Polityka, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Rezolucja PiS usunięta z punktu obrad. „Jeśli chcą Państwo rozgłosu to proponuje wyjść na Rynek i zrobić kontrmanifestację”

Opublikowano: Sierpień 22, 2019 o 3:22 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Podczas dzisiejszej (22 sierpnia) sesji Rady Miejskiej radni usunęli z porządku obrad projekt rezolucji, którą stworzył klub Prawa i Sprawiedliwości. Radni PiS chcieli uchwalić rezolucję przeciwko „ideologii gender i LGBT oraz w obronie praw katolików”. Projekt jednak został zdjęty z punktu obrad na wniosek formalny radnego Mariana Potońca (GPW) , który jednoznacznie stwierdził, że idea jest słuszna, ale rezolucja „niedopracowana”.

W związku z dokładną analizą rezolucji przygotowaną przez klub PiS i analizą pana mecenasa o którą prosił przewodniczący rady, członkowie komisji jednogłośnie uznali za jak najbardziej zasadny projekt rezolucji, jednak zawarte w tym projekcie są błędy formalno-prawne. W związku z tym stanowisko komisji jest takie, aby ten projekt odesłać do klubu radnych PiS celem dokonania poprawek i zajęcie się tym tematem na najbliższej sesjimówił radny Marian Potoniec z Gminnego Porozumienia Wyborczego –wnoszę o ściągniecie tego punktu z dzisiejszych obrad. 

Innego zdania była radna PiS Maria Marmuszewska.

-Klub PiS przygotował projekt rezolucji i ja wnioskuję, żeby tę rezolucję dzisiaj przyjąć mówiła radna PiS Maria Marmuszewska -te rezolucje o podobnych treściach są przyjmowane w innych gminach i nie ma z tym problemu. Obawiam się, że w końcu możemy pominąć tę rezolucję (…) Jesteśmy katolikami, jesteśmy częścią Polski. My jako katolicy chcemy bronić nas (..) Możemy mówić, że na naszym terenie nie ma zagrożenia ale to ma być forma profilaktyki. Tak się dzieje, że jest masowy atak na nasze wartości. Czym jest dla katolika Matka Boża? Na tych manifestacjach co jest obrażane? My nie mamy nic do ludzi.  My mamy problem z ideologią, która chce narzucić coś co jest niezgodne z naszymi sumieniami. (…) Widzimy co się dzieje w Warszawie. (…) Nie może być tak, że jakieś środowiska będą nam narzucać swoje ideologie. Dopóki były marsze nieobrażające nasze uczucia nikt z nas nie reagował. Obrażane są największe świętości. (…) 

-W posiedzeniu komisji statutowej brało udział 4 członków komisji w tym także PiS. Nieobecny był jeden członek naszego ugrupowania GPW i wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że rezolucja jest jak najbardziej zasadna jednak w związku z błędami prawno-formalnymi wszyscy stwierdzili, że trzeba go poddać poprawkom i usunąć z dzisiejszych obrad –mówił Marian Potoniec –Komu jak komu ale mnie najbardziej zależy na wejściu tej rezolucji tym bardziej, że złożyłem na ręce pana Przewodniczącego projekt uchwały w sprawie przyjęcia przez Gminę samorządowej karty praw rodzin, która między innymi porusza kwestie zawarte w tej rezolucji. 

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Stawiarski punkt po punkcie wskazał rażące błędy w rezolucji przygotowanej przez klub Prawa i Sprawiedliwości.

-Projekt zawierał wiele rażących błędów formalnych już od pierwszego zdaniamówił przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Stawiarskipiszecie o „przyjęciu rezolucji przez wspólnotę samorządową”. Wspólnota samorządowa proszę Państwa to są wszyscy mieszkańcy naszej gminy. Pytanie. Jakim mandatem się posługujecie, że wypowiadacie się w imieniu całej gminy? To jest wniosek klubu PiS a nie wspólnoty samorządowej. Sama rezolucja nosi sporo błędów. Po drugie. Piszecie Państwo o obronie praw katolików. Czy w naszej gminie są tylko katolicy? Czy są także inne wyznania? Musimy brać pod uwagę, że za tymi drzwiami zostawiamy nasze przekonania a tu prezentujemy wszystkich mieszańców. Czy musimy się zajmować tym co dzieje się w Krakwie czy Warszawie. Czy tam nie mają  swoich rad? Rezolucja musi zostać tak sformułowana, żeby dotyczyła spraw naszej gminy. Czy jeżeli w gminie mamy osoby homoseksualne to czy one muszą brać odpowiedzialność za całe środowisko LGTB? Za profanacje świętości religijnej stoi konkretna osoba z imienia i nazwiska i można ją skarżyć. Byłbym ostrożny dotykając całego środowiska LGTB. (..) Piszecie, że nie pozwolicie wprowadzić do szkół wychowania seksualnego przez środowiska LGTB. Pytam. Jak chcecie to zrobić? Jeżeli minister edukacji to wprowadzi to my nic nie możemy zrobić i wiecie to doskonale. Dalej. Piszecie, że będziecie bronić praw pracownika przez zwolnieniem i dyskryminacją ze względu na przekonania religijne. Możecie się oburzać, ale nie deklarujcie, że będziecie strzec prac pracowniczych. Jak chcecie to zrobić? Jeżeli ja -hipotetycznie -zwolnię takiego pracownika to powiedzcie mi kto z Was przyjdzie i będzie takiego pracownika bronił? Od tego są sądy pracy. Deklarujecie pewne rzeczy, pod którymi mamy się wszyscy podpisać. Więc chce wiedzieć jak to zrealizujecie. Jestem otwarty. Nie odrzucam rezolucji. Tylko proszę Was abyście przemyśleli tę rezolucję. Nie kserowali i nie kopiowali. Tylko przemyśleli. (…) 

