Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Sądecczyzna dotknięta wykluczeniem komunikacyjnym. Jak dojechać do szkół i pracy?

Opublikowano: 11 października, 2019 o 6:55 am   /   przez   /   komentarze (0)

O problemach zbiorowej komunikacji na terenie Sądecczyzny rozmawiali  w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu samorządowcy. W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Nowosądeckiego Marty Adamczyk wzięli udział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk i wiceburmistrz Kazimierz Gizicki.

Zwrócono uwagę na narastający problem wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców wsi. Po upadku PKS rynek przejęli prywatni przewoźnicy, którzy obecnie nie są w stanie zagwarantować dobrze działającego systemu komunikacji dla mieszkańców Sądecczyzny.

Dotyczy to przede wszystkim młodzieży dojeżdżającej do szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych, którzy muszą dojechać do pracymówiła Marta Adamczyk.W Dolinie Popradu jest to  już bardzo poważny problem.

Marszałek Witold Kozłowski zapewnił, że podejmowane są działania zmierzające do likwidacji komunikacyjnych białych plam na mapie Małopolski. Podkreślił, że wystąpił do wojewody o środki na uruchomienie 12 dodatkowych linii w województwie. W przypadku Sądecczyzny są to linie Nowy Sącz-Gródek-Zakliczyn-Wojnicz-Tarnów i Gorlice-Łużna-Grybów-Królowa Polska-Nowy Sącz. Przygotowywana jest dokumentacja pierwszego etapu skomunikowania A4 z południem Europy na odcinku Brzesko-Nowy Sącz, zaawansowane są też prace dokumentacyjne przy linii kolejowej Podłęże-Piekiełko. W 2027 roku ma ona już obsługiwać podróżnych.

Chcemy też zachęcić mieszkańców do podróżowania koleją – dodał marszałek Witold Kozłowski. – Podpisałem umowę na dofinansowanie odrestaurowania dwunastu budynków stacji od Nowego Sącza po Muszynę.

Wójtowie zwracali uwagę, że przewoźnicy rezygnują z kursów, ponieważ są nierentowne. Dla przykładu na linii Bukowiec-Lipnica Wielka (gm. Korzenna) realizowanych jest sześć kursów. Busy przewożą na nich łącznie siedmiu pasażerów. Z powodów ekonomicznych wielu przewoźników skraca też dotychczasowe linie. Busy docierają do połowy wsi i pasażerowie są zmuszeni pokonywać wiele kilometrów, by dotrzeć do domu.

Na pytania samorządowców odpowiadali Krzysztof Lewczak – naczelnik Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury oraz Tomasz Warchoła – dyrektor Departamentu Infrastruktury Drogowej i Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o publicznym transporcie zbiorowym – przypomniał Krzysztof Lewczak. – Państwa uwagi są dla nas cenne, bowiem sygnalizujecie problemy, które trzeba będzie rozwiązać.

Starosta Marek Kwiatkowski zasugerował, że podobne spotkania zapewne będą odbywać się częściej, ponieważ problem będzie się pogłębiał.

– Dlatego już teraz należy szukać rozwiązań i podpowiadać je twórcom ustawy – mówił starosta.

Fot. Paweł Szeliga

Komentarze

Partnerzy

herb 1ckis12092751_901790209899742_1325318935_n  

Winieta-2012a