Wydarzenia, Z ostatniej chwili

RYŚ i KAWKA zawieszone! Które gminy najaktywniej walczyły ze smogiem?

Opublikowano: 12 maja, 2016 o 7:12 am   /   przez   /   komentarze (16)

 

Stary Sącz jeszcze na dobre nie zaczął walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, a już uśmiercono strategiczne projekty, które miały pomóc w likwidacji smogu.

Działający od kilku lat, wart 800 mln zł program „KAWKA” dofinansowywał wymianę pieców węglowych w polskich gminach i był strategiczny dla poprawy jakości powietrza, bo Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw Unii Europejskiej. Program właśnie się skończył, bo rozdysponowano przeznaczone na niego pieniądze. Ale zainteresowanie nim było tak duże, że projekt miał być przedłużony. Teraz najpewniej nie będzie.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na swojej stronie uprzejmie przeprosił i poinformował wszystkich zainteresowanych:

„W związku z licznymi zapytaniami w sprawie realizacji programów „Poprawa efektywności energetycznej Część 4b) Ryś – termomodernizacja budynków jednorodzinnych  poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej”  oraz „Poprawa jakości powietrza. Część 3) KAWKA – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii” uprzejmie informujemy, iż Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie nie może podejmować dalszych działań do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia powyższej kwestii przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  

Za wszelkie niedogodności przepraszamy. „

Zagrożona jest również realizacja projektu pilotażowego „RYŚ”, czyli termomodernizacji budynków. Wart 400 mln zł program ocieplania mieszkań może się nawet nie rozpocząć.

Przyjrzyjmy się zatem, które gminy najaktywniej walczyły ze smogiem w ubiegłym roku.

Ponad 10 tys. inwestycji ograniczających niską emisję zrealizowano w 2015 roku w Małopolsce. To o ponad 2 tys. więcej niż rok wcześniej i aż 6,5 tys. więcej niż w 2013 r. To dane z raportu podsumowującego realizację przez gminy programu ochrony powietrza w ubiegłym roku.

Inwestycje z zakresu ochrony powietrza obejmowały likwidację kotłów na paliwo stałe (4446), termomodernizację (667), zastosowanie odnawialnego źródła energii (5260) czy modernizację sieci ciepłowniczej (30).

– Polityka proekologiczna prowadzona przez władze Małopolski przynosi pierwsze efekty –mówi wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak. – Przed nami nadal dużo pracy. Ważnym momentem będzie wejście w życie uchwały antysmogowej dla Krakowa, która zacznie obowiązywać od 1 września 2019 roku. Liczymy, że do tego czasu radykalnie wzrośnie liczba zlikwidowanych starych pieców węglowych – dodaje.

Najpopularniejszymi instalacjami zastępującymi piece węglowe są kotły gazowe – w 2015 roku stanowiły one 66% wymienianych urządzeń. Podłączenie do sieci ciepłowniczej stanowiło 20% inwestycji, z kolei montaż niskoemisyjnych kotłów na paliwa stałe stanowiło 11%, a na wybór ogrzewania elektrycznego zdecydowało się 3% mieszkańców.

Gminy przodujące w walce o czyste powietrze

Liderem wśród gmin w wymianie starych pieców węglowych jest Kraków (2918 szt.). Druga w kolejności jest Sucha Beskidzka (476 szt.), dalej Nowy Sącz (200 szt.) i Tarnów (136 szt.). Poniżej 100 pieców wymieniono w Andrychowie (72 szt.), Jordanowie (71 szt.), Miechowie (70 szt.), Kętach (61 szt.), Chrzanowie (56 szt.), Chełmku (49 szt.), Libiążu (47 szt.), Wieprzu (46 szt.) i Trzebini (41 szt.). W sumie spośród 90 gmin wskazanych w programie, piece wymieniano w zaledwie 37. Łącznie w latach 2013-2015 w Małopolsce wymienionych zostało około 10 tys. kotłów węglowych, a tymczasem zgodnie z założeniami programu ochrony powietrza do 2023 wymiana powinna objąć około 155 tys. kotłów w całym województwie.

Znacznie wzrosło zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. W 2015 roku zostały one wykorzystane aż w 5260 obiektach (w 2014 roku było to 4041 budynków). Najwięcej inwestycji w OZE przeprowadzono w gminach: Kamienica (699 obiektów), Wieliczka (439 obiektów), Mszana Dolna (380 obiektów), Niepołomice (321 obiektów), Myślenice (319 obiektów) oraz Skawina (315 obiektów). W 99% przypadków postawiono na panele słoneczne.

