Wydarzenia

Sądeckie kolędowanie w Mystkowie

Opublikowano: 27 stycznia, 2015 o 8:58 am   /   przez   /   komentarze (0)

Po raz XI w Mystkowie odbył się Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych „Sądeckie Kolędowanie”.

Komisja Artystyczna w składzie: Magdalena Kroh – etnograf (przewodnicząca), Józef Bartusiak – muzyk i dr hab. Stanisław Węglarz– antropolog kulturowy po obejrzeniu, wysłuchaniu i wnikliwej ocenie 22 grup kolędniczych przyznała nagrody.

Zespoły występowały w trzech kategoriach wiekowych: sześć w dziecięcej, siedem w młodzieżowej i dziewięć grup kolędniczych w kategorii dorosłych. Zostały one  wcześniej wytypowane na przeglądach gminnych w: Cieniawie, Klęczanach, Łącku, Łososinie Dolnej, Mystkowie i Podegrodziu.

Po długiej i wnikliwej naradzie komisja przyznała następujące nagrody:

Kategoria grup dziecięcych:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymała grupa kolędnicza „Trzej Królowie” z Rąbkowej (opiekun Maria Hajduga),

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymała grupa kolędnicza „Z gwiazdą” z Mystkowa (opiekun: Leonarda Słaby),

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł otrzymała grupa kolędnicza „Z turoniem” z Podegrodzia (opiekun: Krzysztof Bodziony).

Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymały grupy: „Herody” z Maszkowic (opiekun Beata Wąchała), „Trzej Królowie” z Cieniawy (opiekun Irena Miczołek) i „Draby” z Mystkowa (opiekun Agnieszka Rutkowska).

Kategoria grup młodzieżowych:

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł otrzymały Herody” z Marcinkowic (opiekun: Dariusz Wojtarowicz) i „Draby” z Boguszy (opiekun Jan Głód).

Pięć równorzędnych II miejsc i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł przyznano grupom kolędniczym: „Herody” z Łącka (opiekun: Bernadetta Wąchała-Gawełek), „Draby” z Gródka (opiekun: Józefa Krok), „Herody” z Łososiny Dolnej (opiekun: Małgorzata Wygoda), „Herody” z Mszalnicy (opiekun Edyta Kiełbasa), „Draby” z Królowej Górnej (opiekun Krystyna Górska).

Na Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu, komisja zakwalifikowała pięć grup kolędniczych w kategoriach dziecięcej i młodzieżowej: „Trzej Królowie” z Rąbkowej, „Herody” z Marcinkowic, „Z gwiazdą” z Mystkowa, „Z turoniem” z Podegrodzia, „Draby” z Boguszy.

Kategoria grup dorosłych:

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 300 zł otrzymały grupy kolędnicze: „Z gwiazdą” z Mszalnicy (kierownik: Krzysztof Górka), „Herody” z Podegrodzia (kierownik: Krzysztof Bodziony), „Draby” z Mystkowa (kierownik Czesław Majewski).

Cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 250 zł otrzymały grupy kolędnicze: „Draby” z Ptaszkowej (kierownik: Magdalena Motyka), „Z turoniem” z Podegrodzia (kierownik: Krzysztof Bodziony), „Z szopką” z Marcinkowic (kierownik: Mariusz Adamek), „Z gwiazdą” z Boguszy (kierownik Jan Głód).

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł otrzymały grupy kolędnicze: „Z turoniem” z Binczarowej (kierownik: Anna Radzik) i „Herody” z Nawojowej (kierownik: Bernadetta Bochenek).

Na Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych „Karnawał Góralski” w Bukowinie Tatrzańskiej Komisja zakwalifikowała następujące dorosłe grupy kolędnicze: „Draby” z Ptaszkowej, „Z turoniem” z Podegrodzia, „ Z szopką” z Marcinkowic, „Z turoniem” z Binczarowej, „Herody” z Nawojowej, „Z gwiazdą” z Boguszy, „Draby” z Mystkowa i „Z gwiazdą” z Mszalnicy.

Wszystkie grupy kolędnicze otrzymały dodatkowo pamiątkowe dyplomy, a grupy kolędnicze reprezentujące Powiat Nowosądecki na „Pastuszkowym Kolędowaniu” w Podegrodziu i „Góralskim Karnawale” w Bukowinie Tatrzańskiej – okolicznościowe gwiazdki.

Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu wręczał Józef Świgut – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego.

Na zakończenie, z koncertem kolęd i pastorałek wystąpił Zespół Regionalny Skalnik z Kamionki Wielkiej, pod kierownictwem Józefa Trojana. Organizatorem Sadeckiego Kolędowania jest Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu i Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej.

źródło: Starostwo Powiatowe Nowy Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"