Bez komentarza, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Prezydent RP Andrzej Duda na cmentarzu w Starym Sączu

Opublikowano: 15 listopada, 2020 o 9:50 am   /   przez   /   komentarze (0)

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzili wczoraj wieczór (14 listopada 2020) prywatnie Stary Sącz, miasteczko z którego wywodzą się jego przodkowie, i którego Honorowym Obywatelem. Złożył kwiaty na grobie swoich dziadków: Kunegundy i Alojzego Dudów na nowym cmentarzu. 

Na Nowym Cmentarzu, tuż przy wejściu, znajduje się cmentarz wojenny z okresu pierwszej wojny światowej. Pochowano tutaj żołnierzy poległych w czasie walk w 1914. Jest tutaj 17 grobów pojedynczych i 8 zbiorowych, w których leży 57 żołnierzy armii rosyjskiej i austro-węgierskiej. Nieco dalej znajduje się miejsce spoczynku bojowników polskich, poległych w walce z hitleryzmem. Prezydent zapalił także znicz na mogile ks. pułkownika Tadeusza Dłubacza, który przed laty był kapelanem prezydenta RP.

To już tradycja, że Prezydent co roku w listopadzie odwiedza Stary Sącz, skąd pochodzą Jego rodzice. Z reguły Para Prezydencka odwiedza Stary Sącz w okolicach 1 lub 2 listopada. Jednak ze względu na fakt, że cmentarze były zamknięte a Prezydent Andrzej Duda chorował na koronawirusa ta wizyta odsunęła się w czasie.

Była to krótka wizyta. Przy wejściu na cmentarz Prezydent zamienił kilka słów z burmistrzem Jackiem Lelkiem i jego małżonką. Para Prezydencka odwiedziła także swoją rodzinę w Starym Sączu i w tym samym dniu wróciła do Krakowa. 

fot. A. Mamala

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a