Ludzie z pasją, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

„Poszukiwacze historii” z Barcic znaleźli arsenał amunicji

Opublikowano: Czerwiec 22, 2019 o 10:28 am   /   przez   /   komentarze (0)

21 czerwca Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny oraz Towarzystwo Historyczne Miłośników Barcic natrafiło pokaźny arsenał amunicji. 

Posłuchajcie relacji Tomasza Koszkula z THMB „Barcice wczoraj i dziś”:

„Zrobiliśmy wypad w lasy korzeczkowskie (Barcice-Popowice), pogoda dopisywała, humory także:). Mając pozwolenie na poszukiwania od Nadleśnictwa Stary Sącz i od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków działać możemy legalnie i bezstresowo. O wszystko postarał się Staszek Pustułka założyciel Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny. Do akcji poszukiwania przeszłości dołączyliśmy i my z THMB „Barcice wczoraj i dziś” . Działamy wspólnie przy wielu ciekawych przedsięwzięciach historycznych.
Teren lasów korzeczkowskich na którym aktualnie prowadzimy badania obejmuje ok. 90 hektarów. Do tej pory udało się nam przeszukać już ok. 50 h.

Co skłoniło nas do poszukiwań?
Przede wszystkim ciekawa historia naszych terenów i odkrywanie przeszłości na nowo. Analizując dokumenty, gromadząc relacje świadków i pogłębiając wiedzę z rożnych opracowań na temat działań wojennych i powojennych w naszej parafii i okolicy doszliśmy do przekonania że warto by było przebadać właśnie lasy korzeczkowskie. Na naszym terenie dość aktywnie działała partyzantka w czasie wojny także i po wojnie. Na Malinikach (Popowice) w domu Państwa Pietrzyków była stała baza „chłopców z lasu”. To tu rozegrały się tragiczne sceny podczas Niedzieli Palmowej w 1946 roku (opisane przez Magdalenę Ponurkiewicz w „Okruchach pamięci”). Lasy te kryją wiele tajemnic i nie zapisanych jeszcze historii a my chcemy choć trochę je poznać… i spróbować odtworzyć tamte wydarzenia po ponad 70 latach. Sporo o losach „leśnych” możemy się dowiedzieć po wykopanych z ziemi „pamiątkach”.

Dziś natrafiliśmy na jak do tej pory najciekawsze znalezisko-arsenał amunicji.
Blisko 500 sztuk ukryte było w trzech dużych butelkach po winie. Zakopanie w ziemi też było nie przypadkowe a wywnioskować to można po analizie terenu i lokalizacji. Wszystko znajdowało się właśnie na szlaku prowadzącym od Barcic w stronę domu na Malinikach -bazy „Leśnych”. Butelki ukryte były w dwóch dołkach w odległości ok. 10 metrów jeden za drugim. Można przypuszczać, że w razie konieczności chodziło o szybkie ich zlokalizowanie (nawet w nocy) i wykorzystanie w wiadomym celu.

Po odkryciu butelek z amunicją zostały obfotografowane i zadokumentowane. Na miejsce wezwaliśmy Policję ze Starego Sącza, która zabezpieczyła amunicję. Przepisy są nieubłagane i niestety tego typu „pamiątki” nie mogą być choćby pokazywane jako eksponaty w muzeum. Prawdopodobnie zostaną zdetonowane przez saperów.

„Szlak Leśnych” dostanie kolejny punkt na mapie do zwiedzania- wstępna propozycja nazwy zaproponowana przez jednego z pomysłodawców całego szlaku i poszukiwacza Arkadiusza Barnacha- „Arsenał Leśnych” 

Przed nami jeszcze sporo ciekawych historii i odkrywania Barcic i okolicy na nowo. Zachęcamy wszystkich do „powrotu do przeszłości”…:)

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a