Polityka, Wydarzenia

Policjant chyba lepiej widzi z poziomu chodnika. Gdzie patrole piesze?

Opublikowano: 28 kwietnia, 2015 o 8:33 am   /   przez   /   komentarze (14)

Wczorajsza Sesja Rady Miejskiej zdominowana została przez bezpieczeństwo w mieście i gminie Stary Sącz.

Komendant Komisariatu Krzysztof Pawlak, przestawił pracę Policji w postaci tabelek i statystyk. Wykrywalność i karalność przestępstw w 2014 roku znacznie wzrosła w porównaniu do roku 2013. To się chwali. Jednak wykroczeń i tak jest sporo. Dlatego też Policjant musi być mobilny. Musi się przemieszczać tam, gdzie jest w tym momencie potrzebny!

DSCN0012 (1024x768)

Takie założenia „mobilnych policjantów” nie zadowoliły zaledwie kilku Radnych.  Tylko Grzegorz Faron, Kazimierz Baran, Mirosław Garbacz i Robert Rams zabrali głos. Pozostali Radni zaakceptowali taki stan rzeczy (wnioskujemy to iż nie zabrali głosu w tej sprawie). Jak to mówią milczenie jest złotem, ale z pewnością NIE jeśli trzeba wystąpić w imieniu mieszkańców i przedstawić ich bolączki.

Statystyki nic nie mówią przeciętnemu mieszkańcowi, Policja musi być widoczna -powiedział  Radny Grzegorz Faron.  Pan Komendant obiecał, że na przełomie roku dwóch funkcjonariuszy kończy szkolenia i wyjdzie na miasto. Nie wymagamy tego, żeby funkcjonariusz chodził na służbie osiem godzin po mieście, ale mieszkańcy byliby wdzięczni, gdyby on poświęcił dwie godziny na patrol pieszy. To wystarczający okres czasu, żeby przejść te miasto wzdłuż i wszerz. Mamy obydwaj tę świadomość! Policjant na pewno lepiej widzi z poziomu chodnika niż z poziomu samochodu

Pokazują się Policjanci samochodem, ale co z tego jak nawet z samochodu nie wyjdą -kontynuował Radny.

Zobacz wypowiedź Radnego Farona –KLIKNIJ

Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla mnie najważniejsze. Patrol pieszy w okolicy rynku jest realizowany w miarę potrzeb i możliwości. Nie oszukujmy się, od patroli pieszych, jako takich, wszędzie się odchodzi z jednej podstawowej przyczyny – policjant ma być dostępny dla każdego i wszędzie. Jeśli policjanci będą na rynku, to nie będzie ich gdzie indziej. Taktyka pełnienia służby polega na tym, że policjanci przemieszczają się radiowozem i tak też czynią od pewnego czasu– odpowiedział Krzysztof Pawlak.

Jeśli chodzi o oczekiwania społeczne to postaram się zrobić tak, aby ten Policjant chodził jak najczęściej po tym Rynku. Jednak musimy odpowiedzieć na pytanie, kiedy ten Policjant naprawdę jest potrzebny-podsumował Komendant.

Zobacz odpowiedź Komendanta Krzysztofa Pawlaka –KLIKNIJ

Patrole piesze są potrzebne-powiedział radny Robert Rams-bo nie chodzi tylko o to by wyłapywać i dawać mandaty. Policjanci muszą pracować jako ludzie, którzy pomagają społeczeństwu -podsumował Radny.

Zobacz wypowiedź Radnego Roberta Rams- KLIKNIJ

Komendant Krzysztof Pawlak przypomniał również o możliwości kontaktowania się mieszkańców ze swoim dzielnicowym.

Ja na oczy nie widziałem swojego dzielnicowego. Jak mam go poznać skoro nawet nie wiem jak wygląda– podsumował Kazimierz Baran.

Ta sytuacja tylko obrazuje, że najważniejsza powinna być współpraca i „symbioza” Policji z mieszkańcami naszego miasta i gminy. A jak wiemy, spacerując po mieście widzi się przecież więcej aniżeli z poziomu samochodu..

Przełamaniem „barier funkcjonariusz a mieszkaniec” ma być festyn zorganizowany przez Przewodniczącego Osiedla Zachód lek. Grzegorza Paleczek. Festyn dla mieszkańców z Policjantami odbędzie się w ostatni weekend maja. Nie gdzie indziej jak na placu Komistariatu Policji w Starym Sączu.

Ale to nie koniec bolączek mieszkańców…

O tym już wkrótce…

 

Komentarze

Komentarze (14)

 • 28 kwietnia, 2015 o 9:34 am mika

  Brawo Panowie. Chyba jako nieliczni zabieracie głos na każdej sesji. I to się ceni. Jak to ważne by w Radzie zasiadały inne ugrupowania aniżeli tylko Burmistrza? Przynajmniej zawsze mają coś do powiedzenia. Tak trzymać.

 • 28 kwietnia, 2015 o 9:35 am janek

  I tak trzymać!

 • 28 kwietnia, 2015 o 9:36 am maria

  Więcej widać z poziomu chodnika. Super. Panie Grzegorzu jest Pan genialny!

 • 28 kwietnia, 2015 o 10:52 am mirek

  Bardzi jestem ciekaw czy patrole się pojawią

 • 28 kwietnia, 2015 o 11:44 am OBECNY NA SESJI

  NIE DZIWI MNIE ZE RADNI PO NIE ZABIERAJĄ GŁOSU.PO PROSTU NIE MOGĄ. Z GÓRY MAJĄ ZAŁOZENIE CO RADNY MOZE A CO NIE MOZE POWIEDZIEĆ.JEST TO WSZYSTKO USTALONE PRZED SESJĄ.DZIECINADA.

 • 28 kwietnia, 2015 o 12:00 pm Wolna Europa

  Po przeczytaniu artykułu zastanawiam się dlaczego z tymi wszystkimi problemami nie udali się wcześniej do komendanta Policji. Tylko czekają jak jest sesja i zabierają głos. Pewnie dlatego, że zostaną opisani jacy to są obrońcy mieszkańców miasta. Jak tak będą robić to nazywać się będą radni sesyjni. Nie trzeba czekać tylko działać Panowie. Nie po to jesteście reprezentantami danego okręgu aby się lansować tylko rozwiązywać problemy.

 • 28 kwietnia, 2015 o 12:02 pm Wolna Europa

  Szkoda, że Radny Rams jeszcze nie pomachał do kamery ( to ja )!!

 • 28 kwietnia, 2015 o 12:16 pm MIESZKANIEC

  Mowa jest o tym żeby Policjanci wyszli z samochodu i pieszo patrolowali najważniejsze miejsca w mieście , a Komendant chce zęby miasto kupiło im dodatkowy samochód. To są kpiny. Kupić 2 skutery i 4 rowery i śmiało mogą tym sprzętem się poruszać w trakcie patroli po mieście. ale gdzie tam, po co do ludzi wychodzić. Brawa dla Pana Farona za to że jako jedyny ma odwagę mówić o tej Policyjnej patologi z jaką mamy do czynienia w naszej gminie!! Reszta radnych no cóż podporządkowani są Burmistrzowi i tak jak ustalą na swoich zebraniach musi być. Wstydzimy się za was Panie i Panowie Radni!!

 • 28 kwietnia, 2015 o 12:17 pm Ono

  szkoda słów

 • 28 kwietnia, 2015 o 1:51 pm kj

  To centrum miasta, okolice szkół. Proszę przyjechać do nas do Barcic w okolicach godziny ósmej. Rodzice, gdyby mogli, to wjechaliby razem z dzieckiem do środka szkoły prosto do sali lekcyjnej. Trzeba przyjechać i przetrzepać ich po kieszeni i na pewno da to rezultaty – zaznaczył Kazimierz Baran.

 • 28 kwietnia, 2015 o 6:05 pm Rodzic odwożący dziecko do szkoły, były wyborca.

  Panie Kazimierzu nie chodzi o to, by kogoś karać, ale rozwiązać problem, a on istnieje. Policjanci czy radni są po to, by służyć społeczeństwu, Na dobór policji mieszkańcy nie mają wpływu, ale na radnych jak najbardziej… A tak nawiasem mówiąc skoro występuje takie zagęszczenie pojazdów przed szkołą w Barcicach, to w jakim celu Pan się tam udaje w tej szczytowej godzinie i zabiera jedno, jakże cenne miejsce? Poza tym stwierdzenie odnoszące się do rodziców, których należy „przetrzepać po kieszeniach” było dosyć nieeleganckie i nie przystające „naszemu” przedstawicielowi.

 • 28 kwietnia, 2015 o 9:51 pm starosadeczanin

  tyle narzekań na burmistrza i jego ekipę to ja się pytam to kto poszedł lub kto głosował

 • 28 kwietnia, 2015 o 11:50 pm AA

  O Pan radny Sławek będzie spał coś się nie wyspał……

  Brawo Panie Grzegorzu dobre przemówienie…Tak trzymać….

 • 29 kwietnia, 2015 o 8:40 am naskos jan

  radny BARAN podaje ppzykład ze swojego podworeczka w Barcicach Dolnych szkoda tylko że nie widzi brakująego lustra obok szkoły skąd wyrosła choinka.GRATULACJE dla wyborców radnego.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"