Wydarzenia

Rutkowski w Starym Sączu kontynuuje śledztwo. Czy zajmie się kradzieżą żwiru?

Opublikowano: Lipiec 9, 2015 o 6:25 am   /   przez   /   komentarze (22)

Dzisiaj w Starym Sączu pojawili się pracownicy biura detektywistycznego Krzysztofa Rutkowskiego. Trwają bowiem czynności służbowe w sprawie skażenia starosądeckich stawów paciorkowcami kałowymi.

Jak powiedział naszemu portalowi detektyw Krzysztof Rutkowski- nasza obecność w Starym Sączu to normalna procedura. Planowane jest bowiem spotkanie z policją i podjęcie dalszych czynności służbowych. Mamy mocno potwierdzające się nazwisko osoby odpowiedzialnej za skażenie wody na starosądeckich stawach.

 

11657404_10203023317982574_601599010_n

Detektyw Rutkowski potwierdził, że osoba, która dopuściła się skażenia wody pochodzi z „niedalekiej okolicy”. Znani są także świadkowie zdarzenia.

„Wieść gminna niesie” że do detektywa zaczęły zgłaszać się osoby, z prośbą o podjęcie działań w sprawie dewastowania rzeki Dunajec i Poprad. Cały czas wywożone są tony żwiru wydobywane z tych rzek -piszą zbulwersowani mieszkańcy. Detektyw Rutkowski powiedział naszemu portalowi, że w Starym Sączu i okolicy, bardzo często podejmuje różnego rodzaju działania jednak sprawa „wywózki żwiru” nie jest mu znana.

Sprawa „kradzieży żwiru” znana jest bowiem mieszkańcom naszej gminy od dawien dawna. Niestety do dzisiaj nie udało się rozwiązać problemu.

Jest to bardzo niebezpieczny proceder, którego nie da się zatrzymać -powiedział naszemu portalowi Stanisław Lisak, główny specjalista do spraw gospodarki wodnej w Zarządzie Zlewni Dolnego Dunajca RZGW w Nowym Sączu –Kary finansowe dla złodziei są niewielkie, w porównaniu do „zarobku” z nielegalnej wywózki. Brak mi słów. Prawo w Polsce regulujące tego typu wydobycie powinno zostać zmienione. Niestety „ekolodzy” walczą o swoje.

Pozwalając legalnie wydobywać żwir wszystko byłoby pod kontrola i nadzorem. Dodatkowo do budżetu wpływały by pieniądze za wydobycie. Jednak najważniejszym aspektem byłoby bezpieczeństwo. Coraz częściej wprawieni złodzieje, chcąc zamaskować ślady wjeżdżają dużym sprzętem do wody. Kopiąc wielkie doły stwarzają zagrożenie dla ludzi przebywających i wypoczywających nad rzekami. Znana wszystkim tragedia, w której utonęło dziecko, miała miejsce właśnie blisko brzegu, gdzie „nagle” wyłoniła się ogromna dziura. Skąd? Oczywiście z „nielegalnych” wydobyć.

-Nagminnie wybierają  żwir koparkami z koryta rzeki, w szczególności nocąapelują mieszkańcy –odludne miejsca sprzyjają takim procederom.

Do Urzędu Gminy w Starym Sączu nie wpłynęły pisma odnośnie nielegalnego wywożenia żwiru, ale takie informacje się pojawiały, dlatego też kilkakrotnie informowaliśmy policjępowiedział naszemu portalowi wiceburmistrz Gizicki –Gmina po uzgodnieniu z RZGW ma możliwość podjęcia uchwały o usunięciu odsypisk w korytach rzek w ramach powszechnego korzystania, jednak jest to zgoda na ręczne odebranie odsypisk żwirowych i takie pozwolenia są wydawane mieszkańcom.

Reasumując. Mieszkańcy mogą wyłącznie ręcznie wybierać żwir i tylko na własne potrzeby. Żeby robić to przy użyciu koparek i innego sprzętu niezbędne jest posiadanie stosownego pozwolenia wodno-prawnego, które wydaje Urząd Marszałkowski. Za kradzież żwiru i działalność bez zezwolenia grozi sprawcom kara grzywny. Niestety jak praktyka pokazuje, wysokość kary jest nieadekwatna do czynu. Więc dopóki nie zostanie zmienione prawo, dopóty ten proceder będzie trwał i nawet sam detektyw Rutkowski nie pomoże.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Komentarze (22)

 • Lipiec 9, 2015 o 11:05 am DOG

  ciekawe czy coś da cała akcja, tysiące ton żwiru zostały ukradzione – rzeki są coraz bardziej zdewastowane – potrafią wydobywać żwir nawet pod przęsłem mostu kolejowego !!! MASAKRA

 • Lipiec 9, 2015 o 12:10 pm expert

  stopniowe obniżanie koryta rzeki prowadzi do obniżenia wód gruntowych – a co z tym idzie prowadzi to do wysychania studni w okolicy !

  niestabilne koryto dunajca będzie BARDZO niebezpieczne podczas większego stanu – czyli ew.powodzi !