Posłuchaj dyskusji radnych i wystąpienia przewodniczącego Rady:

-Na tych manifestacjach to nasze świętości były obrażane i dlatego jest odwołanie tylko do naszej religii -mówiła Maria Marmuszewska –Gmina Łososina, czy powiat tarnowski przyjmują takie rezolucje.

Pani radna, nie interesujmy się tym co się dzieje w innych gminach. Mamy kupę roboty tutaj na miejscu. Ja nie mówiłem, że tej rezolucji nie przyjmiemy. Ja tylko wytykam błędy. Pochylcie się nad nią jeszcze raz. Nie reprezentujecie katolików tylko mieszkańców Starego Sączakomentował przewodniczący Andrzej Stawiarski zależy mi na prawie i na przestrzeganiu prawa. Do tego zostałem powołany. Macie Państwo prawo wnieść swoje uwagi i ja także deklaruje swoją pomoc. Tu nie chodzi o to abyśmy się spierali. Rozumiem Państwa zaangażowanie w ochronę praw katolików. Pamiętajcie, że jesteśmy na sali urzędu miasta i reprezentujemy wszystkich mieszkańców. Jeżeli chcecie reprezentować katolików to róbcie to przez Akcje Katolickie i inne stowarzyszenia przy kościołach. My mamy reprezentować wszystkie środowiska. Musimy dążyć do tego, żeby nie zaostrzać konfliktu. Ja z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim ze środowiska LGTB, którzy potrafią dobrze z nami współpracować. (…) Trzeba tak sformułować rezolucję, abyśmy dotykali ideologii a nie osób. (…) Jeżeli Państwu zależy tylko na szumie i tylko na rozgłosie to ja proponuję Państwu wyjść na Rynek i zrobić kontrmanifestację do manifestacji, której jeszcze nie mamy.

Proszę nie insynuowaćskomentowała wystąpienie radna PiS Maria Marmuszewska.

To nie są insynuacje –dodał Andrzej Stawiarski  –bardzo przepraszam, jeżeli Państwa uraziłem, ale będę stał na stanowisku, żeby tak dopracować rezolucję, abyśmy mogli ją przyjąć. Tak naprawdę wszystko możemy przyjmować i wszystko może być uchylone. Pytanie tylko czy potrzebujemy takiego wstydu. 

Głos w tej sprawie zabrał także radny Grzegorz Skalski  –Czy jest jakaś inna formuła przyjęcia rezolucji przez Radę Miejską?pytał radny Skalskisą to tematy trudne w dyskusji. Jestem katolikiem i się tego nie wstydzę. Czytając tę rezolucję nie odnoszę wrażenia, że kogokolwiek obrażam. Cały czas jest podkreślane sformułowanie ideologia. Jako ludzie wierzący mamy prawo bronić katolików, bo właśnie oni są teraz najbardziej piętnowani. Jeżeli zajdzie potrzeba bronienia kogokolwiek innego to mam nadzieje, że również nie zabraknie nam odwagi. Jeżeli przyjęcie takiej rezolucji nie jest dobre albo stwarza jakieś problemy to może jest jakaś inna formuła na jej przyjęcie?

-Rezolucja jest przyjmowana drogą uchwały, niemniej jednak ten apel nie musi rezolucją się nazywać -podsumował Andrzej Stawiarski.

Ostatecznie radni usunęli z porządku obrad projekt rezolucji, którą stworzył klub Prawa i Sprawiedliwości. Przeciw zniesieniu było 6 radnych: Maria Marmuszewska, Myjak Andrzej, Skalski Grzegorz, Szewczyk Lisia, Świtecki Jan i Tokarczyk Małgorzata.

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a