Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Powstaje kolejny polsko-słowacki projekt transgraniczny

Opublikowano: Wrzesień 23, 2015 o 1:16 pm   /   przez   /   komentarze (3)

22 września br. spotkali się roboczo burmistrzowie Starego Sącza Jacek Lelek i Kazimierz Gizicki oraz zástupca primátora (zastępca burmistrza) Jozef Cvoliga, vedúcia oddalenia cestovného ruchu a rozvoja mesta (kier. wydziału ruchu turystycznego i rozwoju miasta) Anna Lazorová i vedúcia oddalenia investičnej činnosti (kier. wydziału inwestycji) Alžbeta Pitoráková z Lewoczy.

Spotkanie dotyczyło wspólnie przygotowywanego projektu w ramach Europejskiej Współpracy Transgranicznej Polska – Słowacja, dotyczącego m.in. remontu i rozbudowy budynku przy Rynku nr 5 w Starym Sączu z przeznaczeniem na galerię i ośrodek kultury.

Współpraca Starego Sącza z Lewoczą ma już dwudziestoletnią tradycję. W 1996 roku podpisano pierwszą deklarację współpracy. W ramach współpracy obu miast zrealizowano szereg wspólnych projektów finansowanych z UE, które zaowocowały: „Restauracją parku miejskiego – miejsca spotkań przyjaciół”, „Koncepcją ochrony przeciwpowodziowej dolin Popradu i Dunajca”, „Nowatorskim, transgranicznym produktem turystyki kulturowej – Stary Sącz i Lewocza – karpackie miasteczka z klimatem”, „Letnimi spotkaniami z muzyką i tradycją”. Odbyło wiele imprez społeczno-kulturalnych, wydano kilka pozycji promocyjnych o charakterze turystycznym czy też zainstalowano nowe, stylowe szyldy na obiektach usługowych wokół starosądeckiego rynku.

Rok w rok goście ze Spisza przyjeżdżają m.in. na Starosądecki Jarmark Rzemiosła, natomiast Starosądeczanie biorą udział w Karpackim Targu Rzemieślniczym, w ramach dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Kultury „Dni Mistrza Pawła” w Lewoczy” (jednej z największych, folklorystycznych imprez w Słowacji).

 

arch UG

Komentarze

Komentarze (3)

  • Wrzesień 23, 2015 o 7:22 pm emigrant

    Piszcie po Polsku .Szanujcie Polaków

  • Wrzesień 24, 2015 o 6:22 pm edwardo

    Najpierw należy naszych południowych sąsiadów przeprosić za wstyd jaki przyniosła Polsce postawa dogorywającego rządu Pani Kopacz w sprawie uchodżców islamskich zalewających Europe.To nie Polska Was zdradziła lecz kończący karierię polityczną cała orda sprzedawczyków za brukselskie srebniki.Wybory za miesiąc i wtedy okaże się polska rzeczywistość polityczna.Chwała Węgrom i Słowacji.

  • Październik 3, 2015 o 1:57 pm Pis

    A gdzie jest węgiel?

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a