Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Pół tysiąca osób na I Sądeckim Dniu Godności Osób Niepełnosprawnych

Opublikowano: 4 maja, 2017 o 3:20 pm   /   przez   /   komentarze (1)

Pół tysiąca osób modliło się dziś i bawiło pod Ołtarzem Papieskim w Starym Sączu, gdzie zainaugurowano małopolskie obchody I Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. 

Na starosądeckich błoniach spotkali się uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej i stowarzyszeń zrzeszających osoby niepełnosprawne z subregionu sądeckiego. Mszę świętą odprawili dla nich ks. dr Marcin Kokoszka – dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu i ks. Stanisław Olesiak – duszpasterz niepełnosprawnych. Oprawę mszy także wsparli niepełnosprawni. Fragmenty Pisma Świętego w alfabecie braille’a przeczytał Andrzej Kmak.

Apeluję, by zamiast niepełnosprawny używać określenia sprawny inaczej – mówił ks. Stanisław Olesiak. – Jeśli ktoś poważnie chory może ruszać palcem w bucie, to znak, że jeszcze żyje.

Starosta Marek Pławiak podkreślił, że powiat nowosądecki na wspieranie wszelkiego rodzaju działań na rzecz niepełnosprawnych wydaje najwięcej pieniędzy w skali całej Małopolski.

– Zarówno Zarząd jak i Rada Powiatu traktują te działania priorytetowo i podejścia do problemu z całą pewnością nie zmienią – zapewnił Marek Pławiak.

Obchodom I Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną towarzyszyła konferencja poświęcona rodzinie, która jest wyjątkowym miejscem wsparcia osób sprawnych inaczej.

Symboliczne jest też miejsce tego spotkania integracyjnego – uważa Marta Mordarska, dyrektor małopolskiego oddziału PFRON w Krakowie. – To tutaj w czerwcu 1999 roku kanonizował świętą Kingę Jan Paweł II, któremu sprawy niepełnosprawnych były szczególnie bliskie.

W dziesiejszym spotkaniu, od którego rozpoczęły się obchody I Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w  Małopolsce, uczestniczyli także senator Stanisław Kogut oraz powiatowi radni Barbara Szarota i Wiktor Durlak.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

Komentarze

Komentarze (1)

  • 7 maja, 2017 o 4:17 pm Anonim

    Złoty mag

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a