Wydarzenia, Z ostatniej chwili

„Rewolucja w Kościele…” na inaugurację Dni Księdza Tischnera w Starym Sączu

Opublikowano: 14 marca, 2018 o 11:07 pm   /   przez   /   komentarze (3)

Stary Sącz od lat stara się kultywować pamięć o swoich wybitnych rodakach. Dzisiejszym wykładem pt. „Rewolucja w Kościele czy głęboka reforma?”zainaugurowano 12. Dni Księdza Tischnera. W tym roku gośćmi imprezy są: filozofka Izabela Marszałek-Kotzur, dziennikarka  Anna Mateja oraz redaktor Janusz Poniewierski.

13 marca przypadła 5. rocznica wyboru papieża Franciszka. Z tej okazji warto zapytać, jakie są najważniejsze dokonania obecnego biskupa Rzymu. Czy i na ile zmieniają one Kościół? Kto ma rację: zwolennicy papieża, którzy dostrzegają w jego pontyfikacie powrót do Ewangelii, czy raczej krytycy Bergoglia, którzy oskarżają go o zrywanie z tradycją?

Na te i inne pytania starał się znaleźć odpowiedzi Janusz Poniewierski, wieloletni redaktor „Tygodnika Powszechnego” publicysta specjalizujący się w problematyce kościelnej, autor szeregu opracowań poświęconych pontyfikatowi Jana Pawła II.

-Co łączy papieża Franciszka z ks. Tischnerem? Obaj niezwykle głęboko odczytywali i odczytują znaki czasu i w sposób twórczy na nie odpowiadają. To nie jest odpowiedź sięgająca do skarbnicy tradycji, ale głęboki namysł. Stając wobec rzeczywistości musimy nad nią myśleć i się angażować –mówi Janusz Poniewierski.

Kościół ma być w drodzekontynuował Janusz Poniewierski –ma budować mosty zamiast murów, potrzebne jest mu nawrócenie pastoralne (…) rezygnacja z wygody. Papież Franciszek pokazuje, że Kościół nie jest sam dla siebie, że Kościół nie może stać się towarzystwem wzajemnej adoracji i korporacją, która dba o swój stan posiadania i swoje przywileje. Trzeba z tym skończyć. Kościół ma być dla ludzi, dla ewangelizacji świata. Kościół musi iść do człowieka. Kościół musi żyć tym czym żyje współczesny człowiek i nie chodzi tutaj o grzech. Chodzi o jego troski i radości. Trzeba przeprowadzić głęboką reorientację Kościoła, przez powrót do źródła i Ewangelii, przez powrót do Jezusa, który był w drodze i przejmował się problemami zwykłego człowieka -taki musi być współczesny Kościół. Żeby to ulepszyć i usprawnić na własnym gruncie, papież Franciszek zapowiada reformę kurii rzymskiej, która jest strukturą zbiurokratyzowaną, myślącą o przepływie papieru i pieniędzy. (…) Wiem, że jednym z powodów rezygnacji papieża Benedykta był głęboki zawód jaki sprawili mu ludzie z najbliższego otoczenia, którzy wynosili dokumenty i sprzedawali je mediom, kiedy okazało się, że bank watykański jest pralnią brudnych pieniędzy, kiedy okazało się, że ludzie często związani z kurią są uwikłani w zbrodnie pedofilskie. Papież Franciszek postanowił to wszystko ukrócić i zreformować. Czy mu się to uda? Nie wiem. Prace trwają. Powołał specjalną komisję kardynałów -K9-dziewięciu kardynałów z różnych kontynentów, ludzi do których ma zaufanie i razem z nimi działa. Wdrożona jest reforma finansów i bank przestał być pralnią brudnych pieniędzy. Trzeba się za papieża Franciszka modlić, aby wszystko się udało i stało się to transparentne. 

Już jutro kolejny wykład.

15 marca (czwartek), godz. 17

Wizja Kościoła w Polsce według Jerzego Turowicza – wykład Anny Matei

Sala Muzeum Regionalnego, Rynek 6. Wstęp wolny

Komentarze

Komentarze (3)

  • 15 marca, 2018 o 8:58 am postindustrialhamster

    To dość irytujące, że w pobożnym grodzie promuje się ideę Kościoła otwartego. Może już wystarczy tej hucpy?

  • 15 marca, 2018 o 6:16 pm Józek z potoka

    Tischner,Boniecki, Pieronek,Charamsa i papież Franciszek i wielu wielu innych to właśnie nurt który działa aby rozsadzić Kościół od środka pod przykrywką „zmian na lepsze”. Nikt się nie zastanawia dlaczego świetny papież Benedykt został zmuszony do odejścia ze względu na stan zdrowia, po czy mija już 5 lat a on sobie nadal żyje i ma się, jak na swój wiek całkiem dobrze. Środowiska ”postępactwa” go usunęły i wprowadziły otwartego np.do przyjmowania uchodźców Franciszka, a tak na marginesie ciekawe ile w apartamentach watykańskich Franciszek przyją tych uchodźców ?
    A islamscy nachodźcy to jak wiadomo koniec chrześcijańskiej Europy, takiemu duszpasterzowi to nie dał bym nawet pilnowania duszy od żelazka nie mówiąc już o duszy ludzkiej.

  • 16 marca, 2018 o 11:53 am wojtek

    W pobożnym grodzie tak zionie nienawiścią

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"