Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Powrót do przeszłości. Zrekonstruowali bunkier w Barcicach

Opublikowano: Listopad 7, 2018 o 8:02 am   /   przez   /   komentarze (0)

Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny i Towarzystwo Historyczne Miłośników Barcic dokonało w Barcicach rekonstrukcji bunkra-schronu z  czasów II wojny światowej.  Prace trwały ponad tydzień, ale dzięki temu udało się „wydobyć” kawałek historii.

Bunkier powstał jesienią 1944 roku. Pracowali przy nim, a także przy innych okopach lokalni mieszkańcy. Już można go obejrzeć -lokalizacja to Barcice Dolne-Stawki.

-Stowarzyszenie założyliśmy z myślą poznawania i rozpowszechniania przeszłości historycznej naszego regionu oraz ochrony zabytków mających na celu ocalenie ich od zapomnienia i dewastacjimówi naszemu portalowi Stanisław Pustułka, założyciel stowarzyszeniaRekonstrukcja  jednego z kilku bunkrów w okolicy Barcic (jest ich sześć) ma dać do myślenia ile tutaj się działo w czasach wojennych i uświadomić jak ciężko i pod jakim przymusem Polacy musieli pracować dla wroga.  Obecnie staramy się o zezwolenia na rekonstrukcję kolejnych bunkrów, być może z większą ilością transzei (okopów).

Podziękowania dla właścicieli działek na których znajduje się obiekt. Bez ich zgody nie udałoby się nic zrobić -mówi historyk Tomasz Koszkul z  THMB –Ukłon także dla Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z Krakowa i Archeologa z Muzeum Okręgowego z Nowego Sącza.Mamy apetyt na resztę bunkrów i innych, militarnie ciekawych obiektów w Barcicach i okolicy, więc to nie koniec.

 

fot. arch. stowarzyszenia

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a