Kultura, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Rusza 40 Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Ogródek festiwalowy już otwarty!

Opublikowano: Lipiec 11, 2018 o 4:49 pm   /   przez   /   komentarze (2)

Dzisiaj (11 lipca) o godzinie 19:30 w kościele św. Elżbiety w Starym Sączu rozpocznie się pierwszy ( w Polsce) koncert w ramach 40. Jubileuszowego Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Wcześniej, o godzinie 17:00 w ogródku festiwalowym Galerii pod Piątką odbędzie się spotkanie z wykonawcami. Sponsorem ogródka jest firma Park M, która zadbała o niezwykły klimat tego miejsca. 

O​d czterech lat ​kilka dni przed oficjalną inauguracją Starosądeckich Festiwali Muzyki Dawnej w przygranicznym obszarze Słowacji obywają się koncerty promujące najstarszy w Polsce festiwal z muzyką minionych epok.

W tym roku prolog Festiwalu zawitał do Starej Lubowni – mówi Wojciech Knapik, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu, które od wielu lat z powodzeniem realizuje tę prestiżową imprezę. – W niedzielę 8 lipca w kościele p.w. św. Mikołaja odbył się koncert zespołu Estravaganza, kier. przez Andrzeja Zawiszę, w całości poświęcony zapomnianemu kompozytorowi Szymonowi Ferdynandowi Lechleitnerowi, który na początku XVIII w. żył i tworzył m.in. w Starej Lubowli. Okazało się, że jego postać jest zupełnie nieznana na Słowacji, nawet w mieście, w którym spędził prawdopodobnie sporą cześć swojego życia. Tym bardziej podkreślić należy ciepłe przyjęcie zgotowane zaprezentowanej po niemal 300 latach zapomnienia i teraz na nowo odkrywanej dzięki festiwalowi starosądeckiemu muzyce Lechleitnera, w interpretacji krakowskich artystów. A skoro prolog już za nami, to znak, że niebawem uroczysty koncert inauguracyjny w Starym Sączu.

Dzisiaj o godz. 19.30 w kościele pw. św. Elżbiety wysłuchamy Mszy H-mol, w wersji drezdeńskiej. Dzieło Jana Sebastiana Bacha zostało dedykowane elektorowi Saksonii Fryderykowi Augustowi II, koronowanemu później na króla Polski jako August III, z prośbą o przyznanie tytułu nadwornego kompozytora.

PROGRAM FESTIWALU

Komentarze

Komentarze (2)

  • Lipiec 11, 2018 o 10:47 pm prestizow impreza

    od 40 lat s.s. promuje muzyke dawna, od 40 lat muzyka dawna promuje s.s. i konkretnych starosadeczan.
    dyrektor knapik ma niepowtarzalna okazje na „dziekuje” dla wspoltworcow tego JUBILEUSZOWEGO PRESTIZOWEGO przedsiewziecia. czekam na nazwiska. chyba, ze wszystko bierze na siebie.

  • Lipiec 12, 2018 o 11:45 am eke

    Na początek niech podziękuje klaryskom. Pokazały ile są warte dla St. Sącza i Stary Sącz dla nich.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a