Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Rodzice w sieci apelują do nauczycieli! Opamiętajcie się, bo uczniowie nie będą chcieli z Wami rozmawiać!

Opublikowano: Marzec 18, 2020 o 2:41 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Koronawirus zamknął dzieci, nauczycieli i sporą grupę rodziców w domach. W Internecie wrze! Rodzice na pośrednictwem portali społecznościowych apelują do nauczycieli o zdrowy rozsądek i „wyluzowanie”. Dotyczy to głównie uczniów młodszych, ze szkół podstawowych, gdzie to rodzice bardzo często przejmują rolę nauczyciela. Jednak jak się okazuje, nauczyciel nauczycielowi nie równy. I ta sytuacja, w zależności od szkół wygląda zupełnie inaczej. 

Uczniowie codziennie za pośrednictwem dziennika elektronicznego lub e-maili informowani są o zakresie materiału jaki muszą przerobić w domu oraz zadaniach, które muszą zrealizować a potem odesłać nauczycielom. Jest to nowa sytuacja a uczniowie nie są do niej odpowiednio przygotowani. Rodzice alarmują, że zasypywani są e-mailami. Muszą drukować karty pracy, potem je odsyłać i robić mnóstwo zadań samodzielnie co niektórym uczniom sprawia trudności.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski skierował już do dyrektorów informację “w sprawie przygotowania szkół oraz placówek systemu oświaty do organizacji zajęć edukacyjnych i zajęć prowadzonych w ramach form pozaszkolnych kształcenia ustawicznego z wykorzystaniem metod, a także technik kształcenia na odległość”. Ciekawe, czy ministerstwo edukacji w swoich planach uwzględni różnice w dostępie do sprzętu komputerowego poszczególnych uczniów i rodzin oraz generalnie dostęp do szybkiego internetu w różnych regionach kraju.

Oto tylko niektóre apele umieszczone w Internecie. Cytujemy:

„Apel do nauczycieli o opamiętanie i zdrowy rozsądek. Kochani moi wyluzujcie z tymi zadaniami!!! Bo gdy wrócicie do szkół wasi uczniowie nie będą z Wami chcieli rozmawiać. To co robi wielu z Was jest przerażające.

Szanowni Państwo.
Zwracam się do Państwa z ogromną prośbą o opamiętanie i zdrowy rozsądek. Piszę przede wszystkim jako rodzic, ale i jako nauczyciel, ponieważ patrzę na pewne działania z przerażeniem. Przepraszam, że kieruję te slowa do ogółu i z góry przepraszam, jeżeli ktoś się czuje urażony. Absolutnie nie jest to moim zamieram.
My, rodzice, nauczyciele, a przede wszystkim nasze dzieci, znaleźliśmy się w nowej sytuacji. Sytuacji, która od wszystkich wymaga samodyscypliny i pewnego zaparcia. Trudno jest mi pogodzić się z faktem, że dostaję od Państwa ogrom zadań do wykonania przez moje dzieci. Musimy się z tym zmierzyć i zapewniam Państwa, że podchodzimy do tego rzetelnie. Przynajmniej się staramy. Jednak po dzisiejszym dniu zauważam, że to do niczego dobrego nie prowadzi. Skoro mnie jest trudno odnaleźć się w niektórych poleceniach do zadań, to co dopiero moim dzieciom. Chcę, jako rodzic, pełnić funkcję wspierającą i doradczą, a okazuje się, że spędziłam dziś przy komputerze kilka godzin pomagając moim dzieciom. Przed nami jeszcze do wykonania plakaty, prace plastyczne itp. Trudo znaleźć czas na czytanie lektur, oglądanie ich adaptacji, czy słuchanie muzyki. Pomyślcie Państwo o tych rodzicach, którzy normalnie pracują i mają więcej niż jedno dziecko w szkole. Bardzo Państwa proszę, jako rodzic, o rozsądek i wyważenie przesyłanych zadań.
Pozwolę sobie także przypomnieć Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek sytemu oświaty w związku zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Na mocy tego rozporządzeni do 25 marca zawieszona zostaje działalność dydaktyczna, wychowawcza i opiekuńcza szkół. Oznacza to, że w trakcie zawieszenia działalności dydaktycznej szkół m.in:
– zadania przesyłane przez nauczycieli w ramach tzw. nauczania zdalnego nie mogą mieć charakteru obligatoryjnego, ich wykonanie bądź niewykonanie nie może być podstawą do wystawienia oceny ani w trakcie zawieszenia działalności dydaktycznej, ani po jej ustaniu,
– nauczyciele nie mogą realizować nowych tematów albo też zalecać uczniom samodzielnego opracowania takich tematów.
Drodzy Państwo, musimy wypracować rozwiązanie tego problemu. Wiem, że Państwo są doświadczonymi pedagogami i kierują się w swojej pracy dobrem dziecka, o czym miałam okazję się wielokrotnie przekonać. Darzę Państwa ogromnym szacunkiem i rozumiem sytuację, w jakiej się znaleźliście. Jeszcze raz proszę o rozsądek.
Pozostaję w szacunku i serdecznie pozdrawiam”

„Apel do nauczycieli.
Nie wariujcie z przesyłaniem widomości na vulcanie do uczniów z tematami do przerobienia. Mam dziecko w 8 klasie. Od wczoraj nauczyciele masowo przesyłają prace domowe z tematów które się nie odbyły. Niestety tylko wiadomości ze zleceniem wykonania a filmików z omówieniem lekcji brak.Myślę że dzieci które są zdolne i tak się uczą,niestety są też mniej zdolne i same nie dadzą rady opanować materiału. W zeszłym roku strajkowaliście ponad miesiąc i nikt się nie przejmował uczniami. Jestem za nauką w tym czasie.Moje dziecko powtarza materiał który był i do egzaminów.Jeśli wymagacie aby dzieci uczyły się same z zaległych materiałów nagrywajcie lekcje lub prowadzcie lekcje on-line. To stan wyjątkowy dla wszystkich a nie wolne dla Was a dla dzieci i rodziców ciężka praca.Apeluje aby zadawać ale proste tematy które opanują dzieci nie tylko zdolne.Bo jeśli moje dziecko ma się uczyć same z książki to należy wstrzymać wypłaty dla nauczycieli którzy nie prowadzą lekcji on- line.Nie wariujcie.”

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a