Wydarzenia

Poszerzona lekcja historii Piotra Szubarczyka w Starym Sączu

Opublikowano: 10 kwietnia, 2015 o 2:40 pm   /   przez   /   komentarze (4)

To była poszerzona lekcja historii Polski. 

Dzisiaj w Starosądeckim Kinie Sokół odbyło się spotkanie z Piotrem Szubarczykiem -historykiem, publicystą, autorem kilkunastu książek i kilkuset artykułów popularnonaukowych, poświęconych historii Polski, m.in. Żołnierzom Wyklętym, pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej. W 2001 roku Szubarczyk jako pierwszy w Polsce przedstawił w mediach nieznaną przedtem postać Danuty Siedzikówny „Inki”.

Dzięki Organizatorom spotkania: Zespołu Szkół w Barcicach, Fundacji „Osądź mnie Boże” im. Ks. Władysława Gurgacza TJ oraz Stowarzyszenia LGD „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej młodzież z terenu Miasta i Gminy Stary Sącz mogła wysłuchać wspaniałego wykładu pt: „Żołnierze Wyklęci w walce o Świętą Sprawę – niepodległy byt Państwa Polskiego”.

Żołnierze Wyklęci do dzisiaj wywołują wiele emocji, które wynikają czy to z niewiedzy czy to z lat propagandy aparatu komunistycznego -powiedział na wstępie Dyrektor Zespołu Szkół w Barcicach Grzegorz Garwol – ważne że młodzi ludzie, tacy jak Wy zgromadzeni na tej sali, możecie tę historię badać. Ważne że dzisiaj ks Władysław Gurgacz może być patronem drużyny harcerskiej a Wy możecie czerpać z tej postaci to co najlepsze i najwartościowsze. Że ideał i młodzieńczy zapał porucznika Buchmana ps.”Korsak” może być wzorem dla rzeszy Gimnazjalistów w Barciach. Że imię porucznika jest wyszyte na sztandarze naszej szkoły. Jeszcze do niedawna nie było to możliwe! Dzisiejsze spotkanie z pewnością pomoże tę historię zbadać…

DSCN0306 (1024x768)

Myślę że to dzisiejsze spotkanie i emocje z tym związane będą służyły do tego by wszyscy dostrzegli jak wielką wartością jest Ojczyzna -powiedział Burmistrz Jacek Lelek –jak wielu ludzi musiało dla niej wycierpieć, jak walczyć, jak niezłomnymi postawami musieli się wykazać aby tę Ojczyznę wywalczyć. Bo nie ma najmniejszej wątpliwości, że po latach zniewolenia systemem komunizmu i uzależnienia od Rosji, Polska odzyskała niepodległość dzięki Żołnierzom Wyklętym. Dzisiaj dziękuję Panu Bogu, że żyjemy w takim kraju, gdzie możemy o tych sprawach głośno mówić. Mając świadomość że ciągle jest tyle przekłamań, niedomówień oraz manipulacji to mamy możliwość dociekać i szukać prawdy.

DSCN0318 (1024x768)

Jest mi  niezmiernie miło być tutaj z Państwem –powiedział Marian Ryba członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego – Tyle wspomnieć powróciło, kiedy w 1999 roku gościliśmy tutaj śp Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzisiaj przypada piąta rocznica tragicznej katastrofy smoleńskiej, nadal niewyjaśnionej! Pan Prezydent leciał po to aby uczcić te tysiące Polaków rozstrzelanych w sowieckich łagrach i Katyniu przez siepaczy spod znaku Stalina. Leciał aby oddać im hołd, aby pokłonić się nad tymi mogiłami które miały zniknąć z powierzchni ziemi a zasadzone drzewa miały spowodować by pamięć o tych Rodakach, o Elicie Intelektualnej zniknęła. To uzmysławia nam sytuacje w jakiej dzisiaj jesteśmy. Wywalczyliśmy niepodległość, szanujmy tę niepodległość, pielęgnujmy ją oby ona była nam dana na zawsze!

DSCN0321 (1024x768)

Po przemówieniach zaproszeni Goście oraz Uczniowie wysłuchali niezwykłego wykładu Piotra Szubarczyka nt „Żołnierze Wyklęci w walce o Świętą Sprawę – niepodległy byt Państwa Polskiego”.

DSCN0325 (1024x768)

Potr Szubarczyk urodził się 3 czerwca 1954 r. w Starachowicach, absolwent wydziału humanistycznego UG. Od 1976 roku działacz opozycji antykomunistycznej w Gdańsku. Od 1976 działacz Komitetu Solidarności, Ruchu Młodej Polski i Ruchu Obrony Praw Człowieka i  Obywatela. Autor artykułu w Bratniaku „Komu służy a komu przeszkadza cenzura w PRL” (1978 r.). Prowadził nielegalne spotkania na temat cenzury na Uniwersytecie Gdańskim. Działacz w NSZZ „Solidarność”, delegat na I Zjazd Regionu Gdańskiego NZZ „S” (1981). Autor ponad 400 artykułów popularnonaukowych związanych z historią Polski, zwłaszcza najnowszą, publikowanych w: Biuletynach IPN, Naszym Dzienniku, Dzienniku Bałtyckim, Rzeczpospolitej, Naszej Polsce, Biuletynie  Światowego Związku Żołnierzy AK i w prasie lokalnej. Wiele z nich zostało przedrukowanych w prasie polonijnej w USA, Kanadzie, na Litwie oraz na licznych portalach internetowych. Autor i współautor książek m.in. „W cieniu czerwonej gwiazdy. Zbrodnie sowieckie na Polakach 1917 – 1956” (Kraków 2010). Współpracuje z mediami: Radio Gdańsk, Radio Plus, Radio Maryja, TVP 1, TVP Gdańsk i TV Trwam. Był konsultantem historycznym spektaklu w TVP 1 „Inka 1946” i autorem pierwszej książki o Danucie Siedzikównie „Ince”.

Na wniosek środowiska byłych więźniów politycznych „Jaworzniacy” odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na polu edukacji historycznej  a także medalami Pro Memoria i Pro Patria oraz Krzyżem Sybirskim. Rodzina Katyńska przyznała mu tytuł członka honorowego, tygodnik Nasza Polska wyróżnił go nagrodą za rok 2010.

Komentarze

Komentarze (4)

  • 10 kwietnia, 2015 o 9:12 pm Jan

    Pana Piotra można słuchac godzinami! Dziękujemy!

  • 10 kwietnia, 2015 o 9:13 pm magda

    To była wspaniała i niezapomniana lekcja historii. Wspaniały człowiek z niesamowitą wiedzą!

  • 10 kwietnia, 2015 o 9:14 pm jola

    Dziękujemy Panie Piotrze. Pięknie Pan opowiada!

  • 11 kwietnia, 2015 o 11:53 am patriota

    wspaniała inicjatywa i przynajmniej w jednym miejcsu coś ważnego zostało zorganizowane w takim dniu. Nikt nic nie zorganizował w żadnej szkole, żadnej bibliotece, muzeum, żadnym kościele pod żadnym pomnikiem w takim dniu.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"