybędzie niedługo ich więcej bo przy zamkniętym rynku handel padnie-miasto umiera przy obecnej władzy.

 • Lipiec 27, 2015 o 8:03 pm Sacz

  Szkoda, bo właśnie takich ludzi w rządzie brakuje. Władze w Starym Sączu oceniam wysoko, już od epoki Cyconia. Młodzi również dużo sie od niego nauczyli i kontynuują dobre gospodarowanie. Czy to PIS czy PO to człowiek sie liczy nie kamuflaż.

 • Lipiec 27, 2015 o 9:17 pm Anonim

  Przypomnę Ci że pan Cycoń obiecał głosować zgodnie ze swoim sumieniem, a nie zgodnie z kierunkiem partii którą reprezentuje.. a co robi? kiedy przyjdzie co do czego i coś mu nie pasuje to nie przeciwstawia się partii i po prostu w ogóle nie głosuje. Nie takich ludzi nam trzeba.. i nie takiego przykładu. A obecną władzę w Starym Sączu wcale bym wysoko nie ocenił.. wiele dobrych rzeczy, które były w Starym Sączu już nie ma…

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a