 • Lipiec 9, 2015 o 1:12 pm marian

  i kaziu na planie haha

 • Lipiec 9, 2015 o 1:30 pm ktoś

  najczęściej kradną w okolicy podegrodzia !

 • Lipiec 9, 2015 o 3:05 pm Anonim

  przez 3miesiace jezdziły 3 auta i wywoziły z dunajca , złodzije

 • Lipiec 9, 2015 o 4:50 pm Anonim

  pan M,M

 • Lipiec 9, 2015 o 5:46 pm s.s.

  m.m. ?

 • Lipiec 10, 2015 o 7:22 am gp

  Przyznam się, że zaszokowała mnie skandaliczna wypowiedź Pana Stanisława Lisaka, w której pośrednio za kradzież żwiru obwinia on ekologów. Panie Staszku – idź Pan na całość, dołóż Pan jeszcze do winowajców cyklistów i Żydów!
  Wydaje mi się, że każdy normalny czytelnik tego artykułu wysnuwa raczej podejrzenia idące w innym kierunku. A mianowicie: kradzież żwiru trwa od lat, są to wielomilionowe zyski ze sprzedaży tego surowca, w dodatku nieopodatkowane. Urzędnicy wiedząc doskonale o procederze praktycznie nie reagują. I tu pojawia się PODSTAWOWE pytanie: DLACZEGO? Czy sprawą nie powinno się zainteresować Centralne Biuro Antykorupcyjne? Odpowiedzcie Państwo sami na to pytanie. Chyba dobrze się stało, że mieszkańcy próbują w sprawę wciągnąć Detektywa Rutkowskiego, który znany jest nie tylko ze swej skuteczności ale przede wszystkim jest nieprzekupny i sprawiedliwy!!!

 • Lipiec 10, 2015 o 1:11 pm anonim

  lepiej zająć się parkingami!!!!! bo nie ma gdzie parkować auta na rynku !!!

 • Lipiec 10, 2015 o 1:17 pm anonim

  ludzie chcą robić sobie drogi po powodziach a nie ma z kąd wziąść żwiru a każdy mądruje Tu!! lepiej zajeli by się ludzie zajeli swoimi problemami!!! i wylewaniem gnojówek po polach itd i do rzek!!!

 • Lipiec 10, 2015 o 2:30 pm bladerunner

  Anonim, chyba jaja sobie robisz. Nie ma skąd wziąść żwiru? A kupić na żwirowni nie łaska? Tyle ich dookoła Bryjowa.

 • Lipiec 10, 2015 o 3:17 pm anonim

  kupisz chyba w du… nie sprzedawają takiego! a po drugie zwirownia nie czynna!!! nie wiesz to nie pisz.

 • Lipiec 10, 2015 o 3:35 pm anonim

  no właśnie gnoje leją do rzek tym się zająć !!!!

 • Lipiec 10, 2015 o 9:32 pm WOPR

  Pan Rutkowski miał rozwiązać zagadkę stawów ?????? , a tu jeszcze żwiry chyba coś mi się wydaje że słaby jest w tą zabawę w zagadki !!!!!!!!!!!

 • Lipiec 13, 2015 o 10:42 am DOG

  podejrzewam że wszyscy są umoczeni w „interes” – być może jeszcze Jaśnie Pan Z BARCIC ? Ten jest w kręgu podejrzeń bo to za jego panowania stary sącz zamienił się w prywatny FOLWARK !!!!

 • Lipiec 13, 2015 o 10:43 am DOG

  LEPIEJ UKRAŚĆ !!!

 • Lipiec 13, 2015 o 8:49 pm ano to ja @

  @ DOG
  miej na uwadze, że za nadmiar informacji w tym temacie ktoś może – tak jak mnie – „odwiedzić” Cię wieczorową porą (z trzema osiłkami), grożbami, wyzwiskami i DEMOLKĄ!!!. …
  Policja nie zbierze dowodów, prokuratura sprawę umorzy
  a sąd …… 🙂

  C’est La Viva

 • Lipiec 14, 2015 o 9:51 pm Sądeczanin

  Podać adres? Marek F. ul. Węgierska N.S. Faworyt poprzedniego burmistrza od remontów dróg w Starym Sączu.

 • Lipiec 15, 2015 o 9:37 am Bryjowiak

  Beatko jak możesz to strzel dokładniejszą fotkę Panu Rutkowskiemu a dokładnie jego fryzurze bo bym sobie taką zrobił !!!! A jak się nie da to spytaj gdzie robią taki fryz …

 • Lipiec 17, 2015 o 10:56 pm Anonim

  wiadomo

 • Lipiec 17, 2015 o 10:58 pm anonimowy

  wszyscy wiedzą kto

 • Marzec 14, 2016 o 9:06 pm bosman

  nieporadnych urzędników z rzgw pod sąd.Jeśli nie potrafią strzec naszych rzek

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_nPrzechwytywanie  

Winieta-2012a