Wydarzenia

Porozumienie w sprawie EuroVelo11 podpisane! Na trasie Stary Sącz

Opublikowano: 10 września, 2015 o 2:17 pm   /   przez   /   komentarze (1)

Od Starej L’ubovňej, przez Stary Sącz i do Nowego Sącza będzie biec (łącznie przez 88 km) odcinek międzynarodowej trasy rowerowej EuroVelo11 (EV11). Słowackie odcinki trasy zostaną wybudowane pomiędzy Starą Lubovną a Piwniczną, a odcinki polskie pomiędzy Muszyną a Nowym Sączem. Dziś marszałek Marek Sowa, Jacek Krupa z ZWM i Peter Obrimčak – wiceprzewodniczący Samorządowego Kraju Preszowskiego podpisali deklarację o współpracy przy realizacji tego projektu.

Dokument nie tylko pomoże w ustaleniu warunków partnerstwa, ale również wzmocni starania o niezbędne do realizacji projektu fundusze pochodzące z Unii Europejskiej. Koordynatorem projektu będzie Województwo Małopolskie. 

– Forum Ekonomiczne jest doskonałą okazją, żeby rozmawiać o nowych pomysłach na rozwój regionów z samorządowcami z zagranicy. Porozumienie, które dziś podpisujemy z pewnością zwiększy atrakcyjność turystyczną Małopolski – mówił marszałek Marek Sowa w Krynicy. – Nie mam wątpliwości, że małopolski przebieg trasy Doliną Popradu jest najpiękniejszym fragmentem EuroVelo11 – dodał.

Peter Obrimcak, wiceprzewodniczący Samorzadowego Kraju Preszowskiego dziękował za współpracę przy projekcie. Podkreślił, że międzynarodowa trasa EuroVelo11 to ogromne przedsięwzięcie, które na pewno przyczyni się do promocji obu regionów.

11. odcinek międzynarodowej trasy rowerowej EuroVelo- „Szlak Europy Wschodniej” (EuroVelo11, w skrócie EV11) to szlak rowerowy o długości około 6000 km przebiegający przez Norwegię, Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Serbia, Macedonię i Grecję. Swój początek ma na przylądku północnym w Norwegii a koniec w Atenach w Grecji. Na terenie naszego kraju przebiega przez Małopolskę (gdzie styka się ze Słowacją), i dalej przez województwa: świętokrzyskie, mazowieckie i podlaskie (gdzie biegnie wzdłuż Litwy). Dzięki EV11 turyści podróżujący na rowerach będą mogli się szybko i bezpiecznie poruszać, docierając do wszystkich atrakcji i zabytków na wytyczonej trasie. Eksperci nie mają wątpliwości, że EV11 stanie się markowym produktem turystycznym, rozpoznawanym zarówno w kraju, jak i za granicą.

Nowa trasa rowerowa (element EV11) kilkukrotnie przechodzić będzie przez terytorium Republiki Słowackiej na stronę polską i z powrotem. Odcinki słowackie wybudowane zostaną pomiędzy Starą Lubovną a Piwniczną (43 km), natomiast odcinki polskie pomiędzy Muszyną -Starym i Nowym Sączem (45 km). W ramach zadania powstaną też 3 kładki przez Poprad łączące miejscowości: Milik – Legnava, Andrzejówka – Mały Lipnik oraz Wierchomla – Medzibrodzie.

Na terenie województwa małopolskiego EuroVelo 11 (EV11) przebiega trzema odcinkami: południowym, centralnym i północnym. Odcinek południowy (140 km) biegnie dolinami rzek Poprad i Dunajec od styku ze Słowacją w kierunku Tarnowa. Odcinek centralny to wspólny przebieg trasy EV11 z EuroVelo4 (EV4) od Tarnowa do Niepołomic oraz wspólny przebieg EV11 z EV4 i Wiślaną Trasą Rowerową od Niepołomic do Krakowa. Natomiast odcinek północny (43 km) – samodzielny odcinek EV11 – biegnie od Krakowa do Proszowic (powiat proszowicki), gdzie styka się z województwem świętokrzyskim. Fragment północny prowadzi głównie po terenie byłej wąskotorowej kolejki PKP. Etapy północny i południowy przebiegają w sumie przez 7 powiatów i 17 gmin/miast.

EuroVelo to projekt Europejskiej Federacji Cyklistów, którego celem jest budowa czternastu długodystansowych szlaków rowerowych biegnących przez całą Europę. Całkowita długość szlaków ma wynosić ok. 70 tys. km. Szlaki te mają sprzyjać rozwojowi turystyki rowerowej na całym kontynencie. Budowane są w oparciu o już istniejącą sieć lokalnych, regionalnych oraz krajowych ścieżek i tras rowerowych, które łączą w jeden system.

Włodarze Starego Sącza już zastanawiają się jak poprowadzić trasę rowerową, aby nie biegła ona tylko obrzeżami miasta, ale blisko miejsc wartych zobaczenia.

Komentarze

Komentarze (1)

  • 11 września, 2015 o 9:00 pm janko

    Może ktoś poprawi nawierzchnie scieżki rowerowej do od rondo Jana Pawła II do mostu sw.Kingi bo obecna to niewypał i brak prawidłowego oznaczenia a na obwodnicy zakaz ruchu rowerów.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"