Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Ruszyły badania przesiewowe nauczycieli

Opublikowano: 11 stycznia, 2021 o 3:34 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W całej Polsce ruszyły dziś badania przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych. W Gminie Stary Sącz na dobrowolne badania zdecydowało się 70% nauczycieli klas I-III.

Około 70% nauczycieli klas 1-3, bibliotekarzy, językowców, nauczycieli religii i pracowników obsługi w szkołach, będzie kwalifikowało się do badań -mówi dyrektor ZOFAS w Starym Sączu Barbara Porębska –Pozostałe 30% to osoby które nie wyraziły zgody, bądź też nie kwalifikują się z przyczyn , iż są tzw. „ozdrowieńcami”.

– To zakrojona na szeroką skalę akcja wymagająca dokładnego przygotowania logistycznego i współpracy szeregu podmiotów. Dlatego w działaniach uczestniczą wszystkie Powiatowe Inspektoraty Sanitarne, a całość koordynowana jest przez WSSE w Krakowie. Inspektorzy współpracują także z przedstawicielami samorządów, jak również z Państwową Strażą Pożarną oraz Policją. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania i będą realizować to przedsięwzięcie – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita

W badaniach uczestniczą nauczyciele klas I-III szkół podstawowych, nauczyciele szkół specjalnych i pracownicy obsługi administracyjnej szkół. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły. Badania są wykonywane za pomocą testu PCR, w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. W ramach przygotowań do akcji za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych zebrano informacje o zapotrzebowaniu na testy, a Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie.

– Testy są dobrowolne. W każdym powiecie przygotowany został co najmniej jeden punkt wymazowy, więc nauczyciele dostali szeroki dostęp do tej możliwości. Dzięki wynikom będziemy mieć szerszą wiedzę o skali zakażeń wśród nauczycieli klas I-III. Przypomnijmy, że Małopolska już realizowała bezprecedensową akcję badań przesiewowych. W sierpniu – w ciągu jednego dnia – pobrano ponad 4,4 tys. wymazów od pracowników nowosądeckich zakładów. Dziś rozpoczynamy projekt, w ramach którego tylko w Małopolsce zostanie przebadanych blisko jedenaście tysięcy pracowników oświaty. To wielkie przedsięwzięcie, składające się na szerokie spektrum działań, konsekwentnie podejmowanych przez polski rząd w ramach walki z pandemią. Chcemy osłonić Mieszkańców przed koronawirusem. W realizację tego nadrzędnego celu zaangażowane są wszystkie służby i instytucje państwowe – tłumaczył wojewoda.

Z ostatnich danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie kraju. Wspomagać akcję będzie 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.
Natomiast w Małopolsce – jak wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – deklarację gotowości przystąpienia do badań na obecność koronawirusa złożyło łącznie 10 479 nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. W naszym województwie do przeprowadzenia badań przygotowano 17 punktów drive-thru (głównie przyszpitalnych) oraz 23 punkty przy szkołach, gdzie będzie podjeżdżało 6 karetek „wymazowych”, koordynowanych przez WSSE w Krakowie. Badania zostaną wykonane przez 6 laboratoriów, a sfinansuje je NFZ.

Warto zaznaczyć, że badania przesiewowe nauczycieli mają zagwarantować bezpieczeństwo zarówno personelowi szkół, jak i uczniom, a powrót dzieci do szkół zależy w głównej mierze od dalszego przebiegu epidemii

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a