Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Przyrodnicy ratują zniszczoną sosnę z Sokolicy

Opublikowano: Wrzesień 11, 2018 o 10:24 am   /   przez   /   komentarze (0)

W sobotę i niedzielę (8-9 września br.), w obecności strażnika Straży Parku PPN, na szczyt Sokolicy udali się specjaliści zajmujący się chirurgią drzew oraz uprawą bonsai.Słynna reliktowa sosna ze szczytu Sokolicy, która według przyrodników rośnie tam już ponad 500 lat, została zniszczona w ostatni czwartek w czasie akcji ratunkowej.

Wówczas na szczycie Sokolicy ranna została nastoletnia turystka. Ratownicy GOPR na pomoc wezwali śmigłowiec Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Gdy śmigłowiec podleciał do szczytu, by ratownicy desantowali się do poszkodowanej, pęd powietrza wytworzony przez wirnik śmigłowca uszkodził sosnę.

W trakcie szczegółowych oględzin okazało się, że stan uszkodzenia korony jest poważniejszy niż wskazywały na to zdjęcia i oględziny wykonane w dniu poprzednim. Podczas pobytu na miejscu i bieżących konsultacji stwierdzono, że pozostawienie złamanej gałęzi sosny zagrażałoby jedynej ocalałej i żywej gałęzi. W związku z powyższym podjęto decyzję o usunięciu odłamanej korony i zabezpieczeniu rany na pniu przed chorobami grzybowymi. Złamany fragment korony zdeponowano w dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego. Zostanie on poddany badaniom (m.in. dendrochronologicznym) i konserwacji -informuje dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego.

 

fot. PPN

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a