Najwięcej inwestycji termomodernizacyjnych przeprowadzono w Krakowie (412 budynków), Chrzanowie (25 budynków), Kętach (21 budynków) i Tarnowie (21 budynków). Przeprowadzona w ubiegłym roku termomodernizacja 667 budynków dotyczyła 239 obiektów publicznych oraz 428 budynków mieszkalnych.

Według przekazanych do Urzędu Marszałkowskiego sprawozdań spośród 90 gmin wskazanych w programie ochrony powietrza 24 gminy nie zrealizowały żadnych inwestycji w celu redukcji niskiej emisji. Są to gminy: Bystra Sidzina, Czarny Dunajec, Kamionka Wielka, Kocmyrzów – Luborzyca, Krzeszowice, Lanckorona, Liszki, Maków Podhalański, Pleśna, Poronin, Rabka Zdrój, Siepraw, Słomniki, Spytkowice (pow. nowotarski), Sułkowice, Świątniki Górne, Tarnów (wiejska), Tokarnia, Tomice, Wielka Wieś, Wierzchosławice, Wojnicz, Wolbrom, Zielonki.

Inwestycje przynoszą efekty

Podjęte przez gminy działania procentują redukcją zanieczyszczeń powietrza na ich terenie. Największy efekt ekologiczny redukcji emisji pyłu PM10 osiągnięto w Krakowie (102,55 Mg), Suchej Beskidzkiej (15,59 Mg), Nowym Sączu (6,79 Mg), Tarnowie (5,69 Mg), Zakopanem (3,02 Mg), Miechowie (2,56 Mg) i Chrzanowie (2,09 Mg).

Efektem realizacji działań ograniczających niską emisję w latach 2013-2015 jest redukcja emisji pyłu PM10 o ok. 356 Mg, pyłu PM2,5 o ok. 219 Mg i benzo(a)pirenu o ok. 206 kg. Stanowi to około 7,8 % celu założonego w małopolskim programie ochrony powietrza do 2023 r. W przypadku miasta Krakowa efekt wyniósł prawie 31% założonego celu do 2018 roku.

 

Pełny raport dostępny tutaj KLIK

fot. dzięki zaprzyjaźnionej redakcji KRKnews

UMWM

Komentarze

Komentarze (16)

 • 12 maja, 2016 o 7:57 am po

  poszło na dofinansowanie RADIA MARYJA T RYDZYKA macie pisowskie rzady

 • 12 maja, 2016 o 8:49 am PIŚPO

  Pozostały tylko modły o wiatry aby przewietrzyły Stary Sącz…zimą

 • 12 maja, 2016 o 10:19 am Anonim

  Brawo PIS- brawo dobra zmiana!!!!

 • 12 maja, 2016 o 10:54 am Do PO

  Jakie rządy POlityków były wszyscy wiedzą bizancjum kumpli i kolesi .Za wybitne zasługi proniemieckie odznacvzano Tuska i Komorowskiego.Odzczep się od ks.Dyrektora dr Tadeusza Rydzyka bo on rozwija energię odnawialną geotermalna to Wasi mionistrowie powinni być ścigani wiceminister środowiska Gawlik .Precz ze złodziejami i zdrajcami!!!!!!!!!!!!

 • 12 maja, 2016 o 12:25 pm Półczłowiek/półniedźwiedź/półświnia

  Wystarczyłby program „ODSTRZEL SYFIARZA” czyli program eliminujący ludzi palących w piecu gumą, plastikiem czy innymi śmieciami. Skuteczność by była dość spora, a efekt po rozgłosie murowany.

 • 12 maja, 2016 o 12:58 pm edwardo

  Do PO Radio Maryja i TV Trwam oraz funkcionacjonująca zgodnie z prawem Fundacja Lux Veritatis
  są wielkimi organizacjami propolskimi i prospołecznymi . Z inicjatywy ww instytucji powstały takie dzieła jak WSKS i M , odwierty geotermalne i inne.Te wszystkie dzieła powstały w większości ze zbiórek społecznych na całym Świecie w tym USA I Polsce.Dlatego złodzieje z PO i PSL odczepcie się wreszcie od dobrych dzieł a szykujcie sobie ręcznik i szczoteczkę do zębów bo czeka Was pudło za grabież i przekręty za grabież i przekręty oraz zdradę stanu./

 • 12 maja, 2016 o 3:00 pm PO

  rozwija energie ale w twojej pomieszanej głowie a na temat złodzieja Tad Rydz zapytaj sie gdzie podziało sie 200 milionów złotych na ratowanie Stoczni Gdanskiej z ofiarowanych swiadect jaką przeprowadził Ojciec Tade Rydzy.i wspaniałe twoje Radio kture sieje nienawisci podrzega polaka na polaka

 • 12 maja, 2016 o 7:31 pm Anonim

  Po owocach ich poznacie tylko ślepi nie widzą ile dobra powstalo dzieki RADIU MARYJA . To nie Ojciec jest złodziejem ,to złodziejom w głowie się nie mieści ,że można żyć uczciwie i tyle dobra robić.

