Polityka, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Pomnik Jana III Sobieskiego zawitał do Starego Sącza. Pozostanie na Miejskiej Górze?

Opublikowano: 5 czerwca, 2022 o 9:26 am   /   przez   /   komentarze (0)

Pierwotnie miał stanąć na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg w 335. rocznicę odsieczy wiedeńskiej, która przypadała w 2018 roku. Jednak mimo deklaracji władz Wiednia tak się nie stało. Od tego czasu czterotonowa bryła z brązu wędruje po Polsce. Zawitała do Podegrodzia a wczoraj do Starego Sącza. Waży około 4 ton, ma 3 metry wysokości i prawie 8 metrów długości. Czy jest szansa, żeby został na dłużej? Gmina rozważa taki plan.

Ponieważ Austriacy na razie nie chcą Sobieskiego, komitet budowy pomnika zdecydował się, że będzie podróżował. „Odwiedzi” miasta z którymi faktycznie był związany.

W Starym Sączu miejsce bardzo podobne do tego na wzgórzu Kahlenberg to Miejska Góramówił obecny przy powitaniu Zastępca Burmistrza Kazimierz Gizicki Jeśli nie na stałe to może chociaż na rok, dwa.

Sobieski wracając z odsieczy wiedeńskiej zatrzymał się w Starym Sączu, gdzie czekała na niego żona Marysieńka. Przy starosądeckim rynku, na upamiętnienie tego wydarzenia, działa restauracja nazwana imieniem ukochanej króla.

Autorem projektu pomnika jest prof. Czesław Dźwigaj, a przewodniczącym przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu w Wiedniu Piotr Zapart.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a