 • 12 maja, 2016 o 7:57 pm Anonim

  Komentarz
  To nie Ojciec Rydzyk jest złodziejem trzeba być ślepym lub bardzo złośliwm by nie doceniać dobra jakie tworzy z drobnych datków wiernych zatroskanych o dobro wspólne i prawdziwe wartości, dzieki którym będzie lepiej nie tylko faktycznym złodziejom i cwaniakom. Po owocach ich poznacie.

 • 12 maja, 2016 o 8:35 pm Anty p.

  Jeśli pijesz to odstaw komputer.

 • 12 maja, 2016 o 8:39 pm Anty p.

  Czas najwyższy zwiększyć dawkę leków lub zamienić na mocniejsze.

 • 12 maja, 2016 o 9:31 pm srajacy na ciemnote

  nie ma wiekszego złodzieja od Rydzyka i nie mow ze jest skromny bo żyje w takich luksusach ze nie przystoi to osobie duchownej chyba ze byłeś w dupie i gówno w ciemnosci widziałes . Rusz dupe i sie przejedz do Torunia to zobaczysz przepych i bogactwo i małego karakana ktory uwarza sie za warzniejszego od Papieża

 • 12 maja, 2016 o 10:11 pm Anonim

  Oczywiście że jest to prywatna sprawa jeżeli wszelkie skutki tego palenia nie wybiegają poza prywatny teren. Jeżeli to spalanie jest czyste, bezdymne i bezwonne to nikt się czepiał nie będzie. Lecz jeśli z tego powodu mają cierpieć okoliczni sąsiedzi to już nie jest to jego prywatna sprawa, bo takie zachowania uniemożliwiają w pełni korzystać ze swoich własności sąsiadom a na to jest odpowiedni paragraf . Żeby to tylko śmierdziało i dymiło ale najgorsza jest zawartość i wpływ na zdrowie okolicznych mieszkańców o którym się mało mówi a jednak przez około 6 mies. w roku żyjemy w totalnie zadymionej atmosferze nawet w cichych spokojnych wsiach o gęstej miejskiej zabudowie nie wspomnę . W przyrodzie nic nie ginie i kiedyś to wszystko wyjdzie. Niektórzy przejrzą na oczy dopiero gdy ktoś z ich bliskich zachoruje. Wszyscy produkujemy śmieci czy ścieki ale nikt ich nikomu nie podrzuca a tym bardzie nie zatruwa tylko w odpowiedni sposób przetwarza czy utylizuje. Najgorsze jest to że kilku takich zagorzałych ,,zadymiarzy” skutecznie uprzykrza innym życie i rujnuje zdrowie mając świadomość że są bezkarni. A wystarczyłaby odrobina dobrej woli, przyswojenia wiedzy na temat poprawnego spalania czy wymiana kotła czy źródła ogrzewania. Nie wszyscy są biedni i ich nie stać. – See more at: http://www.starosadeckie.info/info-z-rejonu/podegrodzie-zakaz-spalania-odpadow-piecach-apeluje-pani-wojt/#comment-18746

 • 13 maja, 2016 o 7:23 pm Thor

  Wszyscy są złodzieje bo tylko podatki podnoszą, maloefektywnie wydają państwowe pieniądze Donald obiecywał zielona wyspę Pani premier 500+ podkreślam na każde dziecko nikt się nie wywiązuje z obietnic byle tylko swoje i swoich kolesi kieszenie naphac i tyle, nie wierzcie polityka i ich świcie. Czy to Rydzyk czy tam jakiś inny Borowik!!!!

 • 13 maja, 2016 o 9:12 pm wajrak 2

  Gratulacje! A rząd nadal będzie inwestował w górnictwo węgla kamiennego, a my umierajmy!
  http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/raport-who-najbardziej-zanieczyszczone-miasta,643576.html

 • 23 maja, 2016 o 11:20 pm edwardo

  Do Anty P Kolego to ty pić i palić trawę bo po twoim wpisie widać że nie masz żadnego pojęcia o tym kto robi dobrze dla Polski , a kto jest zdrajcą interesów narodu polskiego
  precz z ćpunami , złodziejstwem i dyletanctwem PO-PSL a także szpiuclami i konfidentami , niech żyje Pani Premier Beata Szydło i tandem Zbigniew Ziobro i Mariusz Kamiński .GNAĆ ZŁODZIEJI I malwersantów oraz szpiegów rosyjskich i niemieckich .Chwała wielkiej Polsce i OJCU Dyerektorowi dr Tadeuszowi RYDZYKOWI I kółkowi różańcowemu w Starym SĄCZU